Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl Wnętrza porady wypunktowanie Wybieramy sufit podwieszany: jakie są dostępne krawędzie wykończenia?
Zobacz:

Firmy z Artykułu

Zobacz też:

Stąpając po pewnym gruncie w gastronomii zdj. 2

Stąpając po pewnym gruncie...

Odwieczny dylemat przy wyborze materiału, z... >>
Wykorzystanie drewna w aranżacji wnętrz zdj. 2

Wykorzystanie drewna w...

Jednym z najbardziej popularnych trendów w...>>
Jak malować, żeby nie marnować? Remont oszczędnie i w zgodzie ze środowiskiem zdj. 2

Jak malować, żeby nie...

Remont domu lub mieszkania w sposób... >>
Wymiana drzwi wewnętrznych - jak je wybrać i zamontować? zdj. 3

Wymiana drzwi wewnętrznych...

Sezon remontowo-budowlany na dobre zaczyna...>>
Co zamiast sufitu podwieszanego? zdj. 2

Co zamiast sufitu...

Często generalny wykonawca wraz z inwestorem... >>
K2 - bliski naturze, biały i wysoki. Biurowiec w Gdyni, który nie tylko z nazwy przypomina słynny ośmiotysięcznik zdj. 6

K2 - bliski naturze, biały...

Nowa inwestycja w Gdyni - budynek K2 - to...>>
Mix historii i nowoczesności w ukraińskim hotelu St. Charbel Morszyn zdj. 7

Mix historii i...

Połączenie hotelarskiej gościnności z... >>
Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 11

Multimateriałowość w...

Architekci - i nie tylko oni - kochają...>>
Jak z historycznego budynku zrobić benchmark hotelowy? Tak jak robi to gdańska Montownia zdj. 9

Jak z historycznego budynku...

Montowania - nowy obiekt na mapie Gdańska i... >>
Dlaczego żyrandol kryształowy to idealny wybór do reprezentacyjnego wnętrza? zdj. 2

Dlaczego żyrandol...

Żyrandole kryształowe cieszą się uznaniem od...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl Wnętrza porady

Wybieramy sufit podwieszany: jakie są dostępne krawędzie wykończenia?

04-11-2013

Szeroki wybór podwieszanych sufitów akustycznych sprawia, że architektom, ekipom montażowym i inwestorom czasem trudno zdecydować się konkretne rozwiązanie. Jednym z głównych kryteriów decyzji jest rodzaj krawędzi płyt sufitowych i sposób ich montażu. Wybór zależy od wysokości budżetu i przeznaczenia pomieszczenia, w którym sufit będzie zamontowany. Jakie są rodzaje krawędzi i który typ dobrać do konkretnego pomieszczenia?


Podwieszane sufity są stałym elementem wyposażenia wnętrz w nowych inwestycjach. Coraz częściej montowane bywają także we wnętrzach poddawanych remontom lub renowacjom. Rozwiązanie jest popularne, gdyż to najskuteczniejszy sposób nie tylko zakrycia instalacji biegnących pod stropem, ale przede wszystkim osiągnięcia odpowiedniej akustyki w pomieszczeniu. Wpływa na wewnętrzny klimat, higienę i wygląd wnętrz.


Czym kierować się przy wyborze modułowych sufitów podwieszanych, gdy trzeba zdecydować jaką opcję krawędzi zastosować? Produkty pod względem wykończenia krawędzi podzielić można na trzy grupy: z ukrytą konstrukcją, z częściowo widoczną konstrukcją i takie, w których konstrukcja jest całkowicie widoczna. – Ich dopasowanie i wybór zależy w dużej mierze od dwóch czynników: wielkości budżetu i tego jakie jest przeznaczanie wnętrza, w którym zostaną zainstalowane – wyjaśnia Andrzej Skrzypczak, manager sprzedaży marki Rockfon.


Krawędź A – konstrukcja widoczna


Rockfon Krawędź A

fot. Rockfon | Płyty w krawędzi A, konstrukcja w pełni

widoczna – najbardziej podstawowy model sufitów

podwieszanych.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są płyty w krawędzi A. Przeznaczone do montażu na w pełni widocznej konstrukcji. Montować je można we wszystkich pomieszczeniach, w których wymagana jest podstawowa estetyka. Dostępne na rynku moduły mają różne rozmiary, np. 600x600 mm lub 1200x600 mm, i różne kolory. Płyty w krawędzi A montowane są od góry na standardowej konstrukcji typu T24. Ten sposób montażu, czyli niejako położenie płyt na konstrukcji sprawia, że łatwa jest zarówno instalacja, jak i szybki demontaż poszczególnych modułów, gdy np. trzeba się dostać do instalacji ukrytych w przestrzeni sufitowej. Płyty mają krawędzie cięte na prosto, co także jest wygodą dla ekip budowlanych. W razie potrzeby docięcie jest niezmiernie proste i wykonać je można klasycznym nożykiem do tapet.


Rockfon krawędź A

fot. Rockfon


Jak informuje Andrzej Skrzypczak z Rockfon sufity w krawędzi A ze względu na swoją uniwersalność są najczęściej wybierane do ogólnodostępnych wnętrz, jak pomieszczenia biurowe, obiekty medyczne i edukacyjne, urzędy, placówki handlowe i usługowe. A także do pomieszczeń, w których estetyka nie stanowi istotnego elementu - serwerowni, pomieszczeń zaplecza technicznego lub korytarzy w strefach wewnętrznych.


Krawędź E – płyta profilowana, konstrukcja częściowo ukryta


Rockfon Krawędź E
fot. Rockfon | Płyty w krawędzi E, konstrukcja częściowo widoczna, krawędź zakończona pionowa lub pod skosem.

Sufity w tej krawędzi charakteryzuje wyższa estetyka. Montowane są w taki sposób, iż konstrukcja widoczna jest jedynie częściowo. Poszczególne moduły mogą być ułożone bliżej siebie lub dalej – w odległości 15 lub 24 mm. Dzięki temu uzyskuje się efekt cienia, co przy odpowiedniej aranżacji znacznie wpływa na wystrój wnętrza i nadaje mu ciekawy charakter. Płyty w krawędzi E mogą być zakończone ostrą, pionową krawędzią, lub ściętą lekko pod skosem. – Sposób montażu oraz wykończenie krawędzi daje większe możliwości kreowania przestrzeni. Taką zabawę głębią szczególnie cenią sobie architekci – przyznaje Andrzej Skrzypczak.



Rockfon krawędź E

fot. Rockfon


Moduły w krawędzi E są równie łatwe w montażu i demontażu. Instalowane są od góry na konstrukcji typu T24. Trochę trudniejsze jest ich docięcie tam, gdzie panel trzeba skrócić, czyli np. w przypadku płyt mocowanych przy samej ścianie. Bez problemu można dociąć moduł tak, by miał proste, pionowe zakończenie. Nieco bardziej problematyczne jest cięcie pozwalające uzyskać skośną krawędź. Ale np. Rockfon ma w swojej ofercie specjalne noże, którymi instalator może estetycznie zmniejszyć płytę sufitową i uzyskać efekt skośnej krawędzi.


Sufity z krawędzią E i częściowo ukrytą konstrukcją montowane mogą być we wnętrzach, w których wystrój pełni ważną rolę np. nowoczesnych biurach, hotelach i klinikach. Wyglądają ciekawie zarówno na większych, jak i małych powierzchniach sufitów.


Krawędź X – sufity o wyglądzie monolitycznym


Rockfon Krawędź X
fot. Rockfon | Płyty w krawędzi X, konstrukcja niewidoczna, całość tworzy gładką, jednolitą powierzchnię.

Płyty sufitowe w krawędzi X montowane są na styk, przylegają bardzo ściśle do siebie, a konstrukcja nie jest widoczna. Ponieważ montaż i demontaż płyt odbywa się od dołu mogą być mocowane bardzo blisko stropu, w odległości nawet 62 mm. Nie istnieje konieczność zapewnienia tu dodatkowej przestrzeni pomiędzy stropem a konstrukcją nośną. Co może mieć znaczenie szczególnie w niskich pomieszczeniach.


System montażu paneli zapewnia gładki wygląd. Na pierwszy rzut oka, sufit w krawędzi X zupełnie nie wygląda jak złożony z modułów. Sprawia raczej wrażenie jednolitej powierzchni. Dedykowany jest więc do pomieszczeń o wysokich wymaganiach estetycznych, wnętrz reprezentacyjnych jak recepcje, hole, sale czy biura, w których ważny jest element designu. Sufity podwieszane w krawędzi X najlepiej prezentują się na dużych powierzchniach sufitów.


Rockfon krawędź X

fot. Rockfon


Łatwość demontażu modułów sprawia, iż w razie potrzeby administracja budynku w każdej chwili może dostać się do instalacji ukrytych ponad konstrukcją. To znaczne ułatwienie w porównaniu z sufitami monolitycznymi, które właśnie ze względu na trudny demontaż nie są chętnie stosowane w pomieszczeniach biurowych, salach konferencyjnych czy obiektach służby zdrowia.


Sufity w krawędzi X dostępne są w standardowo w kolorze białym oraz w gamie 34 kolorów. Wśród dostępnych modułów oprócz klasycznych 600x600mm i 1200x600mm, zamontować można także większe elementy 1800x600mm.


Wszystkie trzy typy krawędzi montowane mogą być na najbardziej popularnej konstrukcji nośnej do sufitów podwieszanych – T24. To bardzo wygodne i ekonomiczne rozwiązanie, gdyż w zależności od pomieszczenia można dobrać różne wykończenie pod względem krawędzi, ale nie trzeba zmieniać konstrukcji. Np. we wnętrzach reprezentacyjnych jak recepcja czy sala konferencyjna zamontowane mogą być designerskie sufity w krawędzi X, a w pomieszczeniach gospodarczych klasyczne moduły w krawędzi A – oba rodzaje sufitów podwieszanych montujemy na tej samej konstrukcji. Wszystkie typy sufitów zapewniają pełen demontaż płyt, ułatwiając użytkowanie budynku i dostęp do instalacji technicznych.



 


Czy wiesz, że...?


Wybierając rodzaj krawędzi płyt należy kierować się przede wszystkim miejscem przeznaczenia sufitu podwieszanego oraz dostepnością budżetu.

 

 


Galeria - budoskop.pl Porady | Wybieramy sufit podwieszany: jakie są dostępne krawędzie wykończenia?

Rockfon krawędź A krawędź A
Rockfon krawędź A krawędź A
Rockfon krawędź E krawędź E
Rockfon krawędź E krawędź E
Rockfon krawędź X krawędź X
Rockfon krawędź X krawędź X
lista aktualności

Zobacz też:

Prestiż i bezpieczeństwo - posadzka w galerii handlowej zdj. 2

Prestiż i bezpieczeństwo - posadzka w galerii handlowej

Galerie handlowe zaliczamy do budynków...>>
Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej zdj. 2

Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej

...czyli jak zastosowanie nowinek... >>
Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe zdj. 2

Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe

Implementacja europejskich przepisów i norm...>>
Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła? zdj. 3

Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła?

Odpowiednie parametry techniczne, standard... >>
Trwała posadzka w oborze zdj. 2

Trwała posadzka w oborze

Polska wieś się zmienia, specjalizuje. W... >>
Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP zdj. 2

Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP

Trawa syntetyczna pełni kluczową rolę,...>>

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito