Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl Wnętrza porady wypunktowanie Ręczna obsługa regałów magazynowych. Jak ją zorganizować, by była bezpieczna?
Zobacz:

Firmy z Artykułu

Zobacz też:

Stąpając po pewnym gruncie w gastronomii zdj. 2

Stąpając po pewnym gruncie...

Odwieczny dylemat przy wyborze materiału, z... >>
Wykorzystanie drewna w aranżacji wnętrz zdj. 2

Wykorzystanie drewna w...

Jednym z najbardziej popularnych trendów w...>>
Jak malować, żeby nie marnować? Remont oszczędnie i w zgodzie ze środowiskiem zdj. 2

Jak malować, żeby nie...

Remont domu lub mieszkania w sposób... >>
Wymiana drzwi wewnętrznych - jak je wybrać i zamontować? zdj. 3

Wymiana drzwi wewnętrznych...

Sezon remontowo-budowlany na dobre zaczyna...>>
Co zamiast sufitu podwieszanego? zdj. 2

Co zamiast sufitu...

Często generalny wykonawca wraz z inwestorem... >>
K2 - bliski naturze, biały i wysoki. Biurowiec w Gdyni, który nie tylko z nazwy przypomina słynny ośmiotysięcznik zdj. 6

K2 - bliski naturze, biały...

Nowa inwestycja w Gdyni - budynek K2 - to...>>
Mix historii i nowoczesności w ukraińskim hotelu St. Charbel Morszyn zdj. 7

Mix historii i...

Połączenie hotelarskiej gościnności z... >>
Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 11

Multimateriałowość w...

Architekci - i nie tylko oni - kochają...>>
Jak z historycznego budynku zrobić benchmark hotelowy? Tak jak robi to gdańska Montownia zdj. 9

Jak z historycznego budynku...

Montowania - nowy obiekt na mapie Gdańska i... >>
Dlaczego żyrandol kryształowy to idealny wybór do reprezentacyjnego wnętrza? zdj. 2

Dlaczego żyrandol...

Żyrandole kryształowe cieszą się uznaniem od...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl Wnętrza porady

Ręczna obsługa regałów magazynowych. Jak ją zorganizować, by była bezpieczna?

29-11-2019

Magazyny, podobnie jak zakłady przemysłowe, nieustannie dążą do automatyzacji procesów pracy. Wprowadzenie cyfrowych rozwiązań w kolejnych obszarach ma pomóc przede wszystkim w zwiększeniu efektywności działań oraz zmniejszeniu kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jednak nie każdy operator czy właściciel przestrzeni magazynowej decyduje się na rozwiązanie w postaci automatycznego magazynu wysokiego składowania czy wprowadzenie zaawansowanego systemu informatycznego. Niekiedy bywa to zbyt drogie, a w przypadku małych jednostek – po prostu nieadekwatne do potrzeb. Jak wówczas zorganizować ręczną obsługę regałów?


To kolejny rok, kiedy rynek magazynowy w Polsce kwitnie, a deweloperzy podejmują się budowy kolejnych wielkich inwestycji. Zgodnie z raportem „Rynek magazynowy w 2018 r. w Polsce” przygotowanym przez Axi Immo Group Sp. z o.o., w 2018 roku zrealizowali ponad 2,2 mln mkw nowej przestrzeni magazynowo-produkcyjnej, czyli zaledwie o 8% mniej niż w 2017 roku. Co więcej, pomimo tak dużej liczby nowych projektów, współczynnik pustostanów przez cały rok utrzymywał się na niskim poziomie, a na koniec grudnia ubiegłego roku wyniósł zaledwie 4,5%. I choć znakomita większość nowo oddanych przestrzeni liczy kilkadziesiąt tysięcy mkw, co wiąże się z wdrożeniem zaawansowanej automatyki magazynowej, to nie można zapominać o znacznie mniejszych jednostkach lub przestrzeniach towarzyszących np. niewielkim zakładom produkcyjnym. W tych przypadkach praca człowieka wciąż odgrywa kluczową rolę. W bezpiecznej i efektywnej obsłudze regałów pomogą mu specjalistyczne rozwiązania, takie jak pomosty jezdne, drabiny regałowe czy schody jezdne z platformą.


Ręczna obsługa regałów magazynowych. Jak ją zorganizować, by była bezpieczna? zdj. 1Ręczna obsługa regałów magazynowych. Jak ją zorganizować, by była bezpieczna? zdj. 2

fot. KRAUSE


Drabina – szybka pomoc w obsłudze regałów


Drabiny regałowe to specjalny typ urządzeń wykorzystywanych w magazynach, ale i dużych archiwach oraz bibliotekach. W bezpieczny i szybki sposób pozwalają użytkownikowi zarządzać wysoko składowanymi towarami. Co ważne, dzięki odpowiedniej konstrukcji i montażowi na specjalnych prowadnicach, urządzenia mogą być zawsze pod ręką, w gotowości do pracy. Doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany długi pobyt nad podłożem, a chodzi jedynie o szybkie sięgnięcie produktu lub odłożenie go we właściwe miejsce.


Drabiny regałowe, w zależności od stopnia zaawansowania, można podzielić na dwie grupy: zawieszane oraz zintegrowane z mechanizmem jezdnym. Czym charakteryzuje się każdy z typów? – W pierwszym rozwiązaniu drabinę wiesza się za pomocą zamocowanych do podłużnic haków na specjalnej prowadnicy, którą mocuje się zazwyczaj do krawędzi półki. To stabilizuje urządzenie i gwarantuje bezpieczną pracę. Drabiny zawieszane dobrze sprawdzą się jednak głównie w przypadku niezbyt intensywnego użytkowania. A kiedy mamy do czynienia z długimi rzędami regałów, z których korzysta się w sposób niemal ciągły, warto wprowadzić sprawniejszy system – radzi Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE, producenta drabin, pomostów i rusztowań na kółkach. Chodzi o inwestycję w mechanizmy jezdne. Umożliwiają one swobodne przesuwanie drabiny wzdłuż całej długości prowadnicy, a zatem i regału, bez konieczności przenoszenia czy przewieszania urządzenia. Wówczas zamiast haków, drabina u góry wyposażona jest w specjalny mechanizm, zintegrowany jest z prowadnicą – o przekroju okrągłym lub opartym na profilu w kształcie litery T. Dla łatwiejszego przesuwania drabiny, na dolnym końcu podłużnic (wyposażonych w dwukomponentowe stopki zwiększające stabilność) zamocowano dwie samoblokujące się rolki jezdne o średnicy 80 mm.


Schody z podestem w wersji mobilnej jako samodzielne stanowisko pracy


Pośpiech nierozerwalnie kojarzy się z branżą logistyczną. Załadunek lub rozładunek ciężarówek musi odbywać się bez zakłóceń, a wszelkie nieplanowane przerwy w pracy muszą być natychmiast nadrabiane. Dlatego magazynierzy cenią sobie wielofunkcyjne narzędzia, których przygotowanie do pracy nie zabiera dodatkowego czasu, jak np. jezdne schody z podestem, które doskonale sprawdzą się podczas prac na wysokości. A tych w magazynie przecież nie brakuje! Dlaczego warto je wykorzystać? – Bo stanowią bardzo komfortowe i bezpieczne samodzielne stanowisko pracy na wysokości. O ile drabiny regałowe sprawdzą się podczas krótkotrwałych zadań, to kiedy istnieje potrzeba spędzenia na wysokości kilku godzin pod rząd, należy szukać innych rozwiązań. Na przykład takich, które z jednej strony oferują dużą, wygodną i dobrze zabezpieczoną przestrzeń roboczą nad podłożem, a z drugiej pozwalają na szybkie i łatwe przemieszczanie konstrukcji. Tym wymaganiom odpowiadają właśnie mobilne schody z podestem. Co ważne, w KRAUSE oferujemy możliwość indywidualnego konfigurowania poszczególnych paramentów konstrukcji (wysokości, ilości stopni, materiałów) oraz dopasowania wyposażenia dodatkowego do określonych wymagań i warunków panujących w miejscu wykorzystania. Dzięki temu, klient zawsze otrzyma od nas produkt szyty na miarę swoich potrzeb – mówi Marek Banach.


Pomosty jezdne – zgodność z przepisami BHP


Inne popularne konstrukcje wykorzystywane podczas prac na wysokości w halach magazynowych to pomosty jezdne. Są niezwykle proste w obsłudze, pozwalają na szybkie przemieszczanie, a wykonane w zgodzie z obowiązującymi polskimi przepisami BHP – gwarantują bezpieczeństwo prowadzonych prac. Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na to rozwiązanie? Zdecydowanie na konstrukcję oraz zastosowane systemy ochronne. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele modeli tych urządzeń, jednak nie wszystkie odpowiadają surowym normom bezpieczeństwa. Należy przede wszystkim sprawdzić, czy barierki ochronne sięgają wysokości 1,1 m, a listwy przypodłogowe mają wysokość 15 cm. A o tych wymaganiach producenci jednak zapominają. A jakie modele, wykonane w zgodzie z obowiązującymi polskim przepisami BHP, oferuje KRAUSE? – Do dyspozycji klientów oddajemy dwa modele, oba wykonane wg normy PN EN 131-7 – z wejściem z jednej lub dwóch stron. Wysokość dobiera się do potrzeb – oferujemy wersje od 3 do 8 stopni i analogicznie od 2x3 do 2x8 stopni. Obie wersje zostały wyposażone w dużą platformę roboczą o wymiarach 600x700 cm wykonaną z ryflowanego aluminium, które zapobiega poślizgnięciu się np. w wilgotnym środowisku. Cztery samoblokujące się rolki skrętne (Ø 125 mm) nie tylko gwarantują łatwe przemieszczanie pomostu, ale – wraz z hamulcem centralnym, dbają o bezpieczne i komfortowe użytkowanie. Co ważne, nieduża szerokość konstrukcji pozwala korzystać z pomostów nie tylko na dużej przestrzeni, ale i w wąskich przejściach pomiędzy regałami – tłumaczy ekspert.


Do listy urządzeń, dobrze sprawdzających się w magazynie, warto dodać także drabiny wolnostojące z dużą, zabezpieczoną barierkami platformą roboczą. W tej grupie rozwiązań na uwagę zasługuje model teleskopowy, w którym wysokość platformy można indywidualnie regulować, dostosowując do aktualnych potrzeb. Dla większego komfortu obsługi, wielu producentów wyposaża takie drabiny w stabilizator z rolkami jezdnymi.


Planując organizację pracy w niewielkim magazynie, sklepie wielkopowierzchniowym czy dużym archiwum, warto dokładnie zastanowić się, jakie urządzenie sprawdzi się najlepiej w roli dostępu do wysoko położonych półek. Od jego funkcjonalności zależy nie tylko efektywność działań, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pracowników.

Ręczna obsługa regałów magazynowych. Jak ją zorganizować, by była bezpieczna? zdj. 3
Ręczna obsługa regałów magazynowych. Jak ją zorganizować, by była bezpieczna? zdj. 4
Ręczna obsługa regałów magazynowych. Jak ją zorganizować, by była bezpieczna? zdj. 5
Ręczna obsługa regałów magazynowych. Jak ją zorganizować, by była bezpieczna? zdj. 6
Ręczna obsługa regałów magazynowych. Jak ją zorganizować, by była bezpieczna? zdj. 7
Ręczna obsługa regałów magazynowych. Jak ją zorganizować, by była bezpieczna? zdj. 8
Ręczna obsługa regałów magazynowych. Jak ją zorganizować, by była bezpieczna? zdj. 9
lista aktualności

Zobacz też:

Prestiż i bezpieczeństwo - posadzka w galerii handlowej zdj. 2

Prestiż i bezpieczeństwo - posadzka w galerii handlowej

Galerie handlowe zaliczamy do budynków...>>
Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej zdj. 2

Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej

...czyli jak zastosowanie nowinek... >>
Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe zdj. 2

Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe

Implementacja europejskich przepisów i norm...>>
Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła? zdj. 3

Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła?

Odpowiednie parametry techniczne, standard... >>
Trwała posadzka w oborze zdj. 2

Trwała posadzka w oborze

Polska wieś się zmienia, specjalizuje. W... >>
Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP zdj. 2

Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP

Trawa syntetyczna pełni kluczową rolę,...>>

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito