Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Jakie rodzaje ścian można wznosić przy użyciu bloczków silikatowych? – poradnik
Zobacz:

Zobacz też:

Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej zdj. 2

Nowoczesne technologie w...

...czyli jak zastosowanie nowinek... >>
Rewitalizacja obiektów przemysłowych a systemy oddymiania grawitacyjnego zdj. 2

Rewitalizacja obiektów...

Obecnie na rynku istnieje, stale rosnąca,...>>
Bramy garażowe na 2024 rok - przegląd najnowszych rozwiązań zdj. 2

Bramy garażowe na 2024 rok...

Od bram z indywidualnym wypełnieniem... >>
Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe zdj. 2

Systemy oddymiania...

Implementacja europejskich przepisów i norm...>>
Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła? zdj. 3

Na co zwrócić uwagę,...

Odpowiednie parametry techniczne, standard... >>
Zielone serce miasta - kompleks Eco City Katowice z fasadami aluminiowymi od Aluprof zdj. 2

Zielone serce miasta -...

Tworzenie mieszkańcom komfortowych i...>>
Trwała posadzka w oborze zdj. 2

Trwała posadzka w oborze

Polska wieś się zmienia, specjalizuje. W... >>
Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP zdj. 2

Trawa syntetyczna na...

Trawa syntetyczna pełni kluczową rolę,...>>
Ślusarka aluminiowa sposobem na poprawę komfortu akustycznego zdj. 2

Ślusarka aluminiowa...

Na co zwracać uwagę, wybierając okna... >>
Prawidłowe postępowanie ze zużytym sprzętem oświetleniowym. Niech Twoja firma świeci przykładem zdj. 2

Prawidłowe postępowanie ze...

W 2020 roku sprzedano w UE około 1,5...>>

budoskop.pl - Budownictwo porady

Jakie rodzaje ścian można wznosić przy użyciu bloczków silikatowych? – poradnik

01-07-2019

Silikat to materiał budowlany, wytwarzany wyłącznie z naturalnych surowców. Najczęściej wykorzystywany jest w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej lub obiektach przemysłowych czy gospodarczych.


Na rynku dostępne są silikatowe bloczki, cegły czy różnego rodzaju elementy uzupełniające. Elementy silikatowe mogą służyć jako materiał budowlany do wznoszenia ścian działowych, nośnych wewnętrznych i zewnętrznych, fundamentowych czy piwnicznych. Jakie warunki należy spełnić, aby ściany zbudowane z silikatu spełniały swoje funkcje i zapewniły domownikom bezpieczeństwo?


Jakie rodzaje ścian można wznosić przy użyciu bloczków silikatowych? – poradnik zdj. 1

fot. H+H


Właściwości silikatów


Jeden z głównych etapów produkcji bloczków silikatowych, to proces autoklawizacji czyli utwardzania materiału pod wpływem pary wodnej o wysokim ciśnieniu i temperaturze 200oC. Do ich produkcji wykorzystuje się naturalne składniki – piasek kwarcowy, wapno palone i wodę. Silikat bardzo dobrze akumuluje ciepło dzięki swojej dużej gęstości (do 2200 kg/m3), odznaczając się jednocześnie niską nasiąkliwością wynoszącą maksymalnie 16%. Elementy silikatowe murowane są zazwyczaj na spoinę tradycyjną lub klejową.


Murowanie ścian działowych z bloczków silikatowych


Bloczki silikatowe są bardzo często wykorzystywane do murowania ścian działowych tj. nie przenoszących obciążeń konstrukcyjnych. Do tego typu ścian, które muszą wytrzymać jedynie własny ciężar, wykorzystywane są elementy mniejszych szerokości 8 lub 12 cm. W przypadku ścian działowych, dla których przewiduje się wystąpienie większych obciążeń, należy użyć grubszych bloczków, czyli takich o szerokości 15 cm.


Bloczki silikatowe nie powinny być bezpośrednio i trwale łączone ze stropem – należy zapewnić swobodę ugięcia stropu. Trwałe łączenie ścian wybudowanych z elementów silikatowych ze stropem, mogłoby w prosty sposób doprowadzić do wystąpienia pęknięć i zarysowań. Należy również pamiętać o tym, że ściany działowe, muszą być odpowiednio połączone z dochodzącymi ścianami nośnymi. Połączenie takie można uzyskać za pomocą stalowych kotew, wypuszczonych ze spoin ściany konstrukcyjnej w miejscu planowanego połączenia ze ścianą działową. Obie ściany powinny być wznoszone z elementów o jednakowej wysokości, dzięki czemu kotwy idealnie trafią w spoiny.


Liczba i rozstaw elementów metalowych powinny wynikać z obliczeń statycznych. Przyjmuje się, że wzdłuż pionowej krawędzi ściany należy zamontować ich co najmniej pięć. Zwykle montuje się je nie rzadziej niż w co drugiej spoinie. Połączenie za pomocą łączników musi być równoważne pod względem konstrukcyjnym temu osiąganemu przez wiązanie murarskie i nie może powodować pogarszania się parametrów takich jak np. izolacyjność akustyczna przegrody.


Ściany zewnętrzne z silikatów


Ze względu na parametry cieplne z elementów silikatowych nie można murować jednowarstwowych ścian zewnętrznych pozbawionych warstwy izolacji termicznej. Sprawdzi się on natomiast w przypadku ścian dwu- lub trzywarstwowych i będzie stanowił solidną konstrukcję o dużej wytrzymałości, nawet przy niewielkiej ilości wzmocnień żelbetonowych.


Do budowy ścian zewnętrznych konstrukcyjnych polecane są elementy silikatowe o szerokości 18, 24 lub 25 cm, dostępne w wersji z drążeniami lub bez. Bloczki z drążeniami są lżejsze i bardziej poręczne, co sprawia, że proces murowania przebiega szybciej i sprawniej. Bloczki pełne są gęstsze i cięższe, co jednocześnie wpływa na ich wyższe wartości wskaźników izolacyjności akustycznej, a więc sprawdzają się one w przypadku wymagających inwestycji i budynków wznoszonych w pobliżu hałaśliwych miejsc, takich jak lotniska czy ruchliwe ulice.


Ściany fundamentowe i piwnice


Elementy silikatowe mają bardzo wysoką wytrzymałość na ściskanie, niską nasiąkliwość i wysoką mrozoodporność (50 cykli). Są one również odporne na korozję biologiczną i chemiczną. Norma PN-EN 1996-2 z uwagi na trwałość klasyfikuje materiały silikatowe w klasie ekspozycji MX.3, która oznacza środowisko silnie mokre lecz nieagresywne chemicznie. Z tego powodu bloczki silikatowe z powodzeniem mogą być stosowane przy wznoszeniu konstrukcji w gruncie, np. ścian fundamentowych czy piwnicznych.


Silikat to materiał wytwarzany z naturalnych surowców, który znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Specjalistyczna wiedza i wieloletnie doświadczenie producentów, architektów, inwestorów czy wykonawców, umożliwia bezproblemowe wznoszenie, każdego rodzaju ścian w obiektach budowlanych.


Źródło: H+H


Galeria - budoskop.pl Porady | Jakie rodzaje ścian można wznosić przy użyciu bloczków silikatowych? – poradnik

Jakie rodzaje ścian można wznosić przy użyciu bloczków silikatowych? – poradnik zdj. 2
lista aktualności

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito