Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl Wnętrza porady wypunktowanie Styl podłogi a styl wnętrza
Zobacz:

Firmy z Artykułu

Zobacz też:

Stąpając po pewnym gruncie w gastronomii zdj. 2

Stąpając po pewnym gruncie...

Odwieczny dylemat przy wyborze materiału, z... >>
Wykorzystanie drewna w aranżacji wnętrz zdj. 2

Wykorzystanie drewna w...

Jednym z najbardziej popularnych trendów w...>>
Jak malować, żeby nie marnować? Remont oszczędnie i w zgodzie ze środowiskiem zdj. 2

Jak malować, żeby nie...

Remont domu lub mieszkania w sposób... >>
Wymiana drzwi wewnętrznych - jak je wybrać i zamontować? zdj. 3

Wymiana drzwi wewnętrznych...

Sezon remontowo-budowlany na dobre zaczyna...>>
Co zamiast sufitu podwieszanego? zdj. 2

Co zamiast sufitu...

Często generalny wykonawca wraz z inwestorem... >>
K2 - bliski naturze, biały i wysoki. Biurowiec w Gdyni, który nie tylko z nazwy przypomina słynny ośmiotysięcznik zdj. 6

K2 - bliski naturze, biały...

Nowa inwestycja w Gdyni - budynek K2 - to...>>
Mix historii i nowoczesności w ukraińskim hotelu St. Charbel Morszyn zdj. 7

Mix historii i...

Połączenie hotelarskiej gościnności z... >>
Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 11

Multimateriałowość w...

Architekci - i nie tylko oni - kochają...>>
Jak z historycznego budynku zrobić benchmark hotelowy? Tak jak robi to gdańska Montownia zdj. 9

Jak z historycznego budynku...

Montowania - nowy obiekt na mapie Gdańska i... >>
Dlaczego żyrandol kryształowy to idealny wybór do reprezentacyjnego wnętrza? zdj. 2

Dlaczego żyrandol...

Żyrandole kryształowe cieszą się uznaniem od...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl Wnętrza porady

Styl podłogi a styl wnętrza

17-10-2011

W jaki sposób profesjonalista przystępuje do tworzenia wnętrza? Okazuje się, że zaczyna od podłogi, ponieważ jest ona kluczowa dla późniejszego wyglądu wnętrza mieszkania lub domu. Na co należy zwrócić uwagę, jak dobierać meble do różnych rodzajów podłóg opowiada architektka wnętrz.


-Rozpoczynając pracę nad wnętrzem zaczynam jego budowanie i kolorystykę od podłogi. Już na tym etapie istnieje jakaś wizja wnętrza, bądź jasnego, pastelowego lub ciepłego, ciemnego. Podłoga jest punktem wyjścia, na którym opiera się później kolorystyka całości wnętrza. Do podłogi dobieramy pozostałe elementy m.in. schody, meble czy drzwi - mówi Magdalena Drwal, architekt wnętrz z Biura Architektonicznego – Kopalnia


Jaka podłoga?


Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów podłóg. Począwszy od najtańszych laminatów i podłóg warstwowych poprzez podłogi lite, wykończone fabrycznie, po podłogi tradycyjne, cyklinowane i lakierowane w trakcie montażu. Jaką z nich wybrać pamiętając, że jest ona kluczem do sukcesu?


- Jeśli ktoś traktuje dom lub mieszkanie, jako to docelowe, w którym chce mieszkać przez lata warto zdecydować się na deski lite. Pamiętajmy o tym, że podłoga raczej nie jest elementem wnętrza, który będziemy później wymieniać. O wiele łatwiej jest wymienić meble, czy inne elementy wnętrza, zaś w podłogę warto zainwestować, ponieważ, jest ona kluczem do sukcesu – mówi Katarzyna Wątor z Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe


Oczywiście wiele w tym zakresie zależy od zasobności naszego portfela. Niemniej na początku inwestycji, czyli kiedy zwykle montujemy podłogę, warto więcej środków przeznaczyć właśnie na nią, bo gra ona we wnętrzu pierwsze skrzypce.


Źródło: KOPP | dąb naturalny


Mieszać gatunki?


To czego przede wszystkim należy unikać, to nadmierne mieszanie gatunków drewna, ponieważ dom lub mieszkanie powinno być spójną całością i należy trzymać się jednego gatunku w obrębie całej widocznej przestrzeni. Jeśli już mieszamy gatunki to należy to robić świadomie.


- Przykładowo możemy zastosować w mieszkaniu cieniowanie. W części prywatnej sypialnianej, montujemy deski z jasnego bambusa, dalej kładziemy dekor z dwukolorowego bambusa tygrysiego, aby stopniowo przejść do bambusa karmelowego. Dzięki temu otrzymamy ciekawy efekt przypominający zdobiony dywan – mówi architekt Magdalena Drwal


Pamiętajmy jednak o tym, że warto wybierać ciekawe gatunki drewna, nie należy asekurować się za wszelką cenę. Decydując się na coś odważniejszego zyskujemy satysfakcję z ciekawszego wnętrza. Nie należy jednak ortodoksyjnie trzymać się jednego gatunku drewna w całym domu.


-Zdarza się, że mając podłogę z danego gatunku, decydujemy się na schody i drzwi również z niego wykonane. A przecież często różne elementy wnętrza pochodzą od różnych producentów, przez co możemy nie osiągnąć jednolitej kolorystyki. Dlatego warto przede wszystkim kierować się barwą poszczególnych elementów. Różne elementy wykonane z innych gatunków drewna, mogą być bardziej do siebie zbliżone barwą, niż te z tego samego gatunku – mówi Katarzyna Wątor


Przygotowując się do samodzielnego przygotowania wnętrza warto poznać dostępne możliwości, chociażby przeglądając branżową prasę i specjalistyczne serwisy. Wówczas będziemy wiedzieli, jak prezentują się jako całość różne elementy wnętrza.


Źródło: KOPP | bambus naturalny i tygrysi


Bambus w dom


Podłogi z desek bambusowych są dostępne w Polsce stosunkowo krótko. Dlatego też urządzający wnętrza samodzielnie nie zawsze mogą sięgnąć po ciekawe przykłady. Co może w tym zakresie poradzić architekt wnętrz?


Dla małej rodziny z dzieckiem, nierozpieszczonej pod względem budżetu, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie jasnego bambusa. Z praktycznej strony drewno bambusa jest bardzo wytrzymałe. Ze strony stylistycznej do jasnego bambusa pasują jasne meble, jaśniejsze od samej podłogi. Wykonane z jasnego jesionu, wykończone tkaninami z lnu – wtedy mieszkanie nabiera lekkości. Skandynawski styl jest tutaj bardzo dobrym rozwiązaniem – tłumaczy Magdalena Drwal


Ciemniejsze bambusy charakteryzuje cieplejsza barwa. Do nich pasować będą kawowe kolory ścian. Z nimi świetnie komponują się kolonialne meble lub meble z ciemnego litego drewna . Ciemne meble i ciemne podłogi bambusowe, wbrew pozorom, dobrze sprawdzają się w ciemniejszych częściach lokum. Nawet nieoświetlone zachowują swój ciepły, przytulny charakter.


- Nowym i ciekawym rozwiązaniem są postarzane bambusy antyczne. Bardzo wiele się na nich dzieje, mają bogatą fakturę, nie można patrząc na nie mówić o nudzie. Są genialne do stylu kolonialnego, mają szczerość materiału wywodzącego się z orientu. Ale sprawdzą się także w nowoczesnych stylistycznie zestawieniach – ze stalowymi meblami i bardzo nowoczesnym oświetleniem.


Jasne podłogi bambusowe będą się dobrze komponować z jasnymi meblami i pastelowymi lub białymi ścianami. Do tego idealnie pasują duże przeszklenia dające wiele światła. Efektem jest naturalnie jasne wnętrze z klasą bez eksponowanych kontrastów.


Źródło: KOPP | bambus tygrysi karmelowy


Sezonowe mody i ponadczasowe trendy


Myśląc o trendach w podłogach należy mieć świadomość, że trendy wprowadzane są z pewnym opóźnieniem. Często inspiracji szukamy w specjalistycznych czasopismach i portalach, ale żeby nowy styl tam się znalazł musi minąć trochę czasu. Wnętrza trzeba zrealizować, sfotografować i stworzyć na ich temat artykuł. Stąd można odnieść wrażenie, że nowości nie pojawiają się od razu.


-Pięć lat temu królowały gatunki egzotyczne – jatoba, iroko. Na dęby i jesiony decydowano się tylko, gdy nie było pomysłu. Takie podłogi do dziś się całkiem dobrze prezentują. Od jakichś trzech lat dominują orzechy i dęby. Nowym trendem jest także podłoga z bambusa. Jeśli zaś chodzi o ponadczasowe podłogi, które zawsze będą dobrze wyglądać to można powiedzieć o dębach. Do historii odchodzi natomiast wenge. W najbliższym czasie będziemy mieli do czynienia z postarzanymi gatunkami, jak dąb czy orzech – królować będzie naturalność i wyprane barwy – mówi architekt Magdalena Drwal.


Najczęściej popełniane błędy


Na osoby samodzielnie urządzające mieszkania czyhają pewne niebezpieczeństwa, na które należy zwrócić uwagę. Przede wszystkim należy uważać na nadmiar form. Jeśli podoba się nam wiele rzeczy, pamiętajmy, że zestawione razem niekoniecznie będą wyglądać dobrze. Na atmosferę wnętrza wpływa wiele czynników – począwszy od światła a skończywszy na tym, że klika pomieszczeń widać jednocześnie.


-Typowe wnętrze utrzymane jest w kolorycie brązu. Warto jednak zdecydować się na ciekawsze rozwiązania, ponieważ później będzie nas cieszyć, że wnętrza naszych mieszkań wyróżniają się spośród innych. Unikając przesady można decydować się na mniej zachowawcze gatunki drewna i osiągnąć niesamowity efekt – tłumaczy Magdalena Drwal.


   

Czy wiesz, że...?

 

Profesjonalista, przystępując do tworzenia wnętrza, zaczyna od podłogi, ponieważ jest ona kluczowa dla późniejszego wyglądu wnętrza mieszkania lub domu. Już na tym etapie istnieje jakaś wizja wnętrza, bądź jasnego, pastelowego lub ciepłego, ciemnego. Podłoga jest punktem wyjścia, na którym opiera się później kolorystyka całości wnętrza. Do podłogi dobieramy pozostałe elementy m.in. schody, meble czy drzwi.

 

 


Galeria - budoskop.pl Porady | Styl podłogi a styl wnętrza:

Kopp - Styl podłogi a styl wnętrza
Kopp - Styl podłogi a styl wnętrza
Kopp - Styl podłogi a styl wnętrza
Kopp - Styl podłogi a styl wnętrza
Kopp - Styl podłogi a styl wnętrza
lista aktualności

Zobacz też:

Prestiż i bezpieczeństwo - posadzka w galerii handlowej zdj. 2

Prestiż i bezpieczeństwo - posadzka w galerii handlowej

Galerie handlowe zaliczamy do budynków...>>
Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej zdj. 2

Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej

...czyli jak zastosowanie nowinek... >>
Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe zdj. 2

Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe

Implementacja europejskich przepisów i norm...>>
Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła? zdj. 3

Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła?

Odpowiednie parametry techniczne, standard... >>
Trwała posadzka w oborze zdj. 2

Trwała posadzka w oborze

Polska wieś się zmienia, specjalizuje. W... >>
Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP zdj. 2

Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP

Trawa syntetyczna pełni kluczową rolę,...>>

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito