Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl Wnętrza porady wypunktowanie Nowy wymiar podłogi, czyli rzecz o renowacji
Zobacz:

Firmy z Artykułu

Zobacz też:

Kiedy beton przestaje być wyłącznie konstrukcją, a zaczyna dekorować? zdj. 2

Kiedy beton przestaje być...

Istnieją takie materiały, przy których z... >>
Polak lubi coś zmalować, czyli jak samodzielnie pomalować mieszkanie zdj. 2

Polak lubi coś zmalować,...

Okres urlopowy w pełni, zatem nikogo nie...>>
Egzotyczny klimat w domu zdj. 2

Egzotyczny klimat w domu

Piękna, ponadczasowa biel na ścianach i... >>
Przestronnie i wygodnie zdj. 5

Przestronnie i wygodnie

Łazienka pod wieloma względami jest...>>
Wykorzystanie retro lamp przy budowaniu nowoczesnych wnętrz zdj. 3

Wykorzystanie retro lamp...

Wydawać by się mogło, że nowoczesność... >>
Kąpiel w stylowej kamienicy zdj. 4

Kąpiel w stylowej kamienicy

Stare wnętrza bywają niezwykle inspirujące....>>
Dywan czy wykładzina - co wybrać do salonu? zdj. 3

Dywan czy wykładzina - co...

Salon to serce każdego domu, dlatego podczas... >>
Klasyczna forma i szaleństwo kolorów płytek Monoblock, czyli sposoby na ciekawe aranżacje zdj. 2

Klasyczna forma i...

Ilość wzorów, różnorodność kolorów, faktur i...>>
Łazienka połączona z sypialnią – wyższy wymiar komfortu zdj. 3

Łazienka połączona z...

Kto z nas chociaż raz nie marzył o dużej,... >>
Jak ochronić dzieci przed upałem? zdj. 2

Jak ochronić dzieci przed...

Na zewnątrz ponad 30°C… w cieniu! Dla wielu...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl Wnętrza porady

Nowy wymiar podłogi, czyli rzecz o renowacji

20-11-2013

Już na parapetówce wylało się na nią wino, potem dzieci postanowiły uwiecznić na niej kolejne dzieło sztuki, kot wbił się w nią pazurami, a mąż przypadkiem wywiercił w niej dziurę. Podłoga. Użytkowana codziennie, niedoceniana za dnia i zapomniana w nocy. Pomijana, a jednak najważniejsza. Bez Niej nie byłoby wnętrza ani klimatu. Dopełnia i stanowi wykończenie pomieszczenia, a zadbana i dopieszczana oddaje ciepło domowego ogniska. Poradzimy jak sprawić, by odzyskała dawny blask.


Od czego zacząć?


Jeśli salon zaczyna wyglądać nieco archaicznie, a przyszarzały, zarysowany parkiet nie jest taki, jak na początku - czas na renowację. Jak się do niej zabrać? Najlepiej poprosić o pomoc specjalistę, gdyż odnowienie parkietu wymaga wiedzy i doświadczenia. Jest jednak kilka rzeczy, które możemy zrobić sami. Przede wszystkim postarajmy się podejść do tego delikatnie i z wyczuciem. Drewno, z którego zazwyczaj zrobiona jest podłoga stanowi bardzo wdzięczny, ale i wrażliwy materiał do obróbki.


Kopp - etapy renowacji podłogi zdj. 1

Źródło: Kopp


Szlifować? Cyklinować?


Wszelkie ubytki w strukturze drewna można z łatwością uzupełnić za pomocą szpachli lub kitu przed szlifowaniem. Po uzupełnieniu ubytków i wbiciu ewentualnych wystających gwoździ, gdyż te utrudniać nam będą dalszą pracę, przyjdzie czas na szlifowanie renowacyjne, które zostawmy w rękach wykwalifikowanego specjalisty. Zanim to nastąpi, podłogę należy starannie odkurzyć, umyć i osuszyć, aby szpachla lub kit mogły bez problemu przylgnąć do uzupełnianej powierzchni. Oba materiały są niezwykle elastyczne. Szpachla, dzięki zawartej w niej mączce drzewnej, po zastygnięciu posiada właściwości zbliżone do drewna naturalnego. Kit natomiast można aplikować za pomocą kartusza nałożonego na pistolet, co ułatwia dotarcie w trudno dostępne lub bardzo wąskie miejsca.


Przygotowanie parkietu do procesu szlifowana należy rozpocząć od upewnienia się, czy szpachla lub kit dobrze wyschły, a na powierzchni nie ma śladów po wykonanych wcześniej czynnościach.


Teraz czas na szlifowanie, którym zajmie się specjalista. - Szlifować można przy użyciu papierów ściernych, zaczynając od grubego ziarna, a kończąc na drobnym, lub cykliniarki, która zdecydowanie ułatwia i przyspiesza pracę. Szlifowanie ręczne wymaga czasu i sporej siły fizycznej. Dlatego fachowcy bardzo często korzystają ze szlifierki oscylacyjnej lub kątowej. Finalnie powierzchnia zostaje wypolerowana siatką ścierną i dobrze odpylona - opowiada ekspert firmy Kopp Paweł Goryl - Nieciuński. Po żmudnym wysiłku pora przejść do kolejnego etapu renowacji - lakierowania.


Kopp - etapy renowacji podłogi zdj. 2

Źródło: Kopp | Parkiet po szlifowaniu renowacyjnym, przed lakierowaniem.


Lakier - jak go aplikować?


W zależności od tego jak często użytkowane jest pomieszczenie mamy do wyboru kilka rodzajów lakieru. Wodorozcieńczalne najlepiej sprawdzają się w sypialniach, czyli pomieszczeniach o małym natężeniu ruchu. Alkidowo - uretanowe są lakierami odpornymi na uszkodzenia, stąd często znajdują zastosowanie np. w salach gimnastycznych. W wersji matowej mają także właściwości antypoślizgowe. Poliuretanowe sprawdzają się w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu np. w przedpokoju. Są wytrzymałe, niepodatne na działanie chemikaliów i promieni UV, co sprawia że często znajdują zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej. Jeśli mamy w domu parkiet z drewna egzotycznego musimy mieć się na baczności przy wyborze i aplikacji lakieru. Zawarte w niej substancje oleiste mogą utrudniać przyczepność lakieru do podłoża. Aby temu zapobiec, należy zastosować podkład, który sprawia również, że podłoga nie ciemnieje. Po wyborze odpowiedniego lakieru zastanówmy się nad tym, jak chcemy go aplikować. W tej kwestii pomóc może wałek malarski lub specjalne aplikatory. Warto również zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu - 15 - 25°C oraz wilgotność na poziomie 40 - 60%. Aby składniki lakieru dobrze się połączyły, wstrząśnijmy opakowaniem preparatu kilkakrotnie. Nakładamy 2-3 warstwy lakieru wzdłuż słojów, ale po pierwszej warstwie warto zmatowić lakier papierem drobnoziarnistym i usunąć pył ściereczką antystatyczną. W trakcie wysychania lakieru wietrzymy pomieszczenie i nie wchodzimy na lakierowaną podłogę do chwili całkowitego utwardzenia.


Do impregnacji, zamiast lakieru, można użyć również oleju. Różnica, oprócz sposobu nakładania, polega tym, że olej wnika w strukturę drewna i pozwala mu „oddychać”, chroniąc przed mikrouszkodzeniami. Nie stanowi jednak tak mocnego zabezpieczenia przed uszkodzeniami jak lakier. Wydobywa natomiast naturalne piękno drewna i odżywia je. Wybór preparatu należy oczywiście tylko do nas i jest odpowiedzią na nasze potrzeby. Udało się? Renowacja przebiegła pomyślnie?


O drewno należy dbać


Aby nie pozostawić podłogi samej sobie na kolejne miesiące bez żadnego zabezpieczenia powierzchni, proponujemy nałożyć środek do konserwacji już po 7 dniach od nałożenia lakieru. - Pamiętajmy, że każdy materiał, z którego zrobiona jest podłoga jest inny. Inaczej odnawiamy parkiet drewniany, inaczej podłogę bambusową, a inaczej wielowarstwową, czy winylową. - zdradza specjalista firmy Kopp - Paweł Goryl - Nieciuński. - Do każdego rodzaju dostosowane są środki pielęgnacyjne o różnym przeznaczeniu. Są zatem detergenty, mydła, oleje, akrylowe lub polimerowe powłoki zabezpieczające, czy preparaty do gruntownego czyszczenia. Aby podłoga służyła nam przez lata i wyglądała jak nowa – trzeba po prostu systematycznie o nią dbać. - dodaje.


Kopp - etapy renowacji podłogi zdj. 3

Źródło: Kopp

 

 


Czy wiesz, że...?


Po renowacji podłogi, kolejne zabiegi pielęgnacyjne powtarzamy co pół roku lub częściej – w zależności od intensywności użytkowania. Co do pielęgnacji na co dzień, warto wiedzieć, że mycie nie powinno mieć miejsca zbyt często. W miarę możliwości ograniczajmy ilość wody i chemii aplikowanej na naszą podłogę. Odkurzamy i zamiatamy miękką szczotką przeznaczoną do parkietu.

 

 

 


Galeria - budoskop.pl Wnętrza Porady | Nowy wymiar podłogi, czyli rzecz o renowacji.

Kopp - etapy renowacji podłogi zdj. 4
Kopp - etapy renowacji podłogi zdj. 5
Kopp - etapy renowacji podłogi zdj. 6
lista aktualności

Zobacz też:

Sierpień w ogrodzie – czas na cięcie! zdj. 2

Sierpień w ogrodzie – czas na cięcie!

Sierpień w ogrodzie to okres bardzo... >>
Cokół trwały i estetyczny zdj. 2

Cokół trwały i estetyczny

Porządnie wykonany cokół chroni elewację...>>
Taras z fasonem – wakacyjne miejsce spotkań dla całej rodziny zdj. 2

Taras z fasonem – wakacyjne miejsce spotkań dla całej rodziny

Jaka jest najcenniejsza waluta świata? Czas!... >>
Wybierasz okna do domu? Zapytaj o wodoszczelność zdj. 2

Wybierasz okna do domu? Zapytaj o wodoszczelność

Nieprzewidywalna pogoda to test dla drzwi i...>>
Spędzasz urlop w domu? Ciesz się słońcem i nie narzekaj na upał zdj. 2

Spędzasz urlop w domu? Ciesz się słońcem i nie narzekaj na upał

Dostałeś upragniony urlop? Wykorzystaj go...>>
Nowy wymiar możliwości zdj. 2

Nowy wymiar możliwości

W architekturze kształtowanie przestrzeni... >>
Jaką kosiarkę spalinową kupić - sprawdź nasz poradnik zdj. 3

Jaką kosiarkę spalinową kupić - sprawdź nasz poradnik

Posiadanie zadbanego i równego trawnika,... >>

Copyright 2013. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito