Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie Aktualności wypunktowanie FAKRO - Okno oddymiające FSP – „droga” dla dymu w czasie pożaru
Zobacz:

Aktualności

FAKRO - Okno oddymiające FSP – „droga” dla dymu w czasie pożaru

03-07-2013

Ogień to niszczycielski i trudny do opanowania żywioł. Jednak to dym wydzielający się w czasie pożaru stanowi większe zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Ponad 90% ofiar pożarów traci życie z powodu zatrucia dymem, a nie jak się powszechnie sądzi z powodu wysokiej temperatury czy kontaktu z ogniem. Dym i wydzielające się ciepło powoduje znaczne straty materialne w budynkach objętych pożarem. Stosując odpowiednie systemy odprowadzania dymu i ciepła można w znacznej mierze uniknąć zagrożeń powstałych przez ich koncentrację.

 

FAKRO w swojej szerokiej ofercie posiada specjalne produkty, które mają zastosowanie w systemach przeciwpożarowych. Okno oddymiające FSP wykorzystywane jest do grawitacyjnego systemu odprowadzania dymu i ciepła, a ognioodporne schody strychowe stanowią zaporę ogniową podczas pożaru wewnątrz budynku nie dopuszczając do przedostania się dymu i ognia na strych.

 

FAKRO Okno oddymiające FSP rys.1 FAKRO Okno oddymiające FSP rys.2

Źródło: Fakro | Po lewo: Schemat instalacji systemu odprowadzania dymu i ciepła w budynku, po prawo: funkcjonowanie Okna oddymiającego FSP.

 

Skupmy się jednak na oknie dachowych FSP, które jest częścią grawitacyjnego systemu oddymiania i służy do odprowadzania z wnętrza budynku dymu i ciepła powstającego w trakcie pożaru. Posiada innowacyjną konstrukcję klapową. Wyposażone jest w dwa siłowniki elektryczne (24V), które poprzez sygnał elektryczny przekazywany z systemu sterowania otwierają skrzydło. Poprawny montaż okna (żadna z krawędzi skrzydła nie może znajdować się nad kalenicą dachu) powoduje, że otwarte skrzydło chroni otwór oddymiający przed bocznym wiatrem. Podczas standardowych warunków eksploatacji okno służy do przewietrzania i doświetlenia pomieszczenia. Okno oddymiające FSP zostało wyprodukowane i certyfikowane zgodnie z wymaganiami zharmonizowanej normy EN 12101-2:2005. Okno oddymiające FSP najczęściej zintegrowane jest z całym system oddymiania. Sterowane z centralki oddymiania, współpracuje z czujnikami dymu oraz przyciskami alarmowymi tworząc tzw. grawitacyjny zestaw odprowadzania dymu i ciepła. System stosowany jest najczęściej w budynkach użyteczności publicznej (szczególnie na klatkach schodowych, w budynkach wielorodzinnych, hotelach, itp.). System umożliwia automatyczne lub ręczne otwarcie okna oddymiającego, które usuwa z pomieszczenia nadmiar ciepła, dymu i toksycznych gazów wydzielających się podczas pożaru.

 

Zastosowanie systemu zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców, ponieważ umożliwia zachowanie wolnej od dymu drogi ewakuacyjnej w budynku, przyspiesza zlokalizowanie źródła pożaru oraz ugaszenie ognia.

 

Czujnik po wykryciu dymu wysyła sygnał do centralki, która z kolei automatycznie uruchamia siłowniki elektryczne otwierające okno. W przypadku wcześniejszego, np. wzrokowego wykrycia pożaru, okno oddymiające można otworzyć przyciskiem alarmowym. Specjalne okno dachowe FSP dedykowane jest do oddymiania pomieszczeń w czasie pożaru. Może spełniać rolę standardowego okna dachowego lecz w czasie pożaru tworzy otwartą „drogę” dla dymu. Konstrukcja, parametry spełniające wymogi przeciwpożarowe zapewniają bezpieczeństwo użytkowania budynku.

 

Więcej informacji o Oknie oddymiającym FSP na www.fakro.pl

FAKRO Okno oddymiające FSP rys.3
FAKRO Okno oddymiające FSP rys.4
lista aktualności

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito