Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Jak dobrać nawierzchnie wokół posesji do stylu budynku, aby zachować spójność...
Zobacz:

Firmy z artykułu

Zobacz też:

Nowoczesna stodoła – jak dobrać kolor bramy, okien, drzwi zdj. 3

Nowoczesna stodoła – jak...

Oszczędność formy i różnorodność rozwiązań... >>
Odpowiedzialne projektowanie. Jak tworzyć obiekty przyjazne użytkownikom na co dzień i w obliczu ekstremum? zdj. 2

Odpowiedzialne...

Sposób myślenia o projektowaniu budynków i...>>
Meble ogrodowe jak nowe – jakie rozwiązania wybrać? zdj. 2

Meble ogrodowe jak nowe –...

Olej, lakierobejca czy impregnat? O tym,... >>
Co trzeba wiedzieć o kostce i płytach betonowych? zdj. 2

Co trzeba wiedzieć o kostce...

Uniwersalne, wytrzymałe, nowoczesne i...>>
Co na taras? Co na podjazd? Nie tylko design ma znaczenie zdj. 2

Co na taras? Co na podjazd?...

Kształt, kolor, spójność ze stylem... >>
Kredyt hipoteczny z zerowym kosztem kredytowym zdj. 2

Kredyt hipoteczny z zerowym...

Zastanawiasz się, jak znaleźć najtańszy...>>
Mała architektura w nowoczesnym ogrodzie zdj. 2

Mała architektura w...

Ogród bez małej architektury jest jak... >>
Segregacja śmieci na nowych zasadach. Przed jakimi wyzwaniami stają przedsiębiorstwa komunalne? zdj. 2

Segregacja śmieci na nowych...

Od początku roku nie cichną dyskusje...>>
Planuj jesienią – buduj wiosną zdj. 2

Planuj jesienią – buduj...

Długie wieczory i jesienna słota to idealny... >>
Metody wykrywania nieszczelności w układzie klimatyzacji zdj. 3

Metody wykrywania...

Warunkiem prawidłowego działania...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl - Budownictwo porady

Jak dobrać nawierzchnie wokół posesji do stylu budynku, aby zachować spójność architektoniczną?

24-09-2019

Zachowanie spójności, ładu i porządku to podstawowa zasada przy projektowaniu domów i ich najbliższej okolicy. Dlatego coraz częściej aranżowanie otoczenia budynku powierzamy profesjonalistom. O czym musimy jednak pamiętać, gdy nie mamy ich pod ręką?


Podstawowa zasada jest bardzo prosta. Wygląd zewnętrzny domu musi być spójny z jego najbliższym otoczeniem. To truizm, nie mniej jednak nie zawsze łatwo uzyskać taki efekt. Ma na niego wpływ wiele elementów, które należy uwzględnić przy projektowaniu. Ciągi piesze, podjazd, roślinność, oświetlenie, mała architektura czy geometria założenia to tylko niektóre z części składowych udanej kompozycji. Podsumowując, założenie ogrodowe, które pasuje do budynku nowoczesnego, nie najlepiej sprawdzi się w pobliżu dworku czy chaty, czyli rozwiązań bardziej tradycyjnych.


Dom i otoczenie w stylu nowoczesnym


Nowoczesne domy jednorodzinne charakteryzują się geometryczną bryłą, a także otwartą, przepełnioną światłem architekturą. Jego dostępność jest jednym z ważniejszych elementów przy projektowaniu. Może dostawać się ono do budynku poprzez naświetla, świetliki, ale przede wszystkim przez duże przeszklenia na elewacji. Zwykle są one lokalizowane w salonie połączonym z zewnętrznym tarasem. Pozostała część elewacji często wykonana jest ze stali korten, surowego betonu lub blaszanej okładziny czy komponentów przypominających drewno. Kolorami, które niepodzielnie królują w nowoczesnych aranżacjach, są biel, odcienie szarości lub beże.


Jak dobrać nawierzchnie wokół posesji do stylu budynku, aby zachować spójność architektoniczną? zdj. 1

fot. Polbruk


Ogród, który zaaranżujemy przy tak wyglądającym budynku, musi stanowić jego dopełnienie. Projektując go, warto zacząć od rozplanowania przestrzeni. Następnie należy wytyczyć alejki ogrodowe, taras i podjazd (jeśli nasz dom posiada garaż). Powinny one przybrać geometryczne kształty. – Do wykonania nawierzchni w nowoczesnych ogrodach można użyć naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień. Wymagają one jednak częstych zabiegów konserwacyjnych oraz są stosunkowo drogie, dlatego ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest zastąpienie ich zbliżonymi wyglądem oraz fakturą płytami lub kostkami betonowymi. Zwłaszcza, że ilość wzorów dostępna w ofertach wiodących producentów jest naprawdę olbrzymia – mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant z firmy Polbruk. Ostatnim krzykiem mody są płyty betonowe odwzorowujące fakturę drewna. Sprawdzą się one na tarasach będących naturalnym przedłużeniem salonu lub w sąsiedztwie geometrycznych oczek wodnych. Dobrze pasują również do elewacji modernistycznych budynków, które są bardzo oszczędne w formie i pozbawione detali. – Warto zwrócić tutaj uwagę na płyty Forest Nordic White, które wyglądają jak białe postarzane drewno, lub jeśli zależy nam na odcieniach brązu – na Forest Oak Brown. Dzięki drukowanej fakturze do złudzenia przypominają one naturalne drewno z charakterystycznymi słojami i sękami – radzi projektant. Oprócz płyt przypominających drewno, istnieje także szereg innych wzorów, które znakomicie nadają się do stylu nowoczesnego. Wśród nich znajdują się pięciokątna, melanżowa i szara płyta Polbruk Exa lub prostokątne i występujące w odcieniach szarości lub w kolorze stali kortenowskiej – Oland czy Metrik. Jeśli chcemy zaskoczyć naszych gości, warto pomyśleć o kostkach luminescencyjnych lub bardziej futurystycznych i ażurowych, jak Polbruk Extrano.


Ważne jest jednak to, żeby zachować spójność całego projektu, a co za tym idzie dobrać również odpowiednią roślinność oraz małą architekturę. W przypadku tej pierwszej, zgodnie z ideą modernizmu, zieleń musi kontrastować z bielą lub szarością, dlatego powinna być intensywna. Doskonale w tej roli sprawdzą się rośliny zimozielone (bukszpan, żywotniki, lawenda), a także trawy ozdobne, różaneczniki oraz coraz częściej spotykane rośliny polne. W większych założeniach popularne są również duże połacie krótko przystrzyżonej trawy. Na koniec warto wspomnieć o oświetleniu, które może być zamontowane w nawierzchni w postaci opraw najazdowych, a także jako element obrzeży w formie taśm LED. Jeśli chodzi o meble ogrodowe, to istnieje duża dowolność. Najczęściej spotyka się te wykonane z wikliny, technorattanu lub tworzyw sztucznych.


Dom i otoczenie w stylu rustykalnym


Domy w stylu rustykalnym zwykle charakteryzują się zwartą bryłą. Mają one stwarzać wrażenie naturalnych oraz przytulnych. Elewacja jest wykonana z drewnianych bali, desek albo kamienia, natomiast dach pokrywa się czerwoną ceramiczną dachówką. Tak wygląda większość domów w stylu rustykalnym, jednak coraz częściej możemy w nich spotkać nawiązania do nowoczesności, w postaci dużych przestrzeni przeszklonych, zwłaszcza w obrębie salonu. Nie ma to jednak znaczącego wpływu na charakter ich otoczenia, które powinno nawiązywać do wiejskiego krajobrazu.


Jak dobrać nawierzchnie wokół posesji do stylu budynku, aby zachować spójność architektoniczną? zdj. 2

fot. Polbruk


Projektując otoczenie budynku rustykalnego, podobnie jak w każdym innym przypadku, należy zacząć od wytyczenia ciągów pieszych i pieszo-jezdnych. Mogą być one wykonane ze żwiru, cegły lub kamienia. Alternatywnym rozwiązaniem jest kostka betonowa, która będzie korespondować ze stylem budynku. Zaleca się stosowanie raczej drobnej kostki, przypominającej wyglądem bruk lub cegłę w kolorach ziemi lub ciepłych barwach. Dobrym przykładem takiego designu jest Polbruk Granito lub Nostalite Prima. W otoczeniu rustykalnych domów sprawdzi się również nawierzchnia wykonana z elementów Polbruk Petra, która przypomina wyglądem nieregularny ciosany kamień. – Na werandzie czy domowym tarasie warto też zastosować płyty, które będą korespondowały z naturalnym charakterem domów wiejskich. Dobrym zamiennikiem dla drewna może być choćby Forest Oak Brown lub Polbruk Lira w kolorze brązowym lub beżowym – mówi Główny Projektant, z firmy Polbruk.


Gdy już zaprojektujemy nawierzchnię, pora na wybór roślin do ogrodu rustykalnego. Roślinność nie powinna być w tym przypadku uporządkowana, ani tym bardziej doskonale przycięta i geometryczna. Zalecane jest stworzenie „kontrolowanego nieładu” z roślin, które są charakterystyczne dla rodzimego krajobrazu. Dominantami i punktami odniesienia w tak stworzonych kompozycjach będą drzewa – wierzba, brzoza, jarzębina, sosna, modrzew, jabłoń, śliwa czy grusza. W ich sąsiedztwie możemy umieścić krzewy, takie jak kalina, czarny bez, rokitnik czy tarnina. Czym byłyby jednak ogrody naszych babć bez kwiatów? W wiejskich ogródkach sprawdzą się więc świetnie róże, słoneczniki, malwy, floksy, piwonie i wiele innych kwiatów. Całość kompozycji można uzupełnić ziołami – lawendą, melisą, rumiankiem, miętą pieprzową czy koprem ogrodowym. Akcentem, który należy koniecznie wpleść w otoczenie w rustykalnym stylu, są elementy małej architektury. W przypadku mebli najlepiej będą pasować te wykonane z drewna lub wikliny. Z kolei jeśli chodzi o ogrodzenia, to wskazane są drewniane płoty lub murki układane z kamienia polnego. Doskonałym rozwiązaniem będzie tu betonowy murek Polbruk Albero, który dzięki imitującej kamień fakturze i kształcie kamiennych łupków przypomina historyczne konstrukcje rodem z włoskiej Toskanii. Oczywiście tak przygotowany ogród możemy wypełnić dekoracjami w postaci kół od wozu, obręczy, wiader cynowych czy na przykład pni, które zastąpią siedziska.


Powyższe rady co prawda nie sprawią, że staniemy się ekspertami przy projektowaniu otoczenia domów. Pomogą one jednak wskazać kierunek, w którym należy podążać, aby nasz ogród był spójny architektonicznie z bryłą budynku.


Galeria - budoskop.pl Porady | Jak dobrać nawierzchnie wokół posesji do stylu budynku, aby zachować spójność architektoniczną?

Jak dobrać nawierzchnie wokół posesji do stylu budynku, aby zachować spójność architektoniczną? zdj. 3
Jak dobrać nawierzchnie wokół posesji do stylu budynku, aby zachować spójność architektoniczną? zdj. 4
Jak dobrać nawierzchnie wokół posesji do stylu budynku, aby zachować spójność architektoniczną? zdj. 5
Jak dobrać nawierzchnie wokół posesji do stylu budynku, aby zachować spójność architektoniczną? zdj. 6
Jak dobrać nawierzchnie wokół posesji do stylu budynku, aby zachować spójność architektoniczną? zdj. 7
Jak dobrać nawierzchnie wokół posesji do stylu budynku, aby zachować spójność architektoniczną? zdj. 8
Jak dobrać nawierzchnie wokół posesji do stylu budynku, aby zachować spójność architektoniczną? zdj. 9
Jak dobrać nawierzchnie wokół posesji do stylu budynku, aby zachować spójność architektoniczną? zdj. 10
lista aktualności

Zobacz też:

Nowoczesna stodoła – jak dobrać kolor bramy, okien, drzwi zdj. 3

Nowoczesna stodoła – jak dobrać kolor bramy, okien, drzwi

Oszczędność formy i różnorodność rozwiązań... >>
Meble ogrodowe jak nowe – jakie rozwiązania wybrać? zdj. 2

Meble ogrodowe jak nowe – jakie rozwiązania wybrać?

Olej, lakierobejca czy impregnat? O tym,... >>
Co trzeba wiedzieć o kostce i płytach betonowych? zdj. 2

Co trzeba wiedzieć o kostce i płytach betonowych?

Uniwersalne, wytrzymałe, nowoczesne i...>>
Co na taras? Co na podjazd? Nie tylko design ma znaczenie zdj. 2

Co na taras? Co na podjazd? Nie tylko design ma znaczenie

Kształt, kolor, spójność ze stylem... >>
Kredyt hipoteczny z zerowym kosztem kredytowym zdj. 2

Kredyt hipoteczny z zerowym kosztem kredytowym

Zastanawiasz się, jak znaleźć najtańszy...>>
Mała architektura w nowoczesnym ogrodzie zdj. 2

Mała architektura w nowoczesnym ogrodzie

Ogród bez małej architektury jest jak... >>
Planuj jesienią – buduj wiosną zdj. 2

Planuj jesienią – buduj wiosną

Długie wieczory i jesienna słota to idealny... >>
Metody wykrywania nieszczelności w układzie klimatyzacji zdj. 3

Metody wykrywania nieszczelności w układzie klimatyzacji

Warunkiem prawidłowego działania...>>

Copyright 2013. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito