Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Elewacja – jak przygotować się do termomodernizacji domu?
Zobacz:

Firmy z artykułu

Zobacz też:

Idealna nawierzchnia wokół domu. Zadbaj o kostkę i płyty z betonu! zdj. 1

Idealna nawierzchnia wokół...

Atrakcyjny wygląd tarasów, alejek oraz... >>
Co na schody zewnętrzne zamiast naturalnego kamienia? zdj. 2

Co na schody zewnętrzne...

Schody są nieodłącznym elementem każdego...>>
Działki z przetargu od gminy lub miasta - jak kupić? zdj. 2

Działki z przetargu od...

Jeśli chcemy kupić działkę położoną w... >>
Montaż okien i drzwi w nowoczesnym wydaniu zdj. 2

Montaż okien i drzwi w...

Finis coronat opus, czyli koniec wieńczy...>>
Komfortowy podjazd. O czym warto pomyśleć przy jego budowie? zdj. 3

Komfortowy podjazd. O czym...

Podjazd powinien był trwały, bezpieczny i... >>
Dri-Design - swoboda projektowania niezwykłych elewacji zdj. 2

Dri-Design - swoboda...

Korzystanie z prefabrykowanych elementów...>>
Ogrodzenie optymalne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia? zdj. 2

Ogrodzenie optymalne. Na co...

Budowa ogrodzenia to jedna z ostatnich... >>
System modułowy Kingspan Evolution - fasadowa wolność wyboru zdj. 2

System modułowy Kingspan...

Prefabrykowane systemy elewacyjne i swoboda...>>
Zielone przestrzenie w budynkach jako remedium na negatywne skutki niezrównoważonej urbanizacji zdj. 2

Zielone przestrzenie w...

Proces urbanizacji w ciągu ostatnich... >>
Gładka czy płukana? Jaką kostkę wybrać na nawierzchnię? zdj. 2

Gładka czy płukana? Jaką...

Wielkość, kolor, grubość, kształt, styl i...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl - Budownictwo porady

Elewacja – jak przygotować się do termomodernizacji domu?

13-01-2020

Nawet przy temperaturze rzędu kilku stopni Celsjusza przebywanie w pozbawionym izolacji termicznej budynku jest mało komfortowe. Coraz więcej obiektów zyskuje więc „okrycie” w postaci ocieplenia, tym bardziej, że można tu skorzystać z dofinansowania. Jeśli do tej pory zwlekaliśmy z przeprowadzeniem takich prac, teraz możemy wykorzystać czas spędzony w domu, aby dokładnie się do nich przygotować i zaplanować działanie, które wpłynie pozytywnie na komfort domowników oraz pozwoli obniżyć rachunki za ogrzewanie.


W dobie ograniczenia mobilności i konieczności pozostania w domu, wiele osób decyduje się na wykonanie zaległych prac remontowo-budowlanych. Ten czas można również spożytkować na zaplanowanie inwestycji w termomodernizację budynku. Przez ściany zewnętrzne bez izolacji termicznej może uciekać do 25-30% ciepła. Nawet mocno dogrzane pomieszczenie szybko się więc wychładza. Wyraźnie odczuwamy to zarówno my, jak i nasza kieszeń – wydatki na ogrzewanie stanowią znaczną część domowego budżetu. Rozwiązaniem jest ocieplenie obiektu, co wpływa też korzystnie na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Taka inwestycja może wiązać się ze znacznymi wydatkami, więc warto skorzystać z dofinansowania.


Elewacja – jak przygotować się do termomodernizacji domu? zdj. 1

fot. FOVEO TECH


Systemowe rozwiązania


Przy termoizolacji ścian zewnętrznych budynku kluczowy jest odpowiedni dobór materiału ociepleniowego i jego grubości. Najpopularniejszą stosowaną w Polsce metodą jest system bezspoinowy (BSO, określany też jako metoda lekka-mokra) z wykorzystaniem styropianu lub wełny mineralnej. Styropian jest stosunkowo lekki, łatwy w transporcie i obróbce, co przekłada się również na koszty jego zastosowania. Wełna mineralna dobrze sprawdza się z kolei w obiektach szczególnie zagrożonych możliwością wystąpienia pożaru. Z uwagi na dużą izolacyjność akustyczną, nadaje się też do użycia w miejscach o wysokim natężeniu hałasu. Rodzaj i grubość materiału termoizolacyjnego powinna być dopasowana do konstrukcji i specyfiki budynku.


Termomodernizacja domu ma wpływ nie tylko na poprawę jego efektywności energetycznej, lecz także na estetykę – zadbana elewacja zdobi i chroni budynek przed działaniem czynników atmosferycznych oraz zabrudzeniami. W metodzie bezspoinowej wykończenie ocieplonej fasady stanowi tynk i farba elewacyjna. Optymalnym rozwiązaniem jest tu wybór jednego, kompletnego systemu, dzięki czemu zyskujemy pewność, że wszystkie wchodzące w jego skład wyroby (jak np. zaprawa klejąca, grunt, tynk oraz farba) będą do siebie dobrze dopasowane, a same prace montażowe przebiegną sprawnie. – Nawet 13 lat gwarancji ochrony przed glonami i grzybami możemy zyskać, stosując system ociepleniowy FOVEO TECH na wełnę mineralną lub styropian. Do wyboru mamy tu m.in. tynki i farby silikonowe, które cechują się najwyższą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne, korozję biologiczną oraz zabrudzenia. Pamiętajmy przy tym, aby prace powierzyć fachowej, certyfikowanej ekipie wykonawców – mówi Anna Szymaszek, Specjalista ds. PR Produktowego w FFiL Śnieżka S.A. Przy doborze rodzaju farby i tynku elewacyjnego trzeba zwrócić uwagę na to, że w przypadku wełny mineralnej nie należy używać tynków o niskiej paroprzepuszczalności, takich jak np. akrylowy.


Jak uzyskać wsparcie?


Jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest tzw. niska emisja, powstająca na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem przestarzałych źródeł ciepła oraz niskiej jakości paliwa. Sama wymiana starszych pieców jest jednak niewystarczająca, gdyż bez odpowiedniej izolacji energia cieplna będzie „uciekać” na zewnątrz. Przy inwestycji w termomodernizację budynku możemy, w zależności od wysokości miesięcznych dochodów, uzyskać dotację lub pożyczkę w ramach programu „Czyste Powietrze” i przeznaczyć ją m.in. na ocieplenie ścian i dachu z użyciem styropianu lub wełny mineralnej czy też montaż stolarki okiennej – maksymalna kwota dofinansowania to 53 tys. złotych. Wniosek składa się poprzez lokalny Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – szczegółowe informacje, takie jak: opis programu, wzory wniosków, wymagania techniczne oraz zasady udzielania dofinansowania znajdziemy na stronie internetowej danego WFOŚiGW.


Inną możliwością wsparcia jest skorzystanie z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki niej właściciele stojących już domów jednorodzinnych mogą odliczyć od podatku nawet 53 tys. złotych przez trzy lata. Obejmuje ona zarówno zakup materiałów budowlanych, jak i opłatę usług (np. montażu), a więc także wyroby i prace związane z ociepleniem budynku. Własne inicjatywy w sprawie pozyskania środków i udzielania wsparcia finansowego dla mieszkańców w zadaniach z zakresu termoizolacji podejmują też gminy. Warto sprawdzić informacje na ten temat na stronie internetowej urzędu. Każda gmina może uchwalić swój program, a więc wysokości dotacji na terenie kraju mogą się różnić.


Wiele domów w Polsce zostało zbudowanych w czasach, gdy nie stosowano jeszcze skutecznej izolacji termicznej. Dzięki wykonaniu termomodernizacji, zgodnie z zasadą, że najtańsza energia to ta zaoszczędzona, możemy znacząco ograniczyć koszty ogrzewania i zyskać zdrowy mikroklimat przez cały rok. Jeśli odpowiednio się przygotujemy i zaplanujemy prace, łatwiej je będzie przeprowadzić – wybór kompletnych systemów i fachowych wykonawców to oszczędność czasu oraz pieniędzy – zarówno na etapie inwestycji, jak i późniejszej eksploatacji obiektu.


Galeria - budoskop.pl Porady | Elewacja – jak przygotować się do termomodernizacji domu?

Elewacja – jak przygotować się do termomodernizacji domu? zdj. 2
Elewacja – jak przygotować się do termomodernizacji domu? zdj. 3
Elewacja – jak przygotować się do termomodernizacji domu? zdj. 4
Elewacja – jak przygotować się do termomodernizacji domu? zdj. 5
Elewacja – jak przygotować się do termomodernizacji domu? zdj. 6
lista aktualności

Zobacz też:

Co na schody zewnętrzne zamiast naturalnego kamienia? zdj. 2

Co na schody zewnętrzne zamiast naturalnego kamienia?

Schody są nieodłącznym elementem każdego...>>
Działki z przetargu od gminy lub miasta - jak kupić? zdj. 2

Działki z przetargu od gminy lub miasta - jak kupić?

Jeśli chcemy kupić działkę położoną w... >>
Montaż okien i drzwi w nowoczesnym wydaniu zdj. 2

Montaż okien i drzwi w nowoczesnym wydaniu

Finis coronat opus, czyli koniec wieńczy...>>
Komfortowy podjazd. O czym warto pomyśleć przy jego budowie? zdj. 3

Komfortowy podjazd. O czym warto pomyśleć przy jego budowie?

Podjazd powinien był trwały, bezpieczny i... >>
Dri-Design - swoboda projektowania niezwykłych elewacji zdj. 2

Dri-Design - swoboda projektowania niezwykłych elewacji

Korzystanie z prefabrykowanych elementów...>>
System modułowy Kingspan Evolution - fasadowa wolność wyboru zdj. 2

System modułowy Kingspan Evolution - fasadowa wolność wyboru

Prefabrykowane systemy elewacyjne i swoboda...>>
Gładka czy płukana? Jaką kostkę wybrać na nawierzchnię? zdj. 2

Gładka czy płukana? Jaką kostkę wybrać na nawierzchnię?

Wielkość, kolor, grubość, kształt, styl i...>>

Copyright 2013. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito