Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl Wnętrza porady wypunktowanie Schody – funkcjonalność i elegancja
Zobacz:

Firmy z Artykułu

Zobacz też:

Stąpając po pewnym gruncie w gastronomii zdj. 2

Stąpając po pewnym gruncie...

Odwieczny dylemat przy wyborze materiału, z... >>
Wykorzystanie drewna w aranżacji wnętrz zdj. 2

Wykorzystanie drewna w...

Jednym z najbardziej popularnych trendów w...>>
Jak malować, żeby nie marnować? Remont oszczędnie i w zgodzie ze środowiskiem zdj. 2

Jak malować, żeby nie...

Remont domu lub mieszkania w sposób... >>
Wymiana drzwi wewnętrznych - jak je wybrać i zamontować? zdj. 3

Wymiana drzwi wewnętrznych...

Sezon remontowo-budowlany na dobre zaczyna...>>
Co zamiast sufitu podwieszanego? zdj. 2

Co zamiast sufitu...

Często generalny wykonawca wraz z inwestorem... >>
K2 - bliski naturze, biały i wysoki. Biurowiec w Gdyni, który nie tylko z nazwy przypomina słynny ośmiotysięcznik zdj. 6

K2 - bliski naturze, biały...

Nowa inwestycja w Gdyni - budynek K2 - to...>>
Mix historii i nowoczesności w ukraińskim hotelu St. Charbel Morszyn zdj. 7

Mix historii i...

Połączenie hotelarskiej gościnności z... >>
Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 11

Multimateriałowość w...

Architekci - i nie tylko oni - kochają...>>
Jak z historycznego budynku zrobić benchmark hotelowy? Tak jak robi to gdańska Montownia zdj. 9

Jak z historycznego budynku...

Montowania - nowy obiekt na mapie Gdańska i... >>
Dlaczego żyrandol kryształowy to idealny wybór do reprezentacyjnego wnętrza? zdj. 2

Dlaczego żyrandol...

Żyrandole kryształowe cieszą się uznaniem od...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl Wnętrza porady

Schody – funkcjonalność i elegancja

01-10-2012

Schody. Kiedyś ukrywane za ściankami, obecnie – coraz częściej otwarte na przestrzeń domu. Mogą stanowić niezwykła ozdobę i pięknie komponować się z wnętrzem – pod warunkiem, że zostaną dobrze zaprojektowane.


Schody kamienne

Źródło: Probet-Dasag


Mimo iż moda na schody betonowe powoli przemija, wciąż możemy je zobaczyć w większości polskich domów. Wynika to z tego prostego powodu, iż wylanie ich na miejscu w formie żelbetowej płyty jest rozwiązaniem chyba najtańszym i najszybszym. Tym bardziej, iż zazwyczaj używa się do tego tych samych materiałów oraz technologii, co przy budowie stropów. Są ponadto konstrukcyjnie związane ze stropem i z podciągami (poprzez zbrojenia i podparcie płyty schodowej). Musimy jednak pamiętać, że musimy wylać schody betonowe bardzo precyzyjnie, jeśli zamierzamy obłożyć je potem drewnem lub kamieniem.
 


Schody - solidny beton


Schody betonowe stanowią również znaczne ułatwienie pracy ekipy budowlanej, która bez problemu może przemieszczać się po nich między kondygnacjami – budowa prowizorycznych schodów trwałaby zbyt długo, a na szybko sklecona pochylnia z nabitymi listwami przeciwpoślizgowymi raczej nie utrzyma większego ciężaru. Mimo iż powierzchnia schodów może ulec uszkodzeniu w wyniku trwających prac budowlanych, możemy je łatwo naprawić. Posłużą nam na długie lata, a renowacja będzie uzależniona od rodzaju wybranego materiału wykończeniowego.


schody probet dasag betonowe

Źródło: Probet-Dasag


Schody - nie tylko beton


Oczywiście, obecnie istnieje o wiele więcej możliwości aranżacyjnych tego typu schodów we wnętrzu – nie jesteśmy skazani tylko na beton. Dopasujemy je do wnętrza, wykończając stopnie i podstopnice za pomocą dowolnego niemal materiału: drewnem, aluminium, płytkami ceramicznymi lub kamiennymi czy też wykładziną dywanową. Możemy zostawić również gładką powierzchnię betonu (najczęściej, gdy wykonane są z betonu architektonicznego) i po prostu ją pomalować.


Probet dasag terazzp

Źródło: Probet-Dasag


Wiele możliwości daje również rodzaj betonu zwany terrazzo. Eksperci firmy Probet-Dasag produkującej schody samonośne wewnętrzne podkreślają, że schody z terrazo z łatwością dostosujemy do wyglądu wnętrza naszego domu, dzięki możliwości wyboru jego powierzchni (szlifowana – gładka lub obrobiona strumieniowo – szorstka) oraz kolorystyki.


Schody drewniane


Schody drewniane natomiast wykonuje się z drewna litego lub klejonego. Najczęściej wykorzystuje się takie gatunki, jak buk, jesion, orzech, a także egzotyczne: mahoń, badi, iroko. Drewniana konstrukcja schodów najlepiej prezentuje się, jeśli więcej elementów wnętrza wykonanych jest z tego samego materiału. W oczywisty sposób stanowią piękne dopełnienie domu zbudowanego w jednej z technologii drewnianych. Możemy zdecydować się na nie w zasadzie w każdym momencie – nawet jeśli zamieszkujemy budynek już od jakiegoś czasu.


schody drewniane nowoczene czy klasyczne

Źródło: Mera - schody klasyczne i nowoczesne


Pamiętajmy, aby dokładnie zabezpieczyć powierzchnię schodów – warstwą lakieru, bejcy, wosku, specjalnej farby. Powłoka lakiernicza może jednak sprawić, że stopnie będą śliski, a wchodzenie po schodach – niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci. Wtedy bezwzględnie powinniśmy zamontować elementy antypoślizgowe, jak np. listwy aluminiowe.


sarlon forbo rozwiązania na schody

Źródło: Forbo 


Schody drewniane świetnie wkomponują się w architekturę wnętrza, nadając pomieszczeniu lekkości - będą niezastąpioną ozdobą. Przeciw schodom drewnianym przemawiają natomiast „kwestie akustyczne” – są dość „głośne”, trudno będzie zniwelować odgłos tupania. Jednak i temu można łatwo zaradzić, montując na stopniach specjalną wykładzinę akustyczną z piankowym podłożem. Oferuje ja m.in. firma Forbo.


Schody – na koniec


Schody drewniane mają konstrukcję samonośną, nie wymagają dodatkowych wzmocnień konstrukcyjnych. Wykonuje się je na zamówienie, gotowe elementy przywozi się następnie na budowę. Schodów drewnianych nie montuje się raczej przed zakończeniem prac budowlanych – z uwagi na kruchość materiału (w porównaniu z żelbetonem). Na pewno powinniśmy zrobić to już po ułożeniu posadzek, aby drewno nie nasiąkało wilgocią z placu budowy. Jeśli jednak postanowiliśmy zbudować je przed zakończeniem najcięższych prac, niezbędne będzie ich dokładne zabezpieczenie – tak, by nie uległy uszkodzeniom i zarysowaniom.


mera-schody-półkowe

Źródło: Mera - schody półkowe


Schody - ozdoba wnętrza


Schody powinny komponować się z wnętrzem – niezależnie od tego, w jakiej technologii zostały wykonane. Jeśli jesteśmy właścicielami raczej małego domu, powinniśmy rozważyć ustawienie schodów centralnie – tak, aby na każdej z kondygnacji łączyły się one z holem. Dzięki temu unikniemy długich, nieefektownych korytarzy prowadzących do bardziej oddalonych pokoi. Większe domy dają nam więcej swobody w aranżacji wnętrza. Wykorzystajmy to i sprawmy, aby schody były widocznym i dobrze prezentującym się elementem wystroju. W tym wypadku schody mogą stanowić część salonu lub dużego holu.


mera schodu dywanowe
Źródło: Mera - schody dywanowe

Schody - które wybrać?


Jeśli już zdecydowaliśmy się na dany materiał oraz odpowiednie miejsce na usytuowanie schodów, przemyślmy także, jak powinny wyglądać. Do wyboru mamy m.in. schody drabiniaste, policzkowe, spiralne, półkowe, proste, zabiegowe, prawo- lub lewoskrętne. Proste schody policzkowe sprawdzą się w surowym wnętrzu – podkreślą geometryczność form. W domach o małym metrażu z pewnością sprawdzą się schody spiralne – inwestorzy decydują się na nie ze względu na ich designerski wygląd. Niecodziennie wyglądają także schody półkowe, które – jak sama nazwa wskazuje – przypominają zawieszone w powietrzu półki. Eksperci firmy MERA twierdzą, że ściana, w której osadzone są schody muszą spełniać określone warunki, tzn. nie powinno być w niej otworów pod i nad miejscem oparcia schodów.


mera schody policzkowe

Źródło: Mera - schody policzkowe

Dobrze wkomponowane we wnętrze domu schodu to prawdziwe wyzwanie nawet dla doświadczonego architekta. Ich rodzaj, wielkość oraz materiał, z jakich są wykonane muszą być ściśle dostosowane zarówno do naszych potrzeb, jak i spełniać wymagania estetyczne.


Autor: Iwona Bortniczuk


Galeria - budoskop.pl Porady |
Schody – funkcjonalność i elegancja

Budoskop - schody
Budoskop - schody
Budoskop - schody
Budoskop - schody
Budoskop - schody
Budoskop - schody
Budoskop - schody
Budoskop - schody
Budoskop - schody
Budoskop - schody
Budoskop - schody
Budoskop - schody
Budoskop - schody
Budoskop - schody
Budoskop - schody
Budoskop - schody
lista aktualności

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito