Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Naprawa balkonu
Zobacz:

Firmy z artykułu

Zobacz też:

Sierpień w ogrodzie – czas na cięcie! zdj. 2

Sierpień w ogrodzie – czas...

Sierpień w ogrodzie to okres bardzo... >>
Cokół trwały i estetyczny zdj. 2

Cokół trwały i estetyczny

Porządnie wykonany cokół chroni elewację...>>
Taras z fasonem – wakacyjne miejsce spotkań dla całej rodziny zdj. 2

Taras z fasonem – wakacyjne...

Jaka jest najcenniejsza waluta świata? Czas!... >>
Wybierasz okna do domu? Zapytaj o wodoszczelność zdj. 2

Wybierasz okna do domu?...

Nieprzewidywalna pogoda to test dla drzwi i...>>
Aluminiowa drabina przegubowa. 4 powody, dla których ekipy budowlane powinny ją mieć zdj. 1

Aluminiowa drabina...

Drabina to podstawowe narzędzie w warsztacie... >>
Spędzasz urlop w domu? Ciesz się słońcem i nie narzekaj na upał zdj. 2

Spędzasz urlop w domu?...

Dostałeś upragniony urlop? Wykorzystaj go...>>
Nowy wymiar możliwości zdj. 2

Nowy wymiar możliwości

W architekturze kształtowanie przestrzeni... >>
Jakie rodzaje ścian można wznosić przy użyciu bloczków silikatowych? – poradnik zdj. 2

Jakie rodzaje ścian można...

Silikat to materiał budowlany, wytwarzany...>>
Jaką kosiarkę spalinową kupić - sprawdź nasz poradnik zdj. 3

Jaką kosiarkę spalinową...

Posiadanie zadbanego i równego trawnika,... >>
Ogród, taras, balkon i…salon – jak stworzyć ich spójną aranżację? zdj. 3

Ogród, taras, balkon...

Otwarta aranżacja salonu, kuchni i jadalni...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl - Budownictwo porady

Naprawa balkonu

06-11-2011

Balkony są szczególnie narażone na działanie czynników atmosferycznych. Co pewien czas róbmy przegląd jego powierzchni. Często niezbędną okazuje się także jego renowacja.

 

„Wartość użytkowa, estetyczna i materialna nieruchomości wzrasta poprzez dobudowanie balkonu. Odpowiednia wartość dodana nieruchomości prawie zawsze pokrywa wydatki na dobudowanie balkonu. Renowacja balkonu wymaga sporej wiedzy fachowej oraz szybkich i dających się łatwo zrealizować metod” - podpowiadają specjaliści firmy SCHÖCK. Remont będzie najczęściej niezbędny w przypadku balkonów zbudowanych kilkanaście lat temu. Nie wynika to jedynie z długotrwałego narażenia na deszcz, promieniowanie słoneczne oraz zmienne temperatury, ale często też z użycia do ich budowy oraz konserwacji produktów o nieco gorszej jakości, niż te, które stosujemy obecnie. Pierwszym, jednak już dość poważnym sygnałem może być pojawienie się rys oraz pęknięć w konstrukcji balkonu.

 

Źródło: SCHÖCK | Balkon może stać się wspaniałym miejscem na wypoczynek i relaks przy kawie – pod warunkiem, że nie zapomnimy o jego odpowiedniej konserwacji.

 

Budujemy balkon


Pamiętajmy, że także balkon jest elementem, który musi być zaprojektowany przez architekta oraz zbudowany przez specjalistę. Tylko wtedy będziemy mieli pewność dobrej jakości wykonania całej konstrukcji oraz poszczególnych warstw izolacyjnych. Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów jest beton komórkowy. Warto zastosować gotowe elementy prefabrykowane i po prostu wysunąć poza obrys budynku płyty stropowe z betonu – zbrojone górą oraz dołem. Bardzo dobre efekty termoizolacyjne uzyskujemy, łącząc płytę balkonową z budynkiem za pomocą specjalnych elementów, jak np. Iskorob firmy SCHÖCK.

 

Źródło: SCHÖCK | Zastosowanie specjalnych termołączników jest sposobem na uniknięcie mostków termicznych.


Najwięksi wrogowie: wilgoć i straty ciepła


Balkony umiejscawiamy raczej po nasłonecznionej stronie budynku, co umożliwi domownikom spędzanie tu miłych poranków przy kawie. Pamiętajmy jednak, że przez to różnice temperatur w ciągu doby mogą dochodzić nawet do kilkudziesięciu stopni C, co sprawia, że zarówno konstrukcja balkonu, jak i pokrywający ją materiał może ulegać odkształceniom. Uszkodzenia mechaniczne mogą natomiast wynikać z jednoczesnego oddziaływania wilgoci oraz zmiennych temperatur. Jeśli balkon nie posiada odpowiedniej izolacji, woda wnika w rysy i, zamarzając, rozsadza je.

 

Źródło: Bolix| Co kilka lat powinniśmy zrobić gruntowny przegląd balkonu – sprawdzić stan jego konstrukcji, ocenić, czy uszkodzenia są znaczne. Często potrzebne będą zabiegi renowacyjne, jak np. czyszczenie skorodowanej stali.

 

Jak podpowiadają eksperci firmy Bolix, „balkon, jako element konstrukcji budynku mający przeważnie bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, ulega procesom starzeniowym i korozyjnym. Zainicjowane procesy korozyjne są przyczyną przyspieszonej degradacji niektórych części balkonów. Powoduje to konieczność stosowania odpowiednich zabiegów renowacyjnych i naprawczych, których skuteczność zależy głównie od właściwej oceny aktualnego stanu materiałów konstrukcji i izolacji balkonu oraz zastosowania odpowiednich materiałów do naprawy. Materiały konstrukcji i izolacji balkonów narażone są w złożonych warunkach na szereg różnorodnych niekorzystnych oddziaływań. Niszczenie materiałów może występować w wyniku oddziaływania kilku czynników jednocześnie. Szczególnie niekorzystne jest zawilgocenie. Wilgoć jest bowiem czynnikiem przyspieszającym szereg procesów korozyjnych, których skutki bywają zróżnicowane. Najczęściej są widoczne w formie: zmiany połysku lub barwy, zawilgoceń i wykwitów solnych, zarysowań i pęknięć, zmiany struktury i własności mechanicznych materiałów. W wyniku działania CO2 , zawartego w powietrzu, beton ulega karbonizacji, co powoduje obniżenie jego pH. Zobojętniony beton nie spełnia właściwej roli ochronnej dla stali, która wówczas ulega korozji, stopniowo zmniejszając swoją wytrzymałość. Produkty korozji zwiększają objętość stali, co w konsekwencji często powoduje rozsadzanie betonu. Naprawa uszkodzonego balkonu musi być wykonana w odpowiednim czasie i powinna polegać na zabezpieczeniu antykorozyjnym stali, naprawie i reprofilacji powierzchni betonowej.” Wilgoć pociąga za sobą dalsze zniszczenia powierzchni oraz konstrukcji balkonu. Żelbet może ulec korozji, a w zawilgoconych rysach i szparach szybką rozwiną się szkodliwe dla zdrowia pleśń i grzyby. Nie wspominając już o tym, że przez zawilgocony materiał znacznie szybciej ucieka ciepło.


Renowacja


Do renowacji balkonów możemy użyć kompletnego systemu oferowanego m.in. przez firmę Bolix, w której składzie znajdziemy środki antykorozyjne, specjalne podkłady i powłoki renowacyjne oraz impregnaty przeznaczone do danych materiałów. Przed rozpoczęciem prac renowacyjnych powinniśmy odpowiednio oczyścić i przygotować podłoże. W tym celu usuńmy stare okładziny i pokrycia, pozbądźmy się brudu, kurzu, tłustych plam. Następnie sprawdźmy, w jakim stanie jest balkon – oceńmy zniszczenia, rysy i skruszenia materiału. Skujmy skruszały beton, a pęknięcia odpowiednio pogłębmy. Niezbędne będzie ułożenie nowej warstwy izolacyjnej, która ochroni nasz balkon przed wilgocią.

 

Źródło: Bolix| Na rynku dostępne są kompleksowe systemy do renowacji balkonów.


Balkon – mostek termiczny


Przy okazji remontu balkonu dobrym pomysłem będzie również wykonanie jego termoizolacji. Tego typu produkty oferuje m.in. firma SCHÖCK. Balkony to po ścianach oraz stolarce okiennej i drzwiowej największy potencjalny mostek termiczny. Ciągłość izolacji termicznej na styku stropu oraz konstrukcji balkonu zostaje przerwana – tym samym zapotrzebowanie budynku na energię jest większe, a my więcej płacimy za ogrzewanie. Ponadto, jeśli zbudujemy balkon, w pobliżu stropu może pojawić się zjawisko wykraplania pary wodnej. Musimy więc zadbać także o odpowiednią wentylację, aby zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza we wnętrzu, co zapobiegnie powstawaniu pleśni oraz dodatkowym stratom energii.

 

Pamiętajmy, że obecność balkonu może zwiększyć cenę budynku na rynku nieruchomości. Zadbajmy o jego odpowiednią renowację oraz izolację. Będzie piękną ozdobą domu, a my zyskamy pewność, że nic nie zagraża jego konstrukcji.

 

   

Czy wiesz, że...?

 

Balkony są szczególnie narażone na działanie czynników atmosferycznych. Co pewien czas róbmy przegląd jego powierzchni. Często niezbędną okazuje się także jego renowacja.

 

 

 

Autor: Iwona Bortniczuk

 

Galeria - budoskop.pl Porady | Naprawa balkonu:

lista aktualności

Zobacz też:

Sierpień w ogrodzie – czas na cięcie! zdj. 2

Sierpień w ogrodzie – czas na cięcie!

Sierpień w ogrodzie to okres bardzo... >>
Cokół trwały i estetyczny zdj. 2

Cokół trwały i estetyczny

Porządnie wykonany cokół chroni elewację...>>
Taras z fasonem – wakacyjne miejsce spotkań dla całej rodziny zdj. 2

Taras z fasonem – wakacyjne miejsce spotkań dla całej rodziny

Jaka jest najcenniejsza waluta świata? Czas!... >>
Wybierasz okna do domu? Zapytaj o wodoszczelność zdj. 2

Wybierasz okna do domu? Zapytaj o wodoszczelność

Nieprzewidywalna pogoda to test dla drzwi i...>>
Spędzasz urlop w domu? Ciesz się słońcem i nie narzekaj na upał zdj. 2

Spędzasz urlop w domu? Ciesz się słońcem i nie narzekaj na upał

Dostałeś upragniony urlop? Wykorzystaj go...>>
Nowy wymiar możliwości zdj. 2

Nowy wymiar możliwości

W architekturze kształtowanie przestrzeni... >>
Jaką kosiarkę spalinową kupić - sprawdź nasz poradnik zdj. 3

Jaką kosiarkę spalinową kupić - sprawdź nasz poradnik

Posiadanie zadbanego i równego trawnika,... >>

Copyright 2013. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito