Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Poliuretan na dachy
Zobacz:

Firmy z artykułu

Zobacz też:

Rury stalowe czarne i ich główne zastosowanie zdj. 2

Rury stalowe czarne i ich...

Warunkiem koniecznym, jaki musi spełniać... >>
Jakie śruby ze stali nierdzewnych są najczęściej stosowane? zdj. 2

Jakie śruby ze stali...

Niektórzy majsterkowicze do łączenia różnych...>>
Podjazd z kostki brukowej czy z kamyków? Za i przeciw obu rozwiązań zdj. 2

Podjazd z kostki brukowej...

Dokonując wyboru elementów nawierzchniowych... >>
Młotowiertarka bez tajemnic, czyli jak wybrać odpowiedni model zdj. 2

Młotowiertarka bez...

Młotowiertarka to urządzenie do zadań...>>
Bezpieczeństwo w aluminium zdj. 2

Bezpieczeństwo w aluminium

Tradycyjnie wspólnie z rodziną, przy grillu,... >>
Stawiamy ogrodzenie z pustaków betonowych zdj. 9

Stawiamy ogrodzenie z...

Ogrodzenia betonowe świetnie naśladują te...>>
Projekt domu taniego w utrzymaniu zdj. 2

Projekt domu taniego w...

Budowa domu to duży wydatek. Musimy jednak... >>
Styropianowe ciekawostki zdj. 2

Styropianowe ciekawostki

Wiele genialnych wynalazków powstało przez...>>
Kostka brukowa – trwa moda na duże formaty zdj. 2

Kostka brukowa – trwa moda...

Nawierzchnie z kostki brukowej to od lat... >>
Czego potrzebuje ogród po zimie? zdj. 3

Czego potrzebuje ogród po...

Po kilkumiesięcznym okresie mrozów i wahań...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl - Budownictwo porady

Poliuretan na dachy

12-12-2011

Jeśli papa, blachodachówka lub dachówka ceramiczna są ukoronowaniem dachu, to ocieplenie stanowi jego serce. Warstwa termoizolacyjna ogranicza straty ciepła, a my oszczędzamy na rachunkach za ogrzewanie. Wśród wielu materiałów ociepleniowych doskonałymi parametrami charakteryzuje się poliuretan.

 

Szacuje się, że w domach jednorodzinnych nawet do 25 % energii ucieka przez źle zaizolowany dach – nieważne, czy zaprojektowaliśmy połać spadzistą, czy płaską. W uzyskaniu lepszego bilansu energetycznego budynku pomoże odpowiednie zaizolowanie połaci dachowej. Pomyśleć o tym warto jednak jeszcze na etapie budowy, aby uniknąć potem uciążliwych remontów.

 

Źródło: Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska | Przez nieszczelny dach ucieka zaskakująco dużo energii. Materiały dobrej jakości oraz fachowe wykonanie termoizolacji to inwestycja, która się opłaca. Zdjęcie z kamery termowizyjnej wykonane na źle zaizolowanym poddaszu pokazuje źle wykonaną izolację dachu.

 

Dach płaski


Wbrew temu, co wskazuje nazwa, dach płaski musi zachować minimalny kąt nachylenia połaci, aby w ten sposób umożliwić wodzie deszczowej i z roztopów śniegu spływ po powierzchni do rynien. Wystarczy nawet 2°, maksymalnym kątem jest natomiast około 10. Najczęściej warstwę wstępną, konstrukcyjną dachu budujemy z gładzi betonowej, betonu, kruszywa. Potem układamy paroizolację (papa lub folia) , która zabezpieczy dalsze elementy termoizolacji przed wnikaniem wilgoci (pary wodnej) wytwarzanej w naturalny sposób we wnętrzu domu. Folie paroizolacyjne dodatkowo uzbrojone są często w warstwę aluminium, która odbija ciepło do wnętrza i nie pozwala na jego wydostanie się z budynku. Tego typu ochrona przed stratami energii jest jednak niewystarczająca. Oprócz cieniutkiej warstewki aluminium musimy zamontować również właściwą izolację termiczną, która pozwoli na uzyskanie wartości współczynnika przenikania ciepła na poziomie maksimum 0,25 W/m²·K. Dzięki odpowiednio dobranemu materiałowi termoizolacyjnemu utrzymamy stałą temperaturę w pomieszczeniach pod dachem płaskim – nie pozwolimy ani na ich wyziębienie zimą, ani na przesadne przegrzanie latem Swoistym novum na rynku materiałów ociepleniowych w Polsce oraz doskonałym rozwiązaniem dla dachów płaskich są płyty z twardego poliuretanu, produkowane m.in. przez firmy Bachl oraz Bauder.

 

Źródło: Bauder | Z płyt PIR zbudujemy termo- i hydroizolację dachu płaskiego spełniającą wszystkie wymogi prawa budowlanego.

 

Ocieplanie poliuretanem


Mimo iż niektórym poliuretan może kojarzyć się z pianką do uszczelniania drzwi i okien, znajduje on także doskonałe zastosowanie w termoizolacji budynków, a także w wielu innych branżach (tapicerki samochodowe i meblowe, gąbki, uszczelki itd.). Jego ulepszona wersja, kryjąca się pod symbolem PIR, ma formę podobną do styropianowych płyt z wyprofilowanymi bokami. Płyty poliuretanowe są zazwyczaj wzmocnione z dwóch stron papierem typu kraft, fizeliną, włóknem szklanym lub folią aluminiową. Aluminium „wspomaga” działanie płyt powodując refleks termiczny i w ten sposób następuje odbicie promieniowania cieplnego, które próbuje przedostać się na zewnątrz. Jednocześnie zapobiega też zbytniemu nagrzewaniu się dachu w upalne, słoneczne dni.

 

Poliuretan w budownictwie występuje również jako znana już wykonawcom piana natryskowa, charakteryzująca się szerokim spektrum zastosowania. Jej właściwości oraz parametry izolacyjne są takie same, jak w przypadku płyt PIR/PUR, jednak pozwala ona na uzyskanie jednorodnej, zwartej powłoki bez żadnych szczelin lub miejsc łączenia. Poliuretan znakomicie izoluje. Współczynnik przenikania ciepła wynosi w jego przypadku od ok. 0,021 do ok. 0,023 W/m²·K. Niewielka warstwa materiału pozwala na bardzo dobrą izolację, grubsza – sprawia, że współczynnik U będzie jeszcze niższy.

 

Źródło: Bachl | Poliuretan pozwala na uzyskanie bardzo niskiego współczynnika przenikania ciepła U.

 

Nienasiąkliwość poliuretanu (tylko ok. 2,5%) sprawia, że bez obaw możemy układać go na połaciach płaskich nie zależnie od warunków atmosferycznych. Ten parametr ma również bardzo duże znaczenie w późniejszym okresie funkcjonowania termoizolacji i eksploatacji budynku. Dzięki swojej twardości materiał będzie również ochraniał dach przed uszkodzeniami mechanicznymi, przed zapadlinami od zalegającego śniegu lub lodu. Dzięki lekkości poliuretanu (około 3,3 kg na 1m² płyty o grubości 10 cm) proces montażu przebiegnie szybciej i sprawniej. Jednocześnie nie musimy obawiać się zbytniego dociążenia konstrukcji dachu. Dzięki specjalnie wyprofilowanym płytom spadkowym PIR/PUR możemy ponadto nadać płaskiej połaci minimalny, wymagany spadek.

 

Na dach skośny


Płyty poliuretanowe doskonale nadają się także do ocieplania dachów skośnych, stanowiąc doskonałą alternatywę dla – powszechnie stosowanej – wełny mineralnej. W przypadku wełny ograniczenie stanowi jej ciężar powiązany ze znaczną grubością dla uzyskania dobrego współczynnika U dachu. Aby uzyskać pożądaną wartość współczynnika przenikania ciepła U, musimy ułożyć grubą warstwę wełny, często zbytnio obciążając konstrukcję dachu i powiększając grubość całej przegrody, co powoduje inne niekorzystne konsekwencje.

 

Źródło: Bachl | Dzięki płytom PIR możliwe jest uzyskanie lekkiej przegrody, która nie obciąży konstrukcji dachu. Dlatego też znakomicie nadaje się do ocieplania dachów podczas renowacji.

 

Płyty poliuretanowe pozwalają na zbudowanie warstwy izolacyjnej o mniejszym ciężarze, prawie dwukrotnie mniejszej grubości, dzięki czemu inwestor dodatkowo sporo zaoszczędzi na kosztach konstrukcji dachowej. Przy budowaniu domu z dachem skośnym, termoizolację dachu najlepiej jest wykonać tzw. metodą nakrokwiową, czyli poprzez umieszczenie termoizolacji na zewnątrz konstrukcji dachowej – właśnie tu płyty z PIR sprawdzają się najbardziej optymalnie. Dzięki temu uzyskujemy zwartą, ciągłą, nieprzerwaną krokwiami barierę dla zimna. Montowanie warstwy termoizolacyjnej między i pod krokwiami (stosowane przez wiele ekip „fachowców”) sprawia, że krokwie stają się poważnymi mostkami termicznymi, które narażają nas na straty energii rzędu ok. 14 % oraz punktami przemarzania przez konstrukcję dachu. Odmarzając, drewno zaczęłaby chłonąć wilgoć z otoczenia, co wpłynęłoby destrukcyjnie na jego strukturę i znacznie zmniejszyłoby żywotność więźby. Montowanie ocieplenia na krokwiach z poliuretanu zapobiega również wystąpieniu niebezpiecznego dla materiału ociepleniowego zjawiska kondensacji pary wodnej w tzw. punkcie rosy - termoizolacja traci swoje właściwości, gdy poddawana jest długotrwałemu działaniu wilgoci. W efekcie dach mimo ocieplenia nie zapobiega uciekaniu ciepła na zewnątrz.

 

Źródło: Bachl | Jeśli zamontujemy izolację pod krokwiami, możemy doprowadzić do powstania mostków termicznych. Poprzez miejsca, w których szybciej topi się śnieg, ucieka ciepło. Jednocześnie dochodzi do kondensacji pary wodnej, rozwoju pleśni i grzybów, a w końcu – do destrukcji konstrukcji dachu.

 

Płyty poliuretanowe są alternatywą dla popularnej wełny mineralnej. Znakomite właściwości termoizolacyjne, niska nasiąkliwość, duża odporność na ściskanie i wysokie temperatury oraz niezmienność parametrów w czasie połączone z metodą nakrokwiową montażu pozwolą nam uzyskać doskonale ocieplony dach.


Współpraca merytoryczna: Krzysztof Lenart, Bachl

 

   

Czy wiesz, że...?

 

Szacuje się, że w domach jednorodzinnych nawet do 25 % energii ucieka przez źle zaizolowany dach – nieważne, czy zaprojektowaliśmy połać spadzistą, czy płaską. W uzyskaniu lepszego bilansu energetycznego budynku pomoże odpowiednie zaizolowanie połaci dachowej.

 

 

 

Autor: Iwona Bortniczuk

 

Galeria - budoskop.pl Porady | Poliuretan na dachy

lista aktualności

Zobacz też:

Rury stalowe czarne i ich główne zastosowanie zdj. 2

Rury stalowe czarne i ich główne zastosowanie

Warunkiem koniecznym, jaki musi spełniać... >>
Jakie śruby ze stali nierdzewnych są najczęściej stosowane? zdj. 2

Jakie śruby ze stali nierdzewnych są najczęściej stosowane?

Niektórzy majsterkowicze do łączenia różnych...>>
Podjazd z kostki brukowej czy z kamyków? Za i przeciw obu rozwiązań zdj. 2

Podjazd z kostki brukowej czy z kamyków? Za i przeciw obu rozwiązań

Dokonując wyboru elementów nawierzchniowych... >>
Młotowiertarka bez tajemnic, czyli jak wybrać odpowiedni model zdj. 2

Młotowiertarka bez tajemnic, czyli jak wybrać odpowiedni model

Młotowiertarka to urządzenie do zadań...>>
Bezpieczeństwo w aluminium zdj. 2

Bezpieczeństwo w aluminium

Tradycyjnie wspólnie z rodziną, przy grillu,... >>
Stawiamy ogrodzenie z pustaków betonowych zdj. 9

Stawiamy ogrodzenie z pustaków betonowych

Ogrodzenia betonowe świetnie naśladują te...>>
Projekt domu taniego w utrzymaniu zdj. 2

Projekt domu taniego w utrzymaniu. Na co zwrócić uwagę?

Budowa domu to duży wydatek. Musimy jednak... >>
Styropianowe ciekawostki zdj. 2

Styropianowe ciekawostki

Wiele genialnych wynalazków powstało przez...>>
Kostka brukowa – trwa moda na duże formaty zdj. 2

Kostka brukowa – trwa moda na duże formaty

Nawierzchnie z kostki brukowej to od lat... >>
Czego potrzebuje ogród po zimie? zdj. 3

Czego potrzebuje ogród po zimie?

Po kilkumiesięcznym okresie mrozów i wahań...>>

Copyright 2013. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito