Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Elewacje - Nanotechnologia – produkty XXI wieku
Zobacz:

Zobacz też:

Renowacja i termomodernizacja budynków - wymóg i trend, w którego realizacji pomóc mogą nowoczesne okna i drzwi zdj. 2

Renowacja i...

Efektywność energetyczna budynków ma istotny... >>
Prestiż i bezpieczeństwo - posadzka w galerii handlowej zdj. 2

Prestiż i bezpieczeństwo -...

Galerie handlowe zaliczamy do budynków...>>
Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej zdj. 2

Nowoczesne technologie w...

...czyli jak zastosowanie nowinek... >>
Rewitalizacja obiektów przemysłowych a systemy oddymiania grawitacyjnego zdj. 2

Rewitalizacja obiektów...

Obecnie na rynku istnieje, stale rosnąca,...>>
Bramy garażowe na 2024 rok - przegląd najnowszych rozwiązań zdj. 2

Bramy garażowe na 2024 rok...

Od bram z indywidualnym wypełnieniem... >>
Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe zdj. 2

Systemy oddymiania...

Implementacja europejskich przepisów i norm...>>
Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła? zdj. 3

Na co zwrócić uwagę,...

Odpowiednie parametry techniczne, standard... >>
Zielone serce miasta - kompleks Eco City Katowice z fasadami aluminiowymi od Aluprof zdj. 2

Zielone serce miasta -...

Tworzenie mieszkańcom komfortowych i...>>
Trwała posadzka w oborze zdj. 2

Trwała posadzka w oborze

Polska wieś się zmienia, specjalizuje. W... >>
Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP zdj. 2

Trawa syntetyczna na...

Trawa syntetyczna pełni kluczową rolę,...>>

budoskop.pl - Budownictwo porady

Elewacje - Nanotechnologia – produkty XXI wieku

25-09-2013

Do nanoproduktów podchodzimy wciąż z pewną dozą nieufności, choć technologia ta wykorzystywana jest do produkcji farb, lakierów i gruntów od wielu lat. Umożliwia ona uzyskanie materiałów o niesamowitej wręcz trwałości i wytrzymałości.


Wykorzystanie nanotechnologii oznacza, że dany produkt będzie działał już na poziomie atomów. Zastosowanie tej wiedzy w produkcji tynków, impregnatów, farb pozwala na uzyskanie ponadprzeciętnie wytrzymałej powłoki. Nanocząsteczki o wiele lepiej wiążą wypełniacze w farbach i tynkach – na powierzchni tworzy się specjalna powłoka, na której niemożliwy będzie rozwój bakterii. Woda, drobinki brudu, kurzu, pleśni nie mają już szans, by wniknąć w podłoże. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki użyciu molekuł srebra i złota.

 

Powierzchnia - tradycyjne wyprawy wierzchnie

Źródło: BAUMIT | Powierzchnia - tradycyjne wyprawy wierzchnie

 

Powierzchnia - Nanopor BAUMIT

Źródło: BAUMIT | Powierzchnia - Nanopor BAUMIT

 

„Gołym okiem” widać, że powierzchnia nanoproduktów jest nie do pokonania dla bakterii i grzybów.

 

Elewacje - Co potrafi twoja farba?


Nanoprodukty są bardzo odporne na zabrudzenia, zanieczyszczenia i zarysowania. Różne związki chemiczne wykorzystane w tego typu specyfikach chronią powierzchnię na różnorakie sposoby. Krzemionka sprawia, że pozostawione przez wandali graffiti zostaną bez problemu zmyte. Dzięki związkom metali zaś cząsteczki brudu rozłożą się pod wpływem promieniowania UV – do pozbycia się zanieczyszczeń najczęściej wystarczy tylko woda. Powierzchnia powłoki malarskiej jest sztywna i twarda, jednak w głębi zachowuje elastyczność. To zdecydowanie zmniejsza przyczepność brudu. Nanofarbie nie straszne są również duże różnice temperatur, wystawienie na słońce, opady atmosferyczne, w tym kwaśne deszcze. Wspomnieć można także o specjalnej grupie nanoproduktów, które – według producentów – mają właściwości samoczyszczące. Co ciekawe, potrafią również neutralizować nieprzyjemne zapachy.

 

 

Elewacje - Stop wilgoci!


Nanoprodukty zapobiegają również rozwojowi wykwitów - pleśni i grzybów. „Najczęściej zdarzającymi się wykwitami są tzw. solne - białe place na powierzchni elewacji, które mogą powstać np. wyniku nakładania kolejnej warstwy tynku na jeszcze mokrą poprzednią powłokę – mówi Marek Siemieniewski, Product Manager firmy Baumit. Mogą także powstawać w wyniku nadmiernego zawilgocenia całej powierzchni elewacji.” O procesie powstawania wykwitów na poziomie nanocząstek opowiadają eksperci firmy Alpol Gips: „W każdej zaprawie, na skutek stosowania nadmiaru wody w stosunku do ilości niezbędnej do hydratacji spoiwa, powstają pory. Część z nich to rurkowate szczeliny o średnicy od 10 nanometrów do kilkudziesięciu mikrometrów, zwane porami kapilarnymi. Ich specyficzna budowa sprawia, że mogą zasysać ciecz, która następnie wędruje systemem połączonych kanałów utworzonych przez kapilary, umożliwiając migrację rozpuszczonym solom, co jest przyczyną wykwitów. W celu ograniczenia tego procesu należy przerwać ciągłość struktury kapilarnej. Jest to możliwe wyłącznie dzięki wykorzystaniu zapraw zawierających w swoim składzie dodatki o rozmiarach nanometrycznych. Zastosowanie tej technologii pozwoliło naszej firmie uzyskać bardziej zwartą i szczelną mikrostrukturę zapraw o znacznie zmniejszonym podciąganiu kapilarnym, a w rezultacie – absorpcji. Zahamowanie migracji roztworów soli przez zaprawę ogranicza proces powstawania wykwitów.”

 

remont fasady baumit

Źródło: BAUMIT | Remont fasady w technologii BAUMIT Nanopor

 

Jeśli podczas remontu użyjemy wysokiej jakości produktów wykorzystujących osiągnięcia nanotechnologii, będziemy cieszyć się trwałą, niezniszczoną powłoką przez długie lata.

 

Na rynku dostępne jest całe spektrum specjalnych produktów zapobiegających rozwojowi bakterii i pleśni itd. „W ofercie firmy Baumit znajdują się mineralne produkty silikatowe wyprodukowane w oparciu o nanotechnologię, które zapobiegają wykwitom. Powierzchnia tynku Baumit NanoporTop jest mikroskopijnie gładka i nie elektryzuje się. Dzięki temu utrudnia osadzanie się cząsteczek organicznych i nieorganicznych zanieczyszczeń. Siły natury (np. promieniowanie UV, wiatr, deszcz, śnieg i wahania temperatury) wywołują pożądane „odpadanie” cząsteczek brudu od powierzchni. Nieliczne, jeszcze zalegające na powierzchni fasady cząsteczki, tracą kontakt z podłożem i w naturalny sposób usuwają się same. Tym samym wysoka wentylacja systemu pozwala na uniknięcie zawilgoceń oraz powstawaniu wykwitów. Otwarte pory, wysoka przepuszczalność pary wodnej – to najnowsze osiągnięcia nanotechnologii” – kontynuuje Marek Siemieniewski.

 

Nanotechnologiczne, wodorozcieńczalne preparaty znaleźć możemy w ofercie wielu polskich i zagranicznych firm, do których należy również Tikkurila. Farby elewacyjne Tikkurili tworzą hydrofobowe powłoki o niskiej wodochłonności i wysokiej paroprzepuszczalności.


Nowoczesne farby do wnętrz


Nanotechnologię pierwotnie wykorzystywano tylko do produkcji preparatów przeznaczonych do stosowania na zewnątrz budynków. Na rynku już wiele lat temu pojawiły się pierwsze farby silikatowe bazujące na nanocząsteczkach. Obecnie zaś coraz bardziej powszechne są tego typu specyfiku do wnętrz. Szczegółowe badania wykluczyły wszelką szkodliwość nanoproduktów dla zdrowia człowieka, mogą być więc one bez przeszkód stosowane do malowania nawet sypialni dziecięcych. Najbardziej przydatne są jednak w pomieszczeniach szczególnie narażonych na wilgoć, jak kuchnia czy łazienka. Oprócz niezaprzeczalnej funkcjonalności tego typu farby mają wpływ również na estetykę wnętrza. Pomalowana ściana może mienić się różnymi kolorami – w zależności od kąta patrzenia.

elewacja nanopor baumit

Źródło: BAUMIT | Elewacja Nanopor BAUMIT

 

Elewacja wykończona za pomocą nanoproduktów na pierwszy rzut oka niczym nie różni się innych.

 

Czy tylko farby?


Wśród nanoproduktów możemy znaleźć również lakiery do drewna. Charakteryzują się o wiele większą wydajność niż tradycyjne preparaty, zwiększają odporność drewna na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, ognia, wilgoci. Zwolenników nanotechnologii przekonają też wysokiej jakości produkty do gruntowania oraz impregnacji, a także przeznaczone do płytek ceramicznych i klinkierowych.


Nanoprodukty mają chyba tylko jedną wadę. Jest nią oczywiście wysoka cena. Jednak weźmy pod uwagę to, że ścian wykończonych za pomocą specjalnych gruntów, zapraw i farb nie będziemy musieli odświeżać przez długie lata. Z tego punktu widzenia ten wydatek będzie jak najbardziej uzasadniony.

 

Autor: Iwona Bortniczuk

 

Galeria - budoskop.pl Porady | Elewacje - Nanotechnologia – produkty XXI wieku: 

 

powierzchnia tradycyjne wyprawy wierzchnie
remont fasady technologia baumit nanopor
fasada nanopor
fasada nanopor 2
lista aktualności

Zobacz też:

Prestiż i bezpieczeństwo - posadzka w galerii handlowej zdj. 2

Prestiż i bezpieczeństwo - posadzka w galerii handlowej

Galerie handlowe zaliczamy do budynków...>>
Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej zdj. 2

Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej

...czyli jak zastosowanie nowinek... >>
Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe zdj. 2

Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe

Implementacja europejskich przepisów i norm...>>
Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła? zdj. 3

Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła?

Odpowiednie parametry techniczne, standard... >>
Trwała posadzka w oborze zdj. 2

Trwała posadzka w oborze

Polska wieś się zmienia, specjalizuje. W... >>
Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP zdj. 2

Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP

Trawa syntetyczna pełni kluczową rolę,...>>

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito