Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Młotowiertarka bez tajemnic, czyli jak wybrać odpowiedni model
Zobacz:

Zobacz też:

Dachy zielone ekstensywne (z uprawą ekstensywną) –  prawidłowy dobór materiałów zdj. 3

Dachy zielone ekstensywne...

Zielona przestrzeń miejska to przyszłość... >>
Ciepły montaż okien – co musisz o nim wiedzieć? zdj. 2

Ciepły montaż okien – co...

Aby cieszyć się komfortem na poddaszu,...>>
Budowa nowoczesnego stadionu sportowego w 4 miesiące zdj. 1

Budowa nowoczesnego...

W czerwcu 2015 r. klub piłkarski Bruk-Bet... >>
Pompy hydroforowe i ich rodzaje zdj. 2

Pompy hydroforowe i ich...

W budownictwie jednorodzinnym stosuje się...>>
Fugowanie nawierzchni brukowej – wykończenie w najdrobniejszym detalu zdj. 1

Fugowanie nawierzchni...

Kostka brukowa oraz płyty betonowe to w... >>
Jaka powinna być przestrzeń miejska? zdj. 2

Jaka powinna być przestrzeń...

Przestrzeń miejska to żywa, wciąż...>>
Dlaczego warto wybudować dom z poddaszem i jak go urządzić? zdj. 5

Dlaczego warto wybudować...

Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego... >>
Barwy wakacji na domowej elewacji zdj. 4

Barwy wakacji na domowej...

Dlaczego domy w Norwegii są kolorowe, a te w...>>
Projekty szyte na miarę zdj. 3

Projekty szyte na miarę

Budowa domu i jego wykończenie to nie lada... >>
Lato w biurze może być przyjemne – jak zapewnić komfort pracy w upalne dni? zdj. 2

Lato w biurze może być...

Późna wiosna, a w szczególności lato to...>>

budoskop.pl - Budownictwo porady

Młotowiertarka bez tajemnic, czyli jak wybrać odpowiedni model

27-04-2018

Młotowiertarka to urządzenie do zadań specjalnych. To prawdziwy twardziel wśród elektronarzędzi, dzięki któremu wiercenie w betonie i skuwanie ścian oraz posadzek, nie powinno sprawiać nam większych problemów. Pod warunkiem rzecz jasna, że wybierzemy odpowiedni model.


Młotowiertarka a wiertarka


Fachowcom i majsterkowiczom nie trzeba zapewne wyjaśniać, jaka jest różnica między tymi dwoma urządzeniami, jednak osoby, które wdrażają się w świat remontów, mogą uznać taką wiedzę za wielce przydatną. Młotowiertarka od klasycznej wiertarki różni się przede wszystkim tym, że jej nadrzędną funkcją jest kucie w niezwykle twardych powierzchniach. Wszędzie tam, gdzie zakres pracy wykracza poza samo wiercenie dziur, zwykła wiertarka okazałaby się za słaba, a ludzkie ręce nie dość precyzyjne i zbyt wolne. Po młotowiertarkę sięgniemy, mając w perspektywie skuwanie starych tynków, kucie w marmurze, usuwanie kafelków ze ścian lub zdzieranie płytek z podłogi.


Młotowiertarka bez tajemnic, czyli jak wybrać odpowiedni model zdj. 1

fot. Pracownia-projekty.dom.pl - Projekty domów jednorodzinnych


Nie oznacza to oczywiście, że młotowiertarką nie wywiercimy otworu w ścianie. Owszem zrobimy to bez problemu, o ile jednak nie chodzi wyłącznie o samo powieszenie obrazka. W takim wypadku rekomenduje się wybór wiertarki konwencjonalnej.


Młotowiertarka a wiertarka udarowa


W przeciwieństwie do popularnych „udarówek”, siła uderzenia młotowiertarki nie tkwi w ludzkich mięśniach, lecz w mechanizmie pneumatycznym. Oznacza to, że podczas pracy z tym urządzeniem nie trzeba, a nawet nie powinno się dociskać go do skuwanej powierzchni. Młotowiertarkę wybierzemy, przygotowując się do pracy wymagającej większych zniszczeń i mniejszej precyzji. To narzędzie dla zawodowców, a już na pewno dla silnej osoby. O ile udar pneumatyczny nie wymaga użycia dużej mocy, tak waga narzędzia sprawia, że osoba niewprawiona w pracach remontowych może mieć poważne problemy z jej utrzymaniem. Siłowanie się z takim sprzętem może z kolei skutkować małą katastrofą budowlaną. Chcąc podsumować ten wątek, można śmiało napisać, że młotowiertarka spełnia wszelkie funkcje wiertarki udarowej z wielkim bonusem jakim jest kucie. Cechą charakterystyczną każdej młotowiertarki jest wygodny uchwyt na niezbędny osprzęt SDS (dłuta, wiertła, chwytaki, szpicaki itd.).


Jak dobrać młotowiertarkę do zakresu pracy?


Czy młotowiertarka poradzi sobie z przewidzianą dla niej pracą, uzależnione jest w równym stopniu od zastosowanego w niej uchwytu na SDS, jak energii pojedynczego udaru. Do lżejszych prac remontowych wystarczy nam urządzenie o masie nie większej niż 5 kilogramów, którego energia pojedynczego udaru wynosi 1,5-5 J. Młotowiertarki tego typu wyposażone są najczęściej w uchwyty SDS-plus, a ich przeznaczenie to przede wszystkim wiercenie większych otworów. Do skuwania ścian, posadzek lub stopów wykorzystamy sprzęt cięższy – o masie przekraczającej 5 kilogramów. Energia pojedynczego udaru takiego urządzenia to nawet 18 J. Młotowiertarki tego typu posiadają uchwyty na osprzęt SDS-max, a czasem nawet wieloklin.


Jeżeli chodzi o kwestię zasilania młotowiertarek, na rynku dostępne są zarówno modele zasilane z sieci elektrycznej, czyli „na kabel”, jak i wyposażone w akumulator. Jeżeli nie chcemy użerać się z kłopotliwym przewodem, lepiej postawić na urządzenie akumulatorowe. Należy jednak zwrócić uwagę na pojemność takiego akumulatora – im będzie ona większa, tym nasza praca będzie wygodniejsza. Jeżeli przygotowujemy się do dużego i ciężkiego remontu, wybierzmy młotowiertarkę z udarem elektropneumatycznym. Będzie ona droższa, jednak da nam pewność, że nasza robota zostanie wykonana bez przykrych niespodzianek i niechcianych zastojów. Modele tańsze, oparte na udarze mechanicznym nie mają niestety takiej siły.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze młotowiertarki?


Zanim wybierzemy się do sklepu Jula z elektronarzędziami, przygotujmy niewielką, choć szalenie przydatną listę parametrów, które nasza młotowiertarka powinna spełniać. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rodzaj udaru. Urządzenia z udarem pneumatycznym dysponują o wiele większą mocą niż te z udarem mechanicznym. Młotowiertarka z funkcją udaru bezobrotowego da nam możliwość swobodnego wykuwania otworów w każdym materiale. Podawany w niutonometrach [Nm] moment obrotowy da nam natomiast informację, w jak twardym podłożu możemy wiercić (im ta wartość będzie większa, tym rzecz jasna lepiej). Młotowiertarka powinna być wyposażona w sprzęgło i przełącznik kierunku obrotów. To pierwsze udogodnienie przedłuży życie urządzenia, drugie natomiast znacznie ułatwi nam pracę. Koniecznie należy zwrócić uwagę na moc i moment obrotowy w młotowiertarce. Pierwszy z parametrów powinien mieć jak największą wartość, drugi natomiast nie może przekraczać 90 Nm.


Być może takie słowa to truizm, jednak w przypadku młotowiertarek po raz kolejny sprawdza się stara prawda, że na tego typu sprzęcie nie należy za bardzo oszczędzać. Jeżeli elektronarzędzie zapewniać ma najwyższą precyzję, niezawodność komfort oraz bezpieczeństwo, wykonane być musi z najlepszych komponentów oraz materiałów. Lepiej zatem wydać raz, a porządnie, niż trzeciego dnia pracy zastanawiać się, skąd weźmiemy sprzęt zastępczy.


Galeria - budoskop.pl Porady | Młotowiertarka bez tajemnic, czyli jak wybrać odpowiedni model

Młotowiertarka bez tajemnic, czyli jak wybrać odpowiedni model zdj. 2
lista aktualności

Zobacz też:

Ciepły montaż okien – co musisz o nim wiedzieć? zdj. 2

Ciepły montaż okien – co musisz o nim wiedzieć?

Aby cieszyć się komfortem na poddaszu,...>>
Budowa nowoczesnego stadionu sportowego w 4 miesiące zdj. 1

Budowa nowoczesnego stadionu sportowego w 4 miesiące

W czerwcu 2015 r. klub piłkarski Bruk-Bet... >>
Pompy hydroforowe i ich rodzaje zdj. 2

Pompy hydroforowe i ich rodzaje

W budownictwie jednorodzinnym stosuje się...>>
Jaka powinna być przestrzeń miejska? zdj. 2

Jaka powinna być przestrzeń miejska?

Przestrzeń miejska to żywa, wciąż...>>
Dlaczego warto wybudować dom z poddaszem i jak go urządzić? zdj. 5

Dlaczego warto wybudować dom z poddaszem i jak go urządzić?

Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego... >>
Barwy wakacji na domowej elewacji zdj. 4

Barwy wakacji na domowej elewacji

Dlaczego domy w Norwegii są kolorowe, a te w...>>
Projekty szyte na miarę zdj. 3

Projekty szyte na miarę

Budowa domu i jego wykończenie to nie lada... >>

Copyright 2013. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito