Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl Wnętrza porady wypunktowanie Renowacja i prawidłowe lakierowanie podłogi bambusowej
Zobacz:

Firmy z Artykułu

Zobacz też:

Stąpając po pewnym gruncie w gastronomii zdj. 2

Stąpając po pewnym gruncie...

Odwieczny dylemat przy wyborze materiału, z... >>
Wykorzystanie drewna w aranżacji wnętrz zdj. 2

Wykorzystanie drewna w...

Jednym z najbardziej popularnych trendów w...>>
Jak malować, żeby nie marnować? Remont oszczędnie i w zgodzie ze środowiskiem zdj. 2

Jak malować, żeby nie...

Remont domu lub mieszkania w sposób... >>
Wymiana drzwi wewnętrznych - jak je wybrać i zamontować? zdj. 3

Wymiana drzwi wewnętrznych...

Sezon remontowo-budowlany na dobre zaczyna...>>
Co zamiast sufitu podwieszanego? zdj. 2

Co zamiast sufitu...

Często generalny wykonawca wraz z inwestorem... >>
K2 - bliski naturze, biały i wysoki. Biurowiec w Gdyni, który nie tylko z nazwy przypomina słynny ośmiotysięcznik zdj. 6

K2 - bliski naturze, biały...

Nowa inwestycja w Gdyni - budynek K2 - to...>>
Mix historii i nowoczesności w ukraińskim hotelu St. Charbel Morszyn zdj. 7

Mix historii i...

Połączenie hotelarskiej gościnności z... >>
Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 11

Multimateriałowość w...

Architekci - i nie tylko oni - kochają...>>
Jak z historycznego budynku zrobić benchmark hotelowy? Tak jak robi to gdańska Montownia zdj. 9

Jak z historycznego budynku...

Montowania - nowy obiekt na mapie Gdańska i... >>
Dlaczego żyrandol kryształowy to idealny wybór do reprezentacyjnego wnętrza? zdj. 2

Dlaczego żyrandol...

Żyrandole kryształowe cieszą się uznaniem od...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl Wnętrza porady

Renowacja i prawidłowe lakierowanie podłogi bambusowej

17-11-2011

Wokół podłóg wykonanych z drewna bambusowego narosło wiele mitów. Jednym z częściej spotykanych jest ten, który mówi, że podłóg wykonanych z desek bambusowych nie można odnawiać ani poddać cyklinowaniu. To, że jest to nieprawidłowe przekonanie, dowodzi renowacja naszych podłóg wykonana przez specjalistów firmy Janser Polska.


Przygotowania


Renowacji poddano podłogi wykonane z bambusa naturalnego oraz bambusa skręcanego tygrysiego. Podłogi były wykorzystywane na stoiskach targowych, zatem były narażone na zużycie w o wiele większym stopniu niż podłogi, które użytkujemy w domach. Niemniej stopień zużycia podłóg nie był wystarczający i wykonano na nich rysy i nacięcia, aby łatwiej unaocznić proces renowacji przedstawiony w materiale filmowym.


Metoda I


Renowacja każdej podłogi, także tej bambusowej, przebiega w kilku etapach. Polega na wyszlifowaniu wierzchniej warstwy podłogi, do momentu, w którym usunięte zostaną wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Szlifowanie dokonywane jest przy pomocy materiałów ściernych o różnej gradacji, z wykorzystaniem odpowiednich maszyn.

W ramach pierwszej metody wykorzystano trójtarczową maszynę TRI VARO 430. Należy zaznaczyć ,że jest to jedna z niewielu maszyn na rynku, która w idealny sposób radzi sobie z podłogami bambusowymi. W pierwszym etapie podłogę zeszlifowano krążkami diamentowymi o gradacji 70. W celu uzyskania doskonale zeszlifowanej powierzchni w drugim etapie zmieniono krążki na te o gradacji 120. W miejscach trudno dostępnych wykorzystano szlifierkę mimośrodową CEROS 650 CV z materiałami ściernymi o gradacjach 60, 80 i 100.
Ta metoda jest doskonała do wykonania renowacji deski bambusowej, nawet dla osoby która nie posiada profesjonalnych umiejętności, ponieważ zastosowana maszyna TRI VARO 430 marki Janser jest bezpieczna dla podłogi i wybacza błędy osobie, która ją obsługuje. Po zakończeniu szlifowania podłoga jest już gotowa do lakierowania lub olejowania, czyli osiągnięty jest efekt maksymalnie zbliżony do tego, który towarzyszył nam w momencie zakupu.


Źródło: KOPP | Trójtarczowa maszyna TRI VARO 430.


Metoda II


Druga metoda zakłada wykorzystanie popularnego wśród parkieciarzy sprzętu. Bardzo ważne jest użycie cykliniarki o małej wadze - podczas próby użyto cykliniarki walcowej Jaguar, ważącej tylko 42 kg. Użycie cięższego sprzętu może spowodować nierówności szlifu oraz strzępienie się deski bambusowej, co wynika z charakterystyki drewna bambusowego. Cykliniarką Jaguar wykonuje się poszczególne szlify od zgrubnego do końcowego, korzystają z papierów o odpowiednich gradacjach.


Źródło: KOPP | Cykliniarka walcowa Jaguar.


W przypadku miejsc trudno dostępnych można posłużyć się szlifierką mimośrodową CEROS, lub szlifierką krawędziową PANDA. Następnie dokonywany jest końcowy szlif przy pomocy maszyny jednotarczowej, jednak z wykorzystaniem tarczy multidisc z 6 krążkami. Wtedy uzyskujemy powierzchnię gotową do lakierowania.


Źródło: KOPP | Szlifierka mimośrodowa CEROS.


Po cyklinowaniu


Po zakończeniu cyklinowania bambusowego parkietu można przystąpić do czynności związanych z jego lakierowania.


Źródło: KOPP | Cyklinowanie podłogi bambusowej.


Wypełnienie szczelin


Pierwszym krokiem jest wypełnienie szczelin pomiędzy deskami pyłem z zeszlifowanego bambusa, wymieszanym z wypełniaczem do szczelin LOBA WS EasyFillPlus. W efekcie powinniśmy uzyskać powierzchnię, w której szczeliny są dokładnie wypełnione. - Ważne jest, żeby po wypełnieniu szczelin podłogę ponownie wyszlifować cykliniarką bębnową lub jej odpowiednikiem, papierem o gradacji 100 wzdłuż włókien oraz szlifierką krawędziową na obrzeżach papierem o gradacji 80. Jeśli szczeliny pomiędzy elementami bambusa po wyszlifowaniu są niedostatecznie wypełnione należy ponownie użyć wypełniacza i powtórzyć szlifowanie do uzyskania zadowalającego efektu – mówi inż. Rafał Gawlik, konsultant techniczno-handlowy Loba-Wakol Polska.


Gruntowanie


Po ostatecznym szlifowaniu podłoże należy dokładnie odkurzyć aby można było przystąpić do gruntowania. - Do gruntowania wykorzystujemy lakier podkładowy LOBA WS EasyPrimer i nakładamy go wałkiem Loba Microfaser 100 uzyskując naturalny kolor bambusa lub lakier LOBA PrimaSeal przy użyciu wałka LOBA Universal 100, jeśli chcemy kolor przyciemnić – mówi specjalista Loba-Wakol Polska.


Podczas gruntowania bardzo ważne jest przestrzeganie czasu, tak aby nie aplikować lakieru podkładowego PrimaSeal na już wyschnięte, uprzednio zagruntowane pasy. Ponieważ lakier podkładowy jest na bazie alkoholu, szybko odparowuje (5-7 min) dlatego należy go sprawnie aplikować. - W przypadku podłoża o powierzchni około 40 m2 i więcej, lub o skomplikowanych kształtach, łączenia pokoi z przedpokojem bez odcięcia, prace należy przeprowadzać w dwie osoby - mówi Rafał Gawlik. Po umieszczeniu gruntu na podłodze należy odczekać około 2 godziny do jego pełnego wyschnięcia.


Lakierowanie


Po zagruntowaniu podłoża możemy przystąpić do właściwego nakładania lakieru. Wałkiem nanosimy 1 warstwę lakieru nawierzchniowego dwuskładnikowego LOBA WS 2k Duo, który sprawdza się szczególnie w przypadku podłóg bardzo intensywnie obciążanych (duże natężenie ruchu, chodzenie w butach, nanoszenie drobinek piasku) lub lakierem LOBA WS EasyFinish, dla podłóg normalnie obciążanych. Lakier należy nakładać wałkiem LOBA DeLuxe. Najlepiej jest, gdy lakier schnie ok. 12 godzin (przez noc). - W zależności od tego jaki efekt stylistyczny chcemy osiągnąć przystępujemy do zmatowienia lub polerowania powierzchni. Zmatowić można przy pomocy polerki jednotarczowej z siatką szlifującą 180 zaś przy lakierowaniu z połyskiem zastosujemy włókninę szlifującą Loba Schleifviles – dodaje specjalista Loba-Wakol Polska.

Tak wykończoną powierzchnię dokładnie odkurzamy, aby móc przystąpić do nakładania drugiej warstwy lakieru, która to czynność odbywa się w dokładnie ten sam sposób jak nakładanie pierwszej warstwy. Druga warstwę lakieru także pozostawiamy do wyschnięcia, które optymalnie powinno trwać około 12 godzin. Warto przy tym zaznaczyć, że zalecanym jest, aby normalne użytkowanie podłogi, czyli jej pełne obciążanie, następowało dopiero po 5 dniach.

Jak zatem widać podłogę bambusową można bezproblemowo poddać renowacji. Przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi i produktów zarówno cyklinowanie jak i lakierowanie nie powinno stanowić problemu. Warto przy tym zaznaczyć, że od rozpoczęcia renowacji do pełnej używalności podłogi może minąć 7 dni. Ze względu na właściwości użytkowe bambusa odnawianie nie powinno być konieczne częściej niż co 10 lat.


Źródło: KOPP | Polakierowana podłoga po renowacji wygląda jak nowo położona nawet przez dekadę.


   

Czy wiesz, że...?

 

Ze względu na właściwości użytkowe bambusa odnawianie nie powinno być konieczne częściej niż co 10 lat.

 


Galeria - budoskop.pl Porady | Renowacja i prawidłowe lakierowanie podłogi bambusowej:

Kopp - Renowacja i prawidłowe lakierowanie podłogi bambusowej
Kopp - Renowacja i prawidłowe lakierowanie podłogi bambusowej
Kopp - Renowacja i prawidłowe lakierowanie podłogi bambusowej
Kopp - Renowacja i prawidłowe lakierowanie podłogi bambusowej
Kopp - Renowacja i prawidłowe lakierowanie podłogi bambusowej
lista aktualności

Zobacz też:

Prestiż i bezpieczeństwo - posadzka w galerii handlowej zdj. 2

Prestiż i bezpieczeństwo - posadzka w galerii handlowej

Galerie handlowe zaliczamy do budynków...>>
Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej zdj. 2

Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej

...czyli jak zastosowanie nowinek... >>
Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe zdj. 2

Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe

Implementacja europejskich przepisów i norm...>>
Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła? zdj. 3

Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła?

Odpowiednie parametry techniczne, standard... >>
Trwała posadzka w oborze zdj. 2

Trwała posadzka w oborze

Polska wieś się zmienia, specjalizuje. W... >>
Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP zdj. 2

Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP

Trawa syntetyczna pełni kluczową rolę,...>>

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito