Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl Wnętrza porady wypunktowanie Zdrowe biuro, czyli dlaczego w polskich biurowcach akustyka wymaga poprawy?
Zobacz:

Firmy z Artykułu

Zobacz też:

Stąpając po pewnym gruncie w gastronomii zdj. 2

Stąpając po pewnym gruncie...

Odwieczny dylemat przy wyborze materiału, z... >>
Wykorzystanie drewna w aranżacji wnętrz zdj. 2

Wykorzystanie drewna w...

Jednym z najbardziej popularnych trendów w...>>
Jak malować, żeby nie marnować? Remont oszczędnie i w zgodzie ze środowiskiem zdj. 2

Jak malować, żeby nie...

Remont domu lub mieszkania w sposób... >>
Wymiana drzwi wewnętrznych - jak je wybrać i zamontować? zdj. 3

Wymiana drzwi wewnętrznych...

Sezon remontowo-budowlany na dobre zaczyna...>>
Co zamiast sufitu podwieszanego? zdj. 2

Co zamiast sufitu...

Często generalny wykonawca wraz z inwestorem... >>
K2 - bliski naturze, biały i wysoki. Biurowiec w Gdyni, który nie tylko z nazwy przypomina słynny ośmiotysięcznik zdj. 6

K2 - bliski naturze, biały...

Nowa inwestycja w Gdyni - budynek K2 - to...>>
Mix historii i nowoczesności w ukraińskim hotelu St. Charbel Morszyn zdj. 7

Mix historii i...

Połączenie hotelarskiej gościnności z... >>
Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 11

Multimateriałowość w...

Architekci - i nie tylko oni - kochają...>>
Jak z historycznego budynku zrobić benchmark hotelowy? Tak jak robi to gdańska Montownia zdj. 9

Jak z historycznego budynku...

Montowania - nowy obiekt na mapie Gdańska i... >>
Dlaczego żyrandol kryształowy to idealny wybór do reprezentacyjnego wnętrza? zdj. 2

Dlaczego żyrandol...

Żyrandole kryształowe cieszą się uznaniem od...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl Wnętrza porady

Zdrowe biuro, czyli dlaczego w polskich biurowcach akustyka wymaga poprawy?

06-07-2018

Główny problem w polskich biurach to akustyka. Potwierdzają to wyniki najnowszego raportu Zdrowe Zielone Biura opracowanego przez Polish Green Building Council. Hałas przeszkadza 44 proc. pracowników biur typu open space. Jest najbardziej uciążliwym czynnikiem, gdyż na brak światła, jakość powietrza czy temperaturę narzeka jedynie od 7 do 28 proc. pracowników.


Problem nr 1 współczesnych dużych biurowców i efektywności pracy to uciążliwy hałas. Od lat uwagę zwraca na to jeden z największych autorytetów w dziedzinie dźwięków na świecie – Julian Treasure. Teraz potwierdzenie tej tezy mamy również w badaniu polskich biur. Jak wynika z raportu Zdrowie Zielone Biura opracowanego przez Polish Green Building Council (PLGBC) czynników, które źle wpływają na ludzi i ich pracę jest wiele. Ale na plan pierwszy wysuwa się zdecydowanie niechciany hałas i rozpraszające dźwięki obecne w biurach. Badanie do raportu przeprowadzono na grupie 703 osób pracujących zarówno w starszych, jak i nowoczesnych biurowcach.


Zdrowe biuro, czyli dlaczego w polskich biurowcach akustyka wymaga poprawy? zdj. 1

fot. Armstrong | Sufity podwieszane to jeden z głównych sposobów na przyjazną akustykę w biurze, warto postawić też na tkaniny – wykładziny, miękkie przegrody i krzesła


– Przestrzeń biurowa powinna inspirować, pobudzać kreatywność, ułatwiać nawiązywanie kontaktów i wymianę informacji. Przede wszystkim powinna wspierać nasze zdrowie w miejscu pracy, co bezpośrednio wpływa na efektywność. Wyniki przeprowadzonej przez PLGBC ankiety zarówno potwierdzają, jak i obalają powszechne przekonania, a także dostarczają zaskakujących wniosków. Raport pozwoli spojrzeć na kwestie projektowania środowiska pracy z nowej perspektywy – podkreśla Alicja Kuczera, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.


Ile osób nie może pracować przez hałas?


Największy odsetek pracowników narzekających na uciążliwą akustykę odnotowano wśród grupy pracującej na tzw. open space’ach – 44 proc. (przestrzenie open space bez przegród) i 36 proc. osób pracujących na otwartych przestrzeniach gdzie biurka są oddzielone przegrodami. – O tym, że hałas przeszkadza im w pracy mówi też niewiele mniej - 31 proc. – osób z mniejszych, kilkuosobowych pokoi biurowych – zauważa współautor raportu arch. Anna Baczkowska, menager techniczny firmy Armstrong.


Na co głównie narzekają pracownicy? Na odbywające się w sąsiedztwie rozmowy telefoniczne (55 proc. ankietowanych), rozmowy współpracowników (49 proc.) oraz to, że ktoś obok może słyszeć ich rozmowę (48 proc.). Patrząc na hałas pod kątem technicznym jest dużo lepiej – hałas zewnętrzny, odgłosy urządzeń biurowych, czy niechciane dźwięki z instalacji i wentylacji przeszkadzają grupie 12-19 proc. osób. Jak wyjaśnia Anna Baczkowska do wyciszenia dźwięków nie pochodzących od ludzi przyczyniła się niewątpliwie popularność montowania akustycznych sufitów podwieszanych w biurach. – Odpowiedni dobór rozwiązań pozwala wpływać także na obniżenie hałasu i pogłosu rozmów – zaznacza architekt z Armstrong.


Jak wynika z danych raportu PLGBC pracownicy biurowi nie narzekają na oświetlenie – aż 72 proc. jest zadowolonych z dostępu do światła. Ponad połowa (52 proc.) nie skarży się też na temperaturę. A 44 proc. przyznaje, że jest zadowolonych lub zdecydowanie zadowolonych z jakości powietrza w miejscy pracy.


Hałas wrogiem efektywności w wykonywaniu zadań


Biura nadal w Polsce projektowane są głównie dla oka, a nie ucha, króluje tzw. efekt WOW. Tymczasem to co niewidzialne dla oka, zauważyć można w kosztach firmy. Hałas i stres przekładają się na gorszą efektywność i większą liczbę zwolnień pracowników. Tymczasem wydatki na zatrudnienie stanowią w każdej firmie ok. 90 proc. kosztów operacyjnych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje szereg zaburzeń związanych z ekspozycją na nadmierny hałas: chroniczne zmęczenie, arytmia, bóle głowy, nerwice. – Przy dłuższym przebywaniu w hałasie o 50 proc. zmniejsza się efektywność wykonywania zadań wymagających logicznego myślenia – zaznacza Anna Baczkowska.


Projektując biuro już na wstępnym etapie konieczne jest więc zaplanowanie rozwiązań wpływających na poprawę akustyki. Podstawowe rozwiązanie to akustyczne sufity pochłaniające i izolujące dźwięki – które przy obecnym wyborze form, kolorów i faktur są jednocześnie elementem designu biura. Ale na przyjazną akustykę wpływają nie tylko sufity, to także tekstylia m.in. wykładzina, tapicerowane przegrody, miękkie obicia krzeseł biurowych. Dobrze sprawdzają się także tzw. budki telefoniczne – małe pomieszczenia, w których swobodnie można rozmawiać, nawet głośno.


Raport PLGBC promuje myślenie o biurowcach nie tylko w kontekście ekologii, ale też zdrowia użytkowników tych budynków. To trend, który w USA i Europie Zachodniej obowiązuje już od lat. Kierunek wellnes coraz częściej obieramy nie tylko w życiu prywatnym, ale też zawodowym. Modny work balance jest niemal stylem życia młodych ludzi, a to głównie dla nich projektowane są dziś nowoczesne przestrzenie biurowe. – Samopoczucie pracowników to najbardziej przyszłościowy trend myślenia o miejscu pracy. Dostrzegają go spece od HR-u, ale coraz częściej także deweloperzy biurowi – potwierdza Anna Baczkowska.


Galeria - budoskop.pl Wnętrza Porady | Zdrowe biuro, czyli dlaczego w polskich biurowcach akustyka wymaga poprawy?

Zdrowe biuro, czyli dlaczego w polskich biurowcach akustyka wymaga poprawy? zdj. 2
Zdrowe biuro, czyli dlaczego w polskich biurowcach akustyka wymaga poprawy? zdj. 3
lista aktualności

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito