Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Okna energooszczędne
Zobacz:

Zobacz też:

Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej zdj. 2

Nowoczesne technologie w...

...czyli jak zastosowanie nowinek... >>
Rewitalizacja obiektów przemysłowych a systemy oddymiania grawitacyjnego zdj. 2

Rewitalizacja obiektów...

Obecnie na rynku istnieje, stale rosnąca,...>>
Bramy garażowe na 2024 rok - przegląd najnowszych rozwiązań zdj. 2

Bramy garażowe na 2024 rok...

Od bram z indywidualnym wypełnieniem... >>
Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe zdj. 2

Systemy oddymiania...

Implementacja europejskich przepisów i norm...>>
Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła? zdj. 3

Na co zwrócić uwagę,...

Odpowiednie parametry techniczne, standard... >>
Zielone serce miasta - kompleks Eco City Katowice z fasadami aluminiowymi od Aluprof zdj. 2

Zielone serce miasta -...

Tworzenie mieszkańcom komfortowych i...>>
Trwała posadzka w oborze zdj. 2

Trwała posadzka w oborze

Polska wieś się zmienia, specjalizuje. W... >>
Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP zdj. 2

Trawa syntetyczna na...

Trawa syntetyczna pełni kluczową rolę,...>>
Ślusarka aluminiowa sposobem na poprawę komfortu akustycznego zdj. 2

Ślusarka aluminiowa...

Na co zwracać uwagę, wybierając okna... >>
Prawidłowe postępowanie ze zużytym sprzętem oświetleniowym. Niech Twoja firma świeci przykładem zdj. 2

Prawidłowe postępowanie ze...

W 2020 roku sprzedano w UE około 1,5...>>

budoskop.pl - Budownictwo porady

Okna energooszczędne

12-12-2011

Przez stolarkę okienną może uciekać znaczny procent ciepła nagromadzonego we wnętrzu domu. Montaż energooszczędnych okien pozytywnie wpłynie na bilans energetyczny budynku oraz na stan naszych finansów.

 

Niezbędnym orężem w walce z niekontrolowanymi stratami energii w budynku są odpowiednio dobrane okna. Zwracanie uwagi na głębokość profili, pakiet szybowy, jakość materiałów użytych do produkcji to już nie wyraz ekscentryczności, a konieczność, a energooszczędność to nie tylko moda, pewnego rodzaju ciekawostka czy chwytliwy trend, a przede wszystkim – wymóg ekonomiczny.

 

Źródło: Internorm | Energooszczędne okna skutecznie zapobiegają uciekaniu ciepła z wnętrza.

 

Kupujemy energooszczędne okna


Podczas zakupu okien energooszczędnych powinniśmy zwrócić uwagę na jakość oraz parametry poszczególnych jego elementów. Niebagatelne znaczenie ma pakiet szybowy. W większości okien znajdziemy szyby zespolone, w których zamontowano kilka tafli szkła (standardem są już pakiety dwuszybowe). Przestrzeń pomiędzy kolejnymi szybami wypełnia gaz szlachetny, który zwiększa izolacyjność okien. Będzie to najczęściej argon, czasami używa się również krypton i ksenon, jednak ze względu na ich wysoką cenę rosną także koszty zakupu okna. Szklane tafle są od siebie oddzielone za pomocą ramki dystansowej o grubości od 12 do 16 mm. Ważne, by była to tzw. ciepła ramka, czyli wykonana z materiałów nieprzewodzących energii (w starszych modelach lub oknach nieenergooszczędnych wykorzystuje się ramki aluminiowe, które nie są jednak skutecznym izolatorem cieplnym). Zastosowanie opisanych materiałów sprawi, że temperatura szyby nie będzie odbiegała zbytnio od temperatury panującej w pomieszczeniu. Dzięki temu unikniemy wystąpienia uciążliwego i często niebezpiecznego zjawiska wykraplania się pary wodnej na szybach i ramach okiennych, co w dalszej perspektywie mogłoby doprowadzić do trwałych zawilgoceń oraz rozwoju mikroorganizmów.

 

Źródło: Internorm | Warto zainwestować okna z pakietem kilku szyb, których tafla dodatkowo pokryta jest warstwą tlenków metali. Dzięki temu zminimalizujemy straty energii.

 

Ważne elementy


Powierzchnia szyby energooszczędnej powinna być dodatkowo pokryta cieniutką warstwą metali szlachetnych, która odbija ciepło nagromadzone w pomieszczeniu i zapobiega jego przenikanie przez ewentualne nieszczelności. Dzięki temu energia wytworzona w budynku przez ogrzewanie czy też pracę niektórych urządzeń AGD nie jest marnotrawiona.

 

Ważna w przypadku okien energooszczędnych jest również głębokość profili, od której uzależniona będzie ilość zamontowanych weń komór. Stolarka okienna, w której wykorzystano rozwiązania mające na celu przeciwdziałanie stratom ciepła, powinna mieć około siedmiu komór o grubości 7-8 mm każda.

 

Współczynniki U i g


Wszystkie wymienione zabiegi oraz zastosowane technologie mają na celu uzyskanie jak najlepszego współczynnika przenikania ciepła U. Współczynnik U informuje nas o tym, jak dużo energii ucieka przez stolarkę okienną, powinien więc być jak najniższy. W przypadku okien tradycyjnych jego wartość oscyluje najczęściej około 1,7 – 1,8 W/m2K, czyli maksymalnego dopuszczalnego poziomu, jednak, jeśli chodzi o okna energooszczędne, trudno wyobrazić sobie, że U będzie wyższe niż 1,3 W/m2K. Oczywiście, warto wybierać okna o jeszcze lepszych parametrach, np. 1,1 W/m2K, co zagwarantuje w przyszłości jak najmniejsze straty energii.

 

Źródło: Internorm | Warto zainwestować okna z pakietem kilku szyb, których tafla dodatkowo pokryta jest warstwą tlenków metali. Dzięki temu zminimalizujemy straty energii.

 

Jeśli zaś – oprócz zapobieganiu uciekania ciepła – chcielibyśmy również efektywnie pozyskiwać energię, powinniśmy zwrócić uwagę również na wartość współczynnika g. -Współczynnik ten określa ile promieniowania słonecznego dociera do wnętrza budynku, a jaka jego cześć jest przez szybę odbijana lub absorbowana – tłumaczy Karol Niespodziewański, z IFTM Internorm. Dlatego w budownictwie niskoenergetycznym i pasywnym okna są tak konstruowane, że współczynnik przenikalności cieplnej odpowiedzialny za ucieczkę ciepła z budynku ma być jak najniższy, zaś za pośrednictwem szyby ma się dostać jak najwięcej światła.

 

Ci inwestorzy, którzy zamierzają czerpać energię ze słońca, muszą pomyśleć o tym już na etapie projektowania budynku. Oprócz wysokiego poziomu współczynnika g szyb nie bez znaczenia jest także umiejscowienie domu względem stron świata. Duże przeszklenia, największą ilość okien oraz szyby o wysokim współczynniku przenikalności promieniowania słonecznego g zaplanujmy w tym przypadku na południowej fasadzie budynku, która jest nasłoneczniona przez większą część dnia. Mniejsze przeszklenia i okna o niskim współczynniku U powinny się zaś znaleźć po stronie północnej.

 

Źródło: Internorm | Warto zainwestować okna z pakietem kilku szyb, których tafla dodatkowo pokryta jest warstwą tlenków metali. Dzięki temu zminimalizujemy straty energii.

 

Podczas zakupu energooszczędnej stolarki okiennej nie możemy zapomnieć o oknach dachowych (energooszczędne okna dachowe znajdziemy m.in. w ofercie firmy Roto). Ciepłe, nagrzane powietrze unosi się we wnętrzu budynku do góry, przedostając się do wyższych kondygnacji. Dlatego też zaskakująco duża ilość energii ucieka przez nieszczelności w dachu, źle wykonane warstwy izolacyjne oraz okna charakteryzujące się niskim współczynnikiem U.

 

   

Czy wiesz, że...?

 

Szacuje się, że dzięki pakietowi kilku szyb zaoszczędzimy nawet do 75% energii w porównaniu do tradycyjnej stolarki okiennej.

 

 

 

Autor: Iwona Bortniczuk

 

Galeria - budoskop.pl Porady | Okna energooszczędne

lista aktualności

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito