Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Ogrodzenie optymalne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia?
Zobacz:

Firmy z artykułu

Zobacz też:

Co na schody zewnętrzne zamiast naturalnego kamienia? zdj. 2

Co na schody zewnętrzne...

Schody są nieodłącznym elementem każdego... >>
Działki z przetargu od gminy lub miasta - jak kupić? zdj. 2

Działki z przetargu od...

Jeśli chcemy kupić działkę położoną w...>>
Montaż okien i drzwi w nowoczesnym wydaniu zdj. 2

Montaż okien i drzwi w...

Finis coronat opus, czyli koniec wieńczy... >>
Komfortowy podjazd. O czym warto pomyśleć przy jego budowie? zdj. 3

Komfortowy podjazd. O czym...

Podjazd powinien był trwały, bezpieczny i...>>
Dri-Design - swoboda projektowania niezwykłych elewacji zdj. 2

Dri-Design - swoboda...

Korzystanie z prefabrykowanych elementów... >>
Ogrodzenie optymalne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia? zdj. 2

Ogrodzenie optymalne. Na co...

Budowa ogrodzenia to jedna z ostatnich...>>
System modułowy Kingspan Evolution - fasadowa wolność wyboru zdj. 2

System modułowy Kingspan...

Prefabrykowane systemy elewacyjne i swoboda... >>
Zielone przestrzenie w budynkach jako remedium na negatywne skutki niezrównoważonej urbanizacji zdj. 2

Zielone przestrzenie w...

Proces urbanizacji w ciągu ostatnich...>>
Gładka czy płukana? Jaką kostkę wybrać na nawierzchnię? zdj. 2

Gładka czy płukana? Jaką...

Wielkość, kolor, grubość, kształt, styl i... >>
Architektoniczne Systemy fasadowe Kingspan Evolution zdj. 2

Architektoniczne Systemy...

Modułowy system fasadowy Evolution to...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl - Budownictwo porady

Ogrodzenie optymalne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia?

03-12-2020

Budowa ogrodzenia to jedna z ostatnich czynności przy wznoszeniu domu, ale niezwykle istotna. Wybór optymalnego rozwiązania może nie być łatwy, dlatego warto wiedzieć, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę.


Ogrodzenie wyznacza zewnętrzną granicę posesji. Przede wszystkim chroni własność i buduje prywatność, ale także jest istotnym elementem otoczenia domu, posiadającym określone walory estetyczne i dlatego musi stanowić spójną całość z resztą aranżacji. Liczba dostępnych na rynku rozwiązań, z których można wznieść ogrodzenie, jest olbrzymia. Coraz bardziej popularnym i szybkim w wykonaniu sposobem jest wykorzystanie do budowy ogrodzenia bloczków betonowych. Atutem takiego rozwiązania jest też ciekawy i designerski wygląd. Warstwa wierzchnia bloczków może mieć wygląd betonu lub fakturę, która do złudzenia przypomina naturalny kamień. Ogrodzenie o takiej estetyce niewątpliwie doda posesji ekskluzywnego charakteru, a także będzie świetnie komponować się z nowoczesnymi budynkami. Jeśli zdecydujemy się na ogrodzenie z prefabrykatów betonowych, warto rozważyć kilka istotnych kwestii.


Ogrodzenie optymalne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia? zdj. 1

fot. Polbruk


Bariera akustyczna czy więcej światła?


Przed wzniesieniem ogrodzenia dookoła działki warto zastanowić się, czy ma ono mieć formę jednolitego muru, czy może powinno być ażurowe. Generalnie dopuszczalne jest również łączenie obu rozwiązań, bo działka może mieć przecież bardzo zróżnicowane otoczenie. W sytuacji, gdy dom znajduje się blisko ruchliwej ulicy, warto zainwestować w ogrodzenie pełne. Po pierwsze będzie ono stanowić barierę akustyczną, a po drugie chronić domowników przed ciekawskimi spojrzeniami osób przechodzących ulicą. W przypadku wyboru litego, wysokiego muru, warto w jego sąsiedztwie zasadzić rośliny pnące, nieco odmieni to jego charakter, przełamie szarą kolorystkę tła i pozwoli uzyskać ciekawy efekt wizualny. Mankamentem litego muru jest jednak ograniczony dostęp światła do ogrodu, więc w tym przypadku należy zrobić nasadzenia z roślin cieniolubnych, albo zbudować ogrodzenie ażurowe. Co prawda nie będzie ono stanowiło idealnej bariery akustycznej i słabiej będzie chronić prywatność, ale z drugiej strony zapewni optymalne doświetlenie ogrodu. Oczywiście oba rozwiązania można bez problemu łączyć w taki sposób, aby jak najlepiej dopasować ogrodzenie do otoczenia działki, na której położony jest dom.


Design też się liczy


Kolejną bardzo istotną kwestią, którą warto rozstrzygnąć przed rozpoczęciem budowy, jest dobór wyglądu ogrodzenia, który musi być spójny z całością założenia architektonicznego. W nowoczesnych aranżacjach sprawdzą się prefabrykaty betonowe o fakturze gładkiej, takie jak na przykład Polbruk Neo. Poszczególne elementy posiadają wymiar 20x60 cm oraz wysokość 10 cm, ogrodzenie wieńczy się daszkiem o wys. 5 cm. Bloczki Neo występują w trzech wersjach kolorystycznych - grafitowej, stalowej i orzechowej. Można z nich zbudować zarówno wysoki mur, jak i ażurową wersję ogrodzenia. W tym drugim wariancie, z Neo można wznieść dolną część muru i słupki. Pomiędzy nimi jest miejsce na przęsła ogrodzeniowe wykonane z metalu, drewna lub desek kompozytowych.


Alternatywnym rozwiązaniem, które świetnie wpasowuje się także w architekturę rustykalną i tradycyjną, jest ogrodzenie z betonowych pustaków Antara II o fakturze łupanej. Przypominają one naturalny kamień, dzięki czemu wzniesione z nich ogrodzenie wygląda jak prawdziwy kamienny mur. Każdy z betonowych prefabrykatów posiada grubość 20 cm i wymiary 20x40 cm, a całą konstrukcję wieńczy się dedykowanym jej płaskim lub dwuspadowym daszkiem. Antara II występuje aż w czterech kolorach: paloma, latte, nerino oraz grafit.


Po podjęciu decyzji dotyczącej pożądanego designu ogrodzenia, warto też wiedzieć, jak je samodzielnie wykonać. Okazuje się, że nie jest to bardzo skomplikowane.


Jak wznieść „mur” dookoła posesji


Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać przy wznoszeniu ogrodzenia z bloczków betonowych, jest wytyczenie jego przebiegu w terenie. Następnie trzeba wykonać fundament o szerokości minimum 30 cm i głębokości do strefy przemarzania charakterystycznej dla danego regionu geograficznego. Po 24 godzinach wykonuje się szalunki ławy żelbetowej. Jej wysokość to minimum 30 cm, zaś szerokość nie powinna przekraczać szerokości samego muru. W ławie należy umieścić elementy zbrojenia, które wzmocnią fundament oraz umożliwią przygotowanie konstrukcji pod wzniesienie słupków. Następnie elementy poziome należy zalać betonem klasy C20/25. Po tej czynności wykonujemy izolację poziomą, która zapobiega podsiąkaniu kapilarnemu wilgoci i niszczeniu ogrodzenia od strony gruntu. Kolejnym etapem jest już montaż ogrodzenia, którego elementy łączymy na mokro z użyciem zaprawy. Oczywiście trzeba pamiętać także o tym, że w przypadku montażu przęseł, bramy lub furtki, konieczne jest wykonanie odpowiednich mocowań i zachowanie właściwych rozstawów pomiędzy słupkami. Ogrodzenie można zwieńczyć daszkiem, który ochroni jego konstrukcję przed warunkami atmosferycznymi.


Kalkulacja kosztu ogrodzenia


W celu ułatwienia wyboru najbardziej optymalnego modelu ogrodzenia można skorzystać z dostępnego w sieci, specjalnego kalkulatora ogrodzeń, który umożliwia zaprojektowanie ogrodzenia oraz obliczenie ilości potrzebnych do jego budowy materiałów. Kalkulator ogrodzeń Polbruk pozwala dokonać szacunkowej wyceny kompletnego ogrodzenia z bloczków Polbruk. Jest to bezpłatne i niezwykle proste w obsłudze narzędzie kalkulacyjne, dzięki któremu można samodzielnie i wygodnie zaprojektować ogrodzenie. Atutem programu jest możliwość modyfikacji każdego elementu ogrodzenia w zależności od potrzeb. W kilku krokach można zmienić wymiary furtki, przęseł, ilości warstw muru, a każda zmiana widoczne jest dzięki podglądowi 3D.


Tak w skrócie wygląda proces wyboru i budowy ogrodzenia z nowoczesnych prefabrykatów. Jeśli po wykonanych pracach zostaną bloczki betonowe, to warto zastanowić się nad wykorzystaniem ich do aranżacji ogrodu. Można z nich wznieść np. murki oporowe, wygodne ławki, designerskie kwietniki czy oryginalną obudowę fontanny. Bloczki z pustaków betonowych można również wykorzystać do budowy strefy wypoczynkowej i betonowych mebli tarasowych.


Galeria - budoskop.pl Porady | Ogrodzenie optymalne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia?

Ogrodzenie optymalne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia? zdj. 2
Ogrodzenie optymalne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia? zdj. 3
Ogrodzenie optymalne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia? zdj. 4
Ogrodzenie optymalne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia? zdj. 5
Ogrodzenie optymalne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia? zdj. 6
Ogrodzenie optymalne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia? zdj. 7
Ogrodzenie optymalne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia? zdj. 8
Ogrodzenie optymalne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia? zdj. 9
Ogrodzenie optymalne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia? zdj. 10
Ogrodzenie optymalne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia? zdj. 11
Ogrodzenie optymalne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia? zdj. 12
Ogrodzenie optymalne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia? zdj. 13
lista aktualności

Zobacz też:

Co na schody zewnętrzne zamiast naturalnego kamienia? zdj. 2

Co na schody zewnętrzne zamiast naturalnego kamienia?

Schody są nieodłącznym elementem każdego... >>
Działki z przetargu od gminy lub miasta - jak kupić? zdj. 2

Działki z przetargu od gminy lub miasta - jak kupić?

Jeśli chcemy kupić działkę położoną w...>>
Montaż okien i drzwi w nowoczesnym wydaniu zdj. 2

Montaż okien i drzwi w nowoczesnym wydaniu

Finis coronat opus, czyli koniec wieńczy... >>
Komfortowy podjazd. O czym warto pomyśleć przy jego budowie? zdj. 3

Komfortowy podjazd. O czym warto pomyśleć przy jego budowie?

Podjazd powinien był trwały, bezpieczny i...>>
Dri-Design - swoboda projektowania niezwykłych elewacji zdj. 2

Dri-Design - swoboda projektowania niezwykłych elewacji

Korzystanie z prefabrykowanych elementów... >>
System modułowy Kingspan Evolution - fasadowa wolność wyboru zdj. 2

System modułowy Kingspan Evolution - fasadowa wolność wyboru

Prefabrykowane systemy elewacyjne i swoboda... >>
Gładka czy płukana? Jaką kostkę wybrać na nawierzchnię? zdj. 2

Gładka czy płukana? Jaką kostkę wybrać na nawierzchnię?

Wielkość, kolor, grubość, kształt, styl i... >>

Copyright 2013. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito