Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Membrana dachowa – bariera dla wilgoci
Zobacz:

Zobacz też:

Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej zdj. 2

Nowoczesne technologie w...

...czyli jak zastosowanie nowinek... >>
Rewitalizacja obiektów przemysłowych a systemy oddymiania grawitacyjnego zdj. 2

Rewitalizacja obiektów...

Obecnie na rynku istnieje, stale rosnąca,...>>
Bramy garażowe na 2024 rok - przegląd najnowszych rozwiązań zdj. 2

Bramy garażowe na 2024 rok...

Od bram z indywidualnym wypełnieniem... >>
Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe zdj. 2

Systemy oddymiania...

Implementacja europejskich przepisów i norm...>>
Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła? zdj. 3

Na co zwrócić uwagę,...

Odpowiednie parametry techniczne, standard... >>
Zielone serce miasta - kompleks Eco City Katowice z fasadami aluminiowymi od Aluprof zdj. 2

Zielone serce miasta -...

Tworzenie mieszkańcom komfortowych i...>>
Trwała posadzka w oborze zdj. 2

Trwała posadzka w oborze

Polska wieś się zmienia, specjalizuje. W... >>
Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP zdj. 2

Trawa syntetyczna na...

Trawa syntetyczna pełni kluczową rolę,...>>
Ślusarka aluminiowa sposobem na poprawę komfortu akustycznego zdj. 2

Ślusarka aluminiowa...

Na co zwracać uwagę, wybierając okna... >>
Prawidłowe postępowanie ze zużytym sprzętem oświetleniowym. Niech Twoja firma świeci przykładem zdj. 2

Prawidłowe postępowanie ze...

W 2020 roku sprzedano w UE około 1,5...>>

budoskop.pl - Budownictwo porady

Membrana dachowa – bariera dla wilgoci

24-10-2011

Wybierając rodzaj pokrycia dachowego, zwracamy szczególną uwagę na żywotność materiału, określaną przez producenta. Pamiętajmy jednak, że jego trwałość nieświadomie skrócimy, jeśli nie zadbamy o odpowiednią izolację oraz wentylację więźby dachowej. Bez tego drewno może ulec zawilgoceniu, a wtedy zagrożona będzie cała konstrukcja dachowa. Nie wspominając już o znacznych stratach ciepła. Niezastąpiona będzie tu odpowiednia membrana dachowa.

 

Dach stromy z membraną

 

Obecnie membrana wysokoprzepuszczalna jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów do wstępnego krycia dachu stromego – przede wszystkim ze względu na swoje zdolności hydroizolacyjne oraz wentylacyjne. „Folie paroprzepuszczalne posiadają na swojej powierzchni mikroperforacje w postaci odwróconych lejków – tłumaczą eksperci firmy Corotop. Lejek zwęża się ku górze, dzięki temu krople wody nie są w stanie przedostać się przez folię, natomiast para wodna swobodnie przenika przez jej powierzchnię”. Innymi słowy, specjalna folia zapewnia swobodny przepływ pary wodnej, blokując jednocześnie dostęp wody pod dane pokrycie.

 

W przypadku dachów płaskich szczególnie ważna jest izolacja przeciwwilgociowa – uzyskamy ją dzięki odpowiedniemu zamontowaniu kolejnych warstw pokrycia. Na płaskich połaciach oprócz membrany dachowej nie ma już warstwy wierzchniej. Folia musi więc tworzyć skuteczną i całkowitą izolację przed wilgocią. Jak się okazuje, membrany nieprzepuszczalne stanowią rodzaj kompletnego i wystarczającego pokrycia – jak chociażby w przypadku folii DachGam firmy Gamrat SA (podobnie, jak np. dachówka ceramiczna w połączeniu z membraną wysokoprzepuszczalną na dachach stromych). Jak podkreślają specjaliści firmy Gamrat SA, „kluczową kwestią w przypadku dachów płaskich jest zapewnienie należytego odpływu wody z całej powierzchni dachu”. Nie możemy dopuścić do tego, aby pod dach dostała się woda. Grozi to zawilgoceniem ścian, a w dalszej perspektywie również – uciążliwym remontem. To działa też w drugą stronę – warstwa paroizolacji chroni termoizolację naszego dachu przez przenikaniem pary wodnej z wnętrza domu. Zabezpieczenie konstrukcji dachu płaskiego nieprzepuszczalną membraną dachową jest więc koniecznością.

 

Źródło: GAMRAT SA | Zadaniem nieprzepuszczalnej membrany dachowej jest ochrona płaskiej połaci przed wilgocią.

 

Gama zalet


Od tego, czy membrany przeznaczone są na dachy płaskie, czy strome, zależą podstawowe cechy tych materiałów. Skoro membrany nieprzepuszczalne stanowią najczęściej jedyne pokrycie dachu płaskiego, muszą zapewnić mu ochronę typową dla każdego innego pokrycia dachowego. „Membrany nieprzepuszczalne są odporne na działanie czynników atmosferycznych, na promieniowanie cieplne – twierdzą specjaliści firmy Gamrat SA. Są niepalne, więc nie doprowadzą do rozprzestrzenienia się ognia w razie pożaru. Ich wielką zaletą jest wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, przebijanie, rozrywanie. Montaż membrany dachowej jest łatwy, co daje szybkie tempo robót przy stosunkowo małej pracochłonności. Ponadto dzięki niskiej masie powierzchniowej membrany dachowej (2,3 kg/m³) nie musimy budować dodatkowych umocnień, a ciężar całego pokrycia nie wzrośnie przez to znacząco. To, na co także warto zwrócić uwagę to ekologiczność produktu. Membrany DachGam podlegają pełnej utylizacji i recyklingowi” – podkreślają. Tego typu materiały znajdziemy również w ofercie firmy Bauder.

 

Źródło: GAMRAT SA | Membrany dachowe nieprzepuszczalne stanowią często także pokrycie wierzchnie dachu. W związku z tym muszą być szczególnie odporne na działanie czynników atmosferycznych, promieniowanie słoneczne oraz uszkodzenia mechaniczne.

 

Folie wysokoprzepuszczalne nie będą aż tak narażone na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV oraz działanie czynników atmosferycznych – nie licząc okresu ich montażu oraz ułożenia odpowiedniego pokrycia. Ich głównym zadaniem będzie umożliwienie swobodnego „oddychania” konstrukcji dachu oraz odprowadzenia pary wodnej. Membrany wysokoprzepuszczalne oferują m.in. firmy GUTTA, Dörken Delta Folie i Klöber.

 

O czym należy pamiętać przy montażu


Przed przystąpieniem do montażu membrany nisko- lub nieprzepuszczalnej na dachu płaskim należy dokładnie oczyścić i wyrównać jego podłoże. Arkusze materiału powinniśmy rozłożyć bez naciągania, pamiętając o zostawieniu 10 cm zakładu, a następnie przymocować mechanicznie na jednej krawędzi pasa. Jak podpowiadają eksperci Gamratu SA, „elementy mocujące przykrywa się sąsiednim arkuszem membrany i uszczelnia przez zgrzewanie”.

 

Źródło: GAMRAT SA| Poszczególne arkusze nieprzepuszczalnej membrany łączy się za pomocą zgrzewania.

 

O ile montaż membrany na dachu płaskim jest raczej nieskomplikowany i bezproblemowy, o tyle zainstalowanie tej warstwy na dachu stromym wymaga już więcej zabiegów z naszej strony. Membranę najlepiej jest zamocować na krokwiach za pomocą kontrłat. Folie wysokoprzepuszczalne można również zamontować bezpośrednio na warstwie wełny mineralnej bez zachowania wentylowanej szczeliny pomiędzy membraną a ociepleniem.

 

Powinniśmy zwrócić baczną uwagę na wszelkie „nieregularne” miejsca dachu, jak np. kominy czy okna połaciowe – niezbędne będzie tu podklejenie membran. „Newralgiczne miejsce to także styk membran z konstrukcją dachową – każdy moment nieuwagi może prowadzić do przerwania folii – ostrzegają eksperci firmy Röben. Skomplikowaną kwestią jest również zapewnienie odpowiedniej wentylacji połaci dachu. Brak cyrkulacji powietrza pod pokryciem może powodować osłabienie konstrukcji więźby. Dlatego należy zagwarantować przestrzeń wlotową dla powietrza przy okapie i wylotową – przy kalenicy, a także zamontować dachówki wentylacyjne w odpowiednich miejscach, m.in. tam, gdzie przerwana jest ciągłość pokrycia. Górna krawędź dachu, czyli kalenica, również nie należy do najprostszych elementów. Trzeba tu pamiętać m.in. o tym, żeby poprawnie zamocować listwę kalenicową, ułożyć taśmę wentylacyjno-uszczelniającą, a w przypadku montowania instalacji odgromowej - odpowiednio poprowadzić ją przez specjalne klamry do gąsiora” – kontynuują specjaliści Röben.”

 

Źródło: Roben | Aby na dachach stromych zapewnić swobodną cyrkulację powietrza, warto zamontować nie tylko wysokoprzepuszczalną membranę, ale również specjalne dachówki wentylacyjne.

 

Pamiętajmy, że brak odpowiedniej wentylacji spowodowany np. przez błędy w montażu warstwy izolacyjnej, mogą doprowadzić do zawilgocenia dachu. Mokre ocieplenie może stracić swoje właściwości termoizolacyjne. Szczeliny wentylacyjne powinny być ponadto zabezpieczone przed owadami oraz małymi ptakami za pomocą metalowych kratek.

 

Membrany dachowe to obecnie jedne z najlepszych rozwiązań na rynku, jeśli chodzi o izolację dachu. Folie nieprzepuszczalne, przeznaczone do montażu na dachach płaskich, zapewniają ich idealną hydroizolację. Ponadto chronią powierzchnię dachu przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz działaniem czynników atmosferycznych. Folie wysokoprzepuszczalne natomiast zabezpieczają strome połacie przed deszczem, zapewniając jednocześnie optymalną wentylację.
 

   

Czy wiesz, że...?

 

Wybierając rodzaj pokrycia dachowego, zwracamy szczególną uwagę na żywotność materiału, określaną przez producenta. Pamiętajmy jednak, że jego trwałość nieświadomie skrócimy, jeśli nie zadbamy o odpowiednią izolację oraz wentylację więźby dachowej. Bez tego drewno może ulec zawilgoceniu, a wtedy zagrożona będzie cała konstrukcja dachowa.

 

 

 

Autor: Iwona Bortniczuk

 

Galeria - budoskop.pl Porady | Membrana dachowa – bariera dla wilgoci:

lista aktualności

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito