Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Metody wykrywania nieszczelności w układzie klimatyzacji
Zobacz:

Zobacz też:

Rewitalizacja obiektów przemysłowych a systemy oddymiania grawitacyjnego zdj. 2

Rewitalizacja obiektów...

Obecnie na rynku istnieje, stale rosnąca,... >>
Bramy garażowe na 2024 rok - przegląd najnowszych rozwiązań zdj. 2

Bramy garażowe na 2024 rok...

Od bram z indywidualnym wypełnieniem...>>
Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe zdj. 2

Systemy oddymiania...

Implementacja europejskich przepisów i norm... >>
Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła? zdj. 3

Na co zwrócić uwagę,...

Odpowiednie parametry techniczne, standard...>>
Zielone serce miasta - kompleks Eco City Katowice z fasadami aluminiowymi od Aluprof zdj. 2

Zielone serce miasta -...

Tworzenie mieszkańcom komfortowych i... >>
Trwała posadzka w oborze zdj. 2

Trwała posadzka w oborze

Polska wieś się zmienia, specjalizuje. W...>>
Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP zdj. 2

Trawa syntetyczna na...

Trawa syntetyczna pełni kluczową rolę,... >>
Ślusarka aluminiowa sposobem na poprawę komfortu akustycznego zdj. 2

Ślusarka aluminiowa...

Na co zwracać uwagę, wybierając okna...>>
Prawidłowe postępowanie ze zużytym sprzętem oświetleniowym. Niech Twoja firma świeci przykładem zdj. 2

Prawidłowe postępowanie ze...

W 2020 roku sprzedano w UE około 1,5... >>
Jakie okna, drzwi i bramę garażową wybrać do domu? Trendy na 2024 rok zdj. 2

Jakie okna, drzwi i bramę...

Podobnie jak w modzie czy w aranżacji...>>

budoskop.pl - Budownictwo porady

Metody wykrywania nieszczelności w układzie klimatyzacji

14-01-2020

Warunkiem prawidłowego działania klimatyzacji jest szczelność całego układu, w obrębie którego krąży tzw. czynnik roboczy. Dlatego też należy cyklicznie weryfikować klimatyzację pod kątem występowania nieszczelności. Miejsca pokryte korozją lub oleistym nalotem mogą sugerować obecność wycieku. Warto jednak, oprócz oględzin wzrokowych, zastosować dokładniejsze metody weryfikacji.


Środek pieniący do wykrywania nieszczelności


Najprostszą metodą wykrywającą nieszczelności w układzie klimatyzacji jest użycie specjalnego środka pieniącego. Sposób ten nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu. Rolę środka pieniącego może spełniać nawet roztwór wody ze zwykłym mydłem. Roztwór nanosi się na elementy takie jak węże, przewody, zawory i złączki. W momencie występowania nieszczelności roztwór zaczyna się pienić. Dużą zaletą tej metody jest jej prostota. Niestety ma też swoje wady. Podstawową jest brak możliwości sprawdzenia układu w miejscach trudno dostępnych, w których nie można rozpylić środka pieniącego.


Zastosowanie lamp UV


Kolejnym sposobem wykrywania nieszczelności jest zastosowanie lamp, które emitują promieniowanie ultrafioletowe. Aby metoda była skuteczna, odpowiednio wcześniej należy dodać do czynnika roboczego specjalny preparat nazywany kontrastem. Płyn kontrastowy, pod wpływem działania promieni UV, zabarwia się na kolor zielony lub jaskrawo żółty. Jeżeli środek nie został dodany podczas ostatniego serwisu klimatyzacji, to można go wstrzyknąć bezpośrednio przed przeprowadzeniem kontroli szczelności. W tym przypadku bardzo ważna jest ilość barwnika. Wstrzykując zbyt dużo, możemy wpłynąć negatywnie na żywotność sprężarki. Podczas stosowania lamp UV należy zadbać o specjalne okulary ochronne.


Metody wykrywania nieszczelności w układzie klimatyzacji zdj. 1Metody wykrywania nieszczelności w układzie klimatyzacji zdj. 2

fot. climapartner.pl


Elektroniczny wykrywacz nieszczelności


W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się urządzenia do sprawdzania wycieków czynnika chłodzącego. Umożliwiają one szybkie sprawdzenie całego układu, zachowując wysoką dokładność pomiaru. Wykrywacze nieszczelności są wyposażone w regulację czułości. Pozwala to na wykrycie nawet bardzo małych ubytków. W trakcie kontroli specjalna głowica pomiarowa jest przesuwana wzdłuż linii przewodów i kolejnych podzespołów układu. Ważna jest prędkość przemieszczenia sondy, która powinna oscylować w granicach 5 cm na sekundę. Głowica nie może być oddalona od badanego elementu o więcej niż 5 mm. Wykrycie wycieku jest sygnalizowane alarmem dźwiękowym.


Próba ciśnieniowa


Wykonanie próby ciśnieniowej opiera się na wprowadzeniu azotu pod wysokim ciśnieniem do opróżnionego układu. Wartość ciśnienia najczęściej nie przekracza 12 bar. W tym względzie należy się jednak kierować zaleceniami producenta danego modelu auta bądź układu klimatyzacji. Wykonując taką próbę samodzielnie, należy dodać do azotu specjalny barwnik, który pomoże w lokalizacji nieszczelności. Znamienny jest także charakterystyczny świst, jaki będzie dobiegał z miejsca, które uległo rozszczelnieniu. Po napełnieniu układu azotem należy odczekać 10-20 minut i zweryfikować wskazania manometrów. To pozwala stwierdzić ewentualny spadek ciśnienia w układzie.


Znanym dostawcą wysokiej klasy urządzeń do wykrywania nieszczelności jest Errecom. Ta włoska firma specjalizuje się w opracowywaniu produktów dedykowanych dla systemów chłodniczych oraz klimatyzacji. Wykrywanie nieszczelności w układzie klimatyzacji warto rozpocząć od najprostszych metod. Niemniej jednak to zastosowanie nowoczesnego sprzętu gwarantuje najwyższą dokładność diagnostyki.


Galeria - budoskop.pl Porady | Metody wykrywania nieszczelności w układzie klimatyzacji

Metody wykrywania nieszczelności w układzie klimatyzacji zdj. 3
Metody wykrywania nieszczelności w układzie klimatyzacji zdj. 4
lista aktualności

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito