Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Ogrodowe sposoby na wodę
Zobacz:

Firmy z artykułu

Zobacz też:

Nowoczesne kwietniki ogrodowe z betonu zdj. 2

Nowoczesne kwietniki...

Beton to materiał, z którego powstaje coraz... >>
Naturalne wzory zawsze w modzie zdj. 2

Naturalne wzory zawsze w...

Rysunek słojów drewna i sęków, faktura...>>
Przywrócić świetność dawnym bryłom – przykłady modelowych renowacji w systemach ALUPROF zdj. 3

Przywrócić świetność dawnym...

Rewitalizacja pereł dawnej architektury jest... >>
Zbuduj zielony podjazd zdj. 2

Zbuduj zielony podjazd

Nie zawsze podjazd do przydomowego garażu...>>
Współczesne dylematy inwestorów, czyli jaką osłonę przed słońcem wybrać do domu? zdj. 2

Współczesne dylematy...

Słońce jest źródłem światła i ciepła, a... >>
Okna zabezpieczone przed włamaniem. 3 elementy, które pozwolą Ci spać spokojnie podczas urlopu zdj. 2

Okna zabezpieczone przed...

Tegoroczne lato jest wyjątkowe. Po...>>
Bez światła nie ma architektury zdj. 2

Bez światła nie ma...

Światło zawsze pełniło niebagatelną funkcję,... >>
Wybieramy podtynkowe systemy roletowe zdj. 2

Wybieramy podtynkowe...

Rolety zewnętrzne zabezpieczają nie tylko...>>
Ogrodowe sposoby na wodę zdj. 2

Ogrodowe sposoby na wodę

W czerwcu obchodziliśmy Światowy Dzień Walki... >>
EFEKTownie na elewacji zdj. 3

EFEKTownie na elewacji

Gdy spędzamy sporo czasu w przydomowym...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl - Budownictwo porady

Ogrodowe sposoby na wodę

14-07-2020

W czerwcu obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem oraz Suszą i chociaż aktualnie trend związany z długotrwałym brakiem opadów deszczu na szczęście się odwrócił, to warto podkreślić, że niedobory wody w Polsce są nadal faktem. Warto zatem troszczyć się o jej gromadzenie i oszczędzać ten cenny zasób we własnym domostwie, korzystając z alternatywnych metod jego pozyskiwania. Jak zbierać deszczówkę, a jednocześnie zadbać o piękną aranżację ogrodu? Podpowiadamy!


Woda to źródło życia. Jest składnikiem wszystkich organizmów żywych, a co za tym idzie okazuje się niezbędna do ich prawidłowego funkcjonowania i rozwoju. Potrzebuje jej człowiek i jego otoczenie. Każdy, kto posiada ogród i chce, aby w sezonie prezentował się pięknie, musi co jakiś czas nawadniać roślinność. Co więcej, zorganizowanie przydomowej retencji to nie tylko doskonały sposób na suszę, lecz także magazynowanie wody z opadów wtedy, gdy jest jej nadmiar, aby mieć ją „pod kontrolą”. Co zrobić, aby korzystać z zasobów tego drogocennego płynu rozsądnie, a jednocześnie cieszyć oczy soczystą zielenią?


Ogrodowe sposoby na wodę zdj. 1

fot. FFiL Śnieżka SA


Co do kropli


Ogród to doskonałe miejsce na wypoczynek, otoczenie przyrody działa na człowieka kojąco. W dobie zagrożenia epidemicznego, gdy ograniczamy wyjazdy, doceniamy taką przestrzeń jeszcze bardziej. Dlatego warto zadbać o jej wygląd, w tym przede wszystkim o kondycję roślin, a więc ich porządne nawodnienie. Najprostszą opcją byłoby podlewanie trawy, kwiatów i krzewów przy wykorzystaniu zasobów wodociągowych, ale z pewnością szybko przekonalibyśmy się, że to rozwiązanie mało ekologiczne i dość kosztowne. Jest wiele innych sposobów, aby nasz zielony gaj tętnił życiem, małym kosztem i w duchu eko.


Pierwszą z propozycji jest magazynowanie deszczówki, którą, z uwagi na właściwości (taka woda jest miękka, nie ma w niej magnezu i potasu, nie zawiera również chloru), roślinność dużo lepiej przyswaja. Pojemny zbiornik ustawiamy przy elewacji domu, w miejscu zacienionym, aby nie namnażały się w nim bakterie czy glony. Oczywiście istnieją specjalistyczne systemy do tego celu, instalowane nawet pod ziemią, ale na początek wystarczy nam beczka z kranem u dołu, co pozwoli wygodnie czerpać wodę czy podłączyć wąż ogrodowy. Aby dobrze wkomponować ją w przestrzeń przydomową, możemy zrobić prostą obudowę z deszczułek. – Pamiętajmy, że zawszy, gdy używamy drewna w naszym ogrodzie, należy je zabezpieczyć odpowiednimi preparatami przed działaniem warunków atmosferycznych. Do tego celu możemy użyć Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Ogrodowego VIDARON lub Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej VIDARON, w zależności od tego, jaki efekt wykończenia chcemy uzyskać – bardziej matowy czy raczej błyszczący – tłumaczy Anna Szymaszek, Specjalista ds. PR Produktowego w FFiL Śnieżka SA.


Pięknie i kwieciście


Coraz częściej w polskich domostwach tradycyjne trawniki zastępują łąki kwietne (ewentualnie funkcjonują tuż obok nich). Dzięki temu rozwiązaniu nawet w domu w mieście możemy poczuć się sielsko niczym na wsi. A co najważniejszej taka bioróżnorodna, piękna, a przy tym mało wymagająca zieleń, wspomaga bioretencję i jest odporna na ewentualną suszę. Jak to działa? Złożony system korzeniowy roślin wiąże wodę deszczową w glebie, zatrzymując wilgoć dłużej niż trawnik, wpływa ponadto pozytywnie na bilans wód gruntowych. Taka roślinność sprzyja też owadom zapylającym. W dodatku możemy zbierać z niej atrakcyjne plony, np. jadalne kwiaty czy szczaw i komponować z nich smaczne potrawy. Przed wysiewem kwietnej łąki, pamiętajmy jednak, że należy przygotować pod nią dobrze glebę – spulchnić ją i wyrównać. Przy takiej boho zieleni możemy postawić drewnianą ławeczkę czy huśtawkę z bali – jedną i drugą konstrukcję wykonamy bez problemu samodzielnie. Możemy też zaaranżować drewnianą pergolę, która zapewni delikatnej ogrodowej roślinności pożądany cień. – Olej, lakierobejca czy impregnat? O tym, jaki produkt wykorzystać do malowania i renowacji drewna w ogrodzie decyduje kilka czynników, np. rodzaj drewna. Dobre dopasowanie wyrobu do zadania sprawi, że prace przebiegną szybko, a my będziemy mogli w pełni cieszyć się pięknym wyglądem drewnianych mebli, które dzięki naszym działaniom zyskają nowe życie. Warto wybrać sprawdzone rozwiązania – podpowiada Anna Szymaszek.


Ogród to magiczne miejsce w każdym domostwie. Warto dbać o zasadzoną w nim roślinność, ale w sposób możliwie najbardziej oszczędny. Ważna jest odpowiednia aranżacja ogrodowej zieleni i architektury oraz zabezpieczenie wody deszczowej. Na przydomową retencję deszczówki możemy nawet otrzymać dofinansowanie z programów realizowanych przez samorządy. To się opłaca, a więc do dzieła!


Galeria - budoskop.pl Porady | Ogrodowe sposoby na wodę

Ogrodowe sposoby na wodę zdj. 2
Ogrodowe sposoby na wodę zdj. 3
Ogrodowe sposoby na wodę zdj. 4
Ogrodowe sposoby na wodę zdj. 5
Ogrodowe sposoby na wodę zdj. 6
lista aktualności

Zobacz też:

Nowoczesne kwietniki ogrodowe z betonu zdj. 2

Nowoczesne kwietniki ogrodowe z betonu

Beton to materiał, z którego powstaje coraz... >>
Naturalne wzory zawsze w modzie zdj. 2

Naturalne wzory zawsze w modzie

Rysunek słojów drewna i sęków, faktura...>>
Zbuduj zielony podjazd zdj. 2

Zbuduj zielony podjazd

Nie zawsze podjazd do przydomowego garażu...>>
Bez światła nie ma architektury zdj. 2

Bez światła nie ma architektury

Światło zawsze pełniło niebagatelną funkcję,... >>
Wybieramy podtynkowe systemy roletowe zdj. 2

Wybieramy podtynkowe systemy roletowe

Rolety zewnętrzne zabezpieczają nie tylko...>>
Ogrodowe sposoby na wodę zdj. 2

Ogrodowe sposoby na wodę

W czerwcu obchodziliśmy Światowy Dzień Walki... >>
EFEKTownie na elewacji zdj. 3

EFEKTownie na elewacji

Gdy spędzamy sporo czasu w przydomowym...>>

Copyright 2013. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito