Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Prefabrykacja, czyli domy z paczki
Zobacz:

Zobacz też:

Aluminiowa drabina przegubowa. 4 powody, dla których ekipy budowlane powinny ją mieć zdj. 1

Aluminiowa drabina...

Drabina to podstawowe narzędzie w warsztacie... >>
Spędzasz urlop w domu? Ciesz się słońcem i nie narzekaj na upał zdj. 2

Spędzasz urlop w domu?...

Dostałeś upragniony urlop? Wykorzystaj go...>>
Nowy wymiar możliwości zdj. 2

Nowy wymiar możliwości

W architekturze kształtowanie przestrzeni... >>
Jakie rodzaje ścian można wznosić przy użyciu bloczków silikatowych? – poradnik zdj. 2

Jakie rodzaje ścian można...

Silikat to materiał budowlany, wytwarzany...>>
Jaką kosiarkę spalinową kupić - sprawdź nasz poradnik zdj. 3

Jaką kosiarkę spalinową...

Posiadanie zadbanego i równego trawnika,... >>
Ogród, taras, balkon i…salon – jak stworzyć ich spójną aranżację? zdj. 3

Ogród, taras, balkon...

Otwarta aranżacja salonu, kuchni i jadalni...>>
Wiosna - idealny czas na ocieplanie domu! zdj. 3

Wiosna - idealny czas na...

Każdy dom powinien być ciepły zimą i chłodny... >>
Jak przygotować dom i mieszkanie do lata? Jakie rozwiązania wybrać? zdj. 2

Jak przygotować dom i...

Do lata, do lata, do lata. Piechotą będę...>>
Schodki aluminiowe i podesty robocze zdj. 3

Schodki aluminiowe i...

Choć drabiny aluminiowe doskonale odnajdują... >>
Perfekcyjny podjazd – o czym trzeba pomyśleć zdj. 2

Perfekcyjny podjazd – o...

Trwały, dobrze oświetlony, bezpieczny – to...>>

budoskop.pl - Budownictwo porady

Prefabrykacja, czyli domy z paczki

12-08-2011


Prefabrykacja może być idealnym wyjściem dla osób niecierpliwych. W nowym domu będą mogły zamieszkać nawet w ciągu kilku tygodni.

 

prefabrykacja elementów betonowych ytong

Źródło: XELLA Polska - YTONG | Skorzystanie z elementów prefabrykowanych np. marki YTONG znacznie skraca czas budowy.

 

Mimo iż system budowania z prefabrykatów jest w Polsce znany od wielu lat, dopiero od niedawna zdobywa zaufanie wśród inwestorów prywatnych. Mamy wątpliwości, co do trwałości tego typu budynków i częściej decydujemy się na już sprawdzone budowanie w technologii murowanej. Producenci „domów z paczki” zapewniają nas jednak, że tego typu budynki niczym nie ustępują konstrukcjom tradycyjnym.

 

Prefabrykacja – co to jest?


W skrócie idea prefabrykacji zakłada, że to, co jest technologicznie możliwe, buduje się w suchych i zamkniętych halach produkcyjnych. Dlatego też nie jesteśmy uzależnieni od pory roku i nie musimy czekać na wiosnę, by zacząć budowę domu. Na działce odbywa się jedynie montaż przygotowanych wcześniej elementów.


Szybkie tempo budowania jest jedną z wielu zalet budowania z elementów prefabrykowanych. Z łatwością znajdziemy wykonawców, którzy doprowadzą budynek do stanu surowego zamkniętego w ciągu dwóch lub trzech dni, najczęściej jednak ekipa budowlana jest w stanie zrobić do w ciągu tygodnia. Dzięki temu, że elementy stropu oraz ścian powstają nie na placu budowy, a w zakładzie produkcyjnym, ich montaż przebiega – w porównaniu do pozostałych technologii – w mgnieniu oka.


Około kilkunastu polskich firm oferuje prefabrykaty w różnych technologiach. Jedną z najbardziej popularnych jest konstrukcja drewniana. W hali produkcyjnej powstają połączone ze sobą elementy ścian drewnianych i stropów oraz więźba dachowa, którą od razu przygotowuje się pod wybrane przez inwestora pokrycie. Ściany, stropy oraz dach dodatkowo ociepla się materiałami o niskim współczynniku przenikania ciepła, co zapewni, że w budynku będzie panowała optymalna dla domowników temperatura. 

 

nowy dom z prefabrykatow

Źródło: budoskop.pl | Budynku zbudowanego z prefabrykatów oraz domu wzniesionego tradycyjnymi metodami w zasadzie nie da się odróżnić. Każdemu z nich nadamy wymarzony wygląd.

 

   

Czy wiesz, że...?

 

Technologię budowania z prefabrykatów można polecić także tym, którzy marzą o domu energooszczędnym. Jak się okazuje, przegrody zewnętrzne tego typu budynków wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjności. Dzięki przygotowywaniu poszczególnych elementów w zaciszu hal, producent jest w stanie uniknąć nie tylko wielu błędów, do których może dojść podczas budowania tradycyjnego, ale także zminimalizować pojawienie się chociażby mostków termicznych, które odpowiadają za straty ciepła. 

 

 

 

Projekt domu z prefabrykatów


Co ciekawe, przegrody zostają wyposażone nie tylko w stolarkę okienną oraz drzwiową, ale także instalację elektryczną i hydrauliczną, dzięki czemu czas montażu na działce będzie maksymalnie skrócony. Wymaga to jednak od inwestorów podjęcia decyzji o umiejscowieniu np. kontaktów czy też sprzętów w łazience już na etapie projektowania budynku. Późniejsze wprowadzanie zmian jest, co prawda, możliwe, ale nieopłacalne.


Firmy oferujące domy prefabrykowane dysponują najczęściej własnymi projektami, na które możemy oczywiście nanosić zmiany. Nie obejdzie się tu jednak bez zgody architekta, który sprawdzi, czy poprawki nie zagrażają trwałości konstrukcji budynku. Firmy producenckie oferują również usługi własnych ekip montażowych. Warto z nich skorzystać, by uniknąć błędów w sztuce budowania. Powierzenie tego zadania przypadkowej brygadzie nie będzie zbyt dobrym pomysłem – budowanie w technologii tradycyjnej i prefabrykowanej różni się między sobą diametralnie. Niedoświadczona w pracy z elementami prefabrykowanymi ekipa może skutecznie odwlec nasze marzenia o szybkiej postawieniu domu…

 

ytong prefabrykacja montaz

Źródło: XELLA Polska  -YTONG | Jeśli planujemy zbudować dom z prefabrykatów, skorzystajmy z usług doświadczonej w tym zakresie ekipy. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych nerwów.

 

Rozwiązanie dla nieufnych


Jeśli mimo wszystko jesteśmy zdecydowani na technologię tradycyjną, możemy znacznie skrócić czas budowy dzięki zastosowaniu jednego z prefabrykowanych elementów, np. stropu lub nadproży, które oferuje XELLA Polska czy też belek Teriva, które znajdziemy w ofercie firmy Awbud.

 

Montaż stropów w budynkach jednorodzinnych często stanowi krytyczny moment – twierdzi Piotr Harassek, Junior Product Manager firmy XELLA Polska. Stropy gęstożebrowe wymagają długiego układania belek w równych odstępach oraz wykonywania wielu podpór montażowych. Dopiero po ułożeniu belek i wypełnieniu konstrukcji pustakami stropowymi możliwe jest wylanie betonu. Strop może być zatem obciążony dopiero po wstępnym związaniu betonu, co zazwyczaj trwa kilka dni. Taka technologia montażu opóźnia zatem prace murarskie prowadzone na wyższych kondygnacjach.

ytong budowa z prefabrykatów

Źródło: XELLA Polska - YTONG | Dla tych, którzy nie są zdecydowani, by cały dom zbudować z elementów prefabrykowanych polecane jest rozwiązanie pośrednie: prefabrykowany strop, belki itp.

 

awbud pustak stropowy teriva awbud belka stropowa

Źródło:  AWBUD | Skorzystanie z niektórych elementów prefabrykowanych, jak belki i pustaki stropowe znacznie skróci czas budowy.

 

W przeciwieństwie do stropów gęstożebrowych, strop ze zbrojonych płyt YTONG montowany jest nawet w jeden dzień, a konstrukcję stropu można obciążać od razu. Dzięki temu, murowanie ścian kolejnej kondygnacji może się rozpocząć znacznie szybciej. Jednocześnie, montaż stropów  YTONG nie wymaga podpór pośrednich, co nie utrudnia prac prowadzonych poniżej stropu.” – zapewnia Piotr Harassek z firmy XELLA Polska

 

Autor: Iwona Bortniczuk

 

Galeria - budoskop.pl Porady | Prefabrykacja, czyli domy z paczki:

 

domy z prefabrykatów
prefabrykaty betonowe
montaż prefabrykatów betonowych
lista aktualności

Zobacz też:

Spędzasz urlop w domu? Ciesz się słońcem i nie narzekaj na upał zdj. 2

Spędzasz urlop w domu? Ciesz się słońcem i nie narzekaj na upał

Dostałeś upragniony urlop? Wykorzystaj go...>>
Nowy wymiar możliwości zdj. 2

Nowy wymiar możliwości

W architekturze kształtowanie przestrzeni... >>
Jaką kosiarkę spalinową kupić - sprawdź nasz poradnik zdj. 3

Jaką kosiarkę spalinową kupić - sprawdź nasz poradnik

Posiadanie zadbanego i równego trawnika,... >>
Wiosna - idealny czas na ocieplanie domu! zdj. 3

Wiosna - idealny czas na ocieplanie domu!

Każdy dom powinien być ciepły zimą i chłodny... >>
Jak przygotować dom i mieszkanie do lata? Jakie rozwiązania wybrać? zdj. 2

Jak przygotować dom i mieszkanie do lata? Jakie rozwiązania wybrać?

Do lata, do lata, do lata. Piechotą będę...>>
Perfekcyjny podjazd – o czym trzeba pomyśleć zdj. 2

Perfekcyjny podjazd – o czym trzeba pomyśleć

Trwały, dobrze oświetlony, bezpieczny – to...>>

Copyright 2013. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito